تحلیل بنیادی بارز

تحلیل بنیادی پکرمان
پنجشنبه، 1400/4/31

بارز باور خواستن و توانستن

چهار دهه قبل گروه صنعتی بارز به منظور تولید تایر (لاستیک)، تیوب و نوار خودروهای سواری، باری و کشاورزی در حومه شهر کرمان (کیلومتر 25 جاده جوپار) تأسیس گردید. در ابتدا  شرکت با ظرفیت سالیانه 25000 تن تولید تایرهای با فناوری بایاس در زیربنایی به مساحت 60000 متر مربع آغاز نمود، در سال‌های بعد شرکت با اتخاذ یک تصمیم هوشمندانه، با عقد قراداد همکاری بلندمدت با یکی از شرکتهای معتبر لاستیک سازی آلمان به نام کنتیننتال، فناوری تولید تایرهای رادیال را بر اساس آخرین استانداردهای دنیا بدست آورد و گام بلندی در خودکفایی کشور به این محصولات استراتژیک برداشت. با این قرارداد عملا پکرمان به ظرفیت 77000 تن انواع تایرهای مورد نیاز کشور دست یافت و سهم بسزایی در تامین این محصول در کشور و سپس صادرات آن برداشت.

بارز همراه مطمن جاده ها

تنوع بیشتر محصولات و گسترش فعالیت شرکت در شهرستانها به عنوان دو راهبرد اصلی شرکت طی سالهای اخیر مطرح شده است و شرکت با هوشمندی و مدیریت درست منابع به هردو هدف خوددست پیدا کرده است. چشم انداز تعریف شده برای بارز تولید 140000 تن انواع محصولات با کیفیت است و به همین دلیل سایت کردستان بارز در سال گذشته با وجود تمام مشکلات ناشی از تحریم های بین المللی با موفقیت در مدار قرار گرفت.

خط تولید بارز کردستان افتتاح شد

گسترش نمایندگی های فروش شرکت در سالهای اخیر باعث شده سهم 32 درصدی بارز از بازار پرپتانسیل لاستیک کشور تضمین شده و گروه صنعتی بارز به عنوان برندی خوشنام در بازار شناخته شود. این شرکت هم اکنون 310 نمایندگی فعال در کشور دارد که در صورت مساعد بودن شرایط تا افق 1404 این تعداد نمایندگی به 350 عدد خواهد رسید. به منظور پایش کیفیت محصولات تولیدی شرکت با همکاری یک شرکت اسپانیایی در سال 2013 مبادرت به تجهیز و راه اندازی یک آزمایشگاه و سایت کنترل کیفیت مدرن برای محصولات خود نموده است و این موضوع نقش برجسته ای در ارتقا کیفیت بارز ایفا کرده است. در راستای بهره وری بیشتر و دمیدن خون تازه بر پیکره ی مدیریتی شرکت، مهدی فکری  در بهمن ماه سال گذشته سرپرست گروه صنعتی بارز شد تا آهنگ رشد و توسعه این مجموعه با شتاب بیشتری تداوم یابد. در سال گذشته گروه صنعتی بارز به افتخارات بزرگی دست پیدا کرد که از مهمترین این دست آوردها می توان به اخذ گرید A تولید قطعات توسط گروه صنعتی بارز از شرکتهای تابعه شستا و تولید 5 میلیون حلقه تایر در کارخانه بارز کردستان برای اولین بار اشاره کرد. این موفقیت در تولید لاستیک در سایت جدید شرکت در کردستان دورنمای روشن گروه بارز طی سالهای پیشرو را بیش از پیش نشان می دهد.

سهامداران عمده این شرکت عبارتند از:

شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین 50 درصد

شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی 32 درصد

صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه 2 درصد

در این مقاله قصد داریم به صورت ویژه گروه صنعتی بارز را از نظر بنیادی مورد ارزیابی قرار دهیم امیدوارم تا پایان با ما همراه باشید.

محصولات بارز

همانطور که پیشتر اشاره شد سبد محصولات شرکت شامل محصولات با کیفیت بالا در گروه لاستیک کشور است.

مهمترین محصولات شرکت بارز عبارتند از:

تایر بایاس:  ظرفیت اسمی این محصول 31 میلیون حلقه در سال است و تحت لیسانس لاستیک دنا تولید می شود.

تایر رادیال سواری:  ظرفیت اسمی شرکت در تولید این محصول بیش از 9 میلیون حلقه در سال است و تحت لیسانس کنتیننتال آلمان تولید می شود.

تایر رادیال باری:  ظرفیت اسمی شرکت در تولید این محصول بیش از 27 میلیون حلقه در سال است و تحت لیسانس کنتیننتال آلمان تولید می شود.

محصولات با کیفیت بارز

شرکتهای زیر مجموعه بارز

شرکت بارز زیرمجموعه های بسیار قدرتمند و پر پتانسیلی را به عنوان بازوهای تکمیل کننده فعالیت خود در اختیار دارد که هر کدام ارزش بنیادی بسیار بالایی دارد. از مهمترین شرکتهای زیرمجموعه بارز می توان به شرکتهای زیر اشاره کرد:

 • لاستیک بارز کردستان با درصد مالکیت 50
 • مجتمع لاستیک سیرجان با درصد مالکیت 99
 • سامان بارز با درصد مالکیت 99
 • بارز ترابر کرمان با درصد مالکیت 99
 • کربن سیمرغ با درصد مالکیت 21
 • بازرگانی صنایع لاستیک سیمرغ با درصد مالکیت 13
 • مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک با درصد مالکیت 15
 • لاستیک بارز لرستان درصد مالکیت 60

 

موفقیت چشمگیر بارز در سال مالی گذشته

با برسی صورتهای مالی سه ماهه شرکت بارز که منتهی به خرداد 1400، می توانیم تصویر دقیق تری پیرامون این شرکت بدست آورده و فعالیتهای آنرا مورد کند و کاو و بررسی دقیق تر قرار دهیم. از مهمترین نکات این گزارش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درآمدهای عملیاتی شرکت در این دوره سه ماهه نسبت به دوره ی سه ماهه سال قبل با رشد 125 درصدی به 11537651 میلیون ریال رسیده است.
 2. علی رغم افزایش 153 درصدی بهای تمام شده ی فعالیتهای عملیاتی شرکت سود ناخالص بارز در دوره  مذکور با 59 درصد رشد همراه بوده است که موفقیت چشم گیری برای شرکت محسوب می شود. همچنین سود خالص شرکت رشد 44 درصدی را در دوره ی مذکور نشان می دهد که نسبت به عملکرد شرکتهای هم گروه رقم قابل توجهی می باشد.
 3. نکته منفی در این گزارش رشد فزاینده ی هزینه های مالی بارز در فصل بهار می باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 393 درصد رشد را نشان می دهد.
 4. سود پایه هر سهم در سه ماهه منتهی به خرداد 1400 به بیش از 35 تومان رسیده است که نسبت به سود 25 تومانی مدت مشابه پارسال بیش از 45 درصد رشد را نشان می دهد.
 5. در بخش صورت وضعیت مالی شرکت تغییر مشهودی نسبت به دوره ی مشابه سال قبل در ردیف سرمایه گذاریها و دارایی ها دیده نمی شود اما در بخش سفارشات و پیش پرداخت ها 23 درصد و در بخش دریافتی های تجاری 28 درصد رشد مشاهده می شود. به این ترتیب جمع دارایی های جاری شرکت 12 درصد رشد را نشان می دهد.  در ردیف کل دارایی های شرکت هم شاهد رشد 10 درصدی هستیم که یک عملکرد متعادل مشاهده می شود.
 6.  سود انباشته ی شرکت در این دوره با رسیدن به 7789808 میلیون ریال از رشد 13 درصدی نسبت به دوره ی مشابه پارسال حکایت می کند.
 7. جمع بدهی های جاری شرکت در سه ماهه ابتدایی سال 1400 با رشد 17 درصدی مواجه شده است و در بخش تسهیلات مالی اخذ شده توسط شرکت هم شاهد رشد 47 درصدی هستیم که از برنامه های سال 1400 شرکت در جهت اخذ تسهیلات بانکی به منظور پیشبرد اهداف مجمع عمومی پرده برداری می کند. جمع کل بدهی های شرکت هم رشد 11 درصدی را نشان می دهد که در محدوده ی قابل قبولی می باشد.
 8. حاشیه سود شرکت به علت افزایش چشمگیر بهای تمام شده ی محصولات تولیدی شرکت بشدت کاهش یافته است که لزوم اتخاذ روشهای موثرتر در کاهش بهای تمام شده را یادآوری می کند.
 9. در بررسی صورت وضعیت ارزی شرکت نکته بسیارمهمی مشاهده می شود و آن کاهش چشمگیر مصارف ارزی شرکت در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل است. در کل دوره ی 12 ماهه سال قبل بیش از 75 میلیون دلار توسط شرکت در ردیف مصارف ارزی شرکت ثبت شده است که بطور متوسط برای هر فصل بیش از 18 میلیون دلار مصارف ارزی شرکت بوده است در حالیکه در سه ماهه بهار 1400 هزینه ی ارزی شرکت به حدودا 5/14 میلیون دلار رسیده است که کاهش دو نیم میلیون دلاری را نشان می دهد. در سایر ردیفهای وضعیت ارزی شرکت  اعم از دارایی ها و بدهی ها، تغییر مشهودی دیده نمی شود.
 10. شرکت طرح توسعه ای خاصی برای سال مالی پیشرو در نظر ندارد اما مجدانه در حال تلاش برای کاهش هزینه های عملیاتی خود و بالاتر بردن حاشیه سود خود می باشد. نرخ تسهیلات اخذ شده شرکت از شبکه بانکی 18 درصد می باشد و کل تسهیلات اخذ شده ی شرکت در حدود 95 میلیارد تومان برآورد شده است و در دوره ی سه ماهه سال جاری دومیلیارد و سیصد و پنجاه میلیون تومان تسهیلات از بانکهای پاسارگاد و ملت و دی و پارسیان اخذ شده است که به منظور اصلاح ساختار مالی و خرید مواد اولیه صرف شده است.
 11. هدف شرکت  اخذ بیش از یک میلیارد تومان تسهیلات جدید در سال جاری می باشد که اگر با نرخ 18 درصد یا کمتر اخذ شود می تواند در بازپرداخت بدهی ها کمتر برای شرکت دردسر ساز باشد.

پرونده های ارزی  بارز

شرکت به منظور بازپرداخت بدهی های یورویی خود بابت واردات مواد اولیه در سال 96، با بانک مرکزی مذاکرات فرسایشی متعددی را پشت سر گذاشت تا بتواند از نرخ ارز دولتی برای بازپرداخت این بدهی بیش از  14 میلیون  یورویی استفاده کند اما در نهایت مجبور به تسعیر ارز این بدهی با ارز 9000 تومانی در سال 97 کرده است. همچنین مبلغ بدهی 4 میلیون دلاری  مربوط به سالهای 98 و99 در نهایت با نرخ تسعیر ارز21000 تومانی در دوره ی سه ماهه  منتهی به خرداد 1400 تسویه شده است که گام بلندی برای رهایی شرکت از بدهی های سنگین سنواتی به شمار می آید.

جمع بندی تحلیل بنیادی بارز

شرکت بارز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لاستیک در کشور به شمار می آید که از نظر کیفیت و نوآوری از بهترین شرکتهای فعال در این حوزه محسوب می شود. شرکت بارز با داشتن زیرمجموعه های پرپتانسیل و تولید طیف وسیعی از محصولات با استانداردهای جهانی، هر سال در جهت رشد و اعتلای بیشتر گام برداشته و علی رغم افزایش بی سابقه ی هزینه تامین مواد اولیه و به فراخور آن افزایش هزینه های عملیاتی، توانسته در سود سازی پیشرفتهای محسوسی را از خود به ثبت برساند.

یکی از چالشهای مهم شرکت بدهی های سنواتی شرکت و مشکلات ناشی از بار مالی آنها بر صورتهای سود و زیان شرکت می باشد. راهکار شرکت برای سبک کردن این بار مضاعف افزایش حاشیه سود با کنترل هزینه های سربار و تولید بیشتر و تمرکز روی بازار صادراتی کشورهای منطقه است. مسیری که با وجود دشواریهای ناشی از مسایل تحریم و وجود رقبای قدرتمند، تاکنون با قدرت توسط بارز طی شده  و امیدواری های بسیاری برای تحقق سود سازی بهتر از این شرکت در سال مالی جاری وجود دارد.

بهرحال چنانچه علاقمند به سرمایه گذاری در شرکتهای فعال در حوزه ی لاستیک سازی در کشور هستید، پکرمان بدون هیج تردیدی یکی از بهترین و آینده دار ترین شرکتهای فعال در این حوزه می باشد که سرمایه گذاری در آن می تواند در بلند مدت توام با سود قابل توجهی همراه باشد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: نیلوفر | جمعه، 1400/5/1

👈عالی و جامع و کامل من سه ماهه با بورس نما همراهم همیشه تحلیل های خوب بنیادی ارایه می کنید در سایر بخش ها نیاز به کار بیشتره

🔸پاسخ: ممنون که با ما همراه هستید. حتما.

نام: حمیرا ریاضی | یکشنبه، 1400/5/3

👈بین پاسا و بارز نظر من پاسا است ارزش بیشتری داره و بهتره و سودسازتره حتی پیزدم بهتره پکرمانه 🔸توجه: نمایش دیدگاه به منزله تایید آن از طرف سایت بورس نما نمی باشد.

نام: جواد سازگار | سه‌شنبه، 1400/5/5

👈خوب و کامل بود بارز در فصل دوم و سوم امسال جهش در ای پی اس خواهد داشت این مطلبو بعدها با دلیل ثابت میکنم که بورس نما بهترین سایت تحلیل بنیادی ایرانه در زرندیه ساوه طرفدارتم بورس نما لطفا اگر ممکنه ساوه رو هم تحلیل کنید

نام: تبرک سلطان بورس | سه‌شنبه، 1400/5/5

👈استاد سلام چرا هیچ مطلبی برای صنایع غذایی ندارید این پیشنهادو دارم رو بخش صنعت غذایی تحلیل بکنید تشکر

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات