تحلیل بنیادی شنفت

تحلیل بنیادی شنفت
جمعه، 1400/5/29

60 سال فعالیت درخشان نفت پارس

یکی از با سابقه ترین و خوشنام ترین شرکتهای فعال در حوزه ی ساخت روانکارها درکشور، شرکت نفت پارس می باشد . روند رو به رشد قیمت روانکارها که در سه سال اخیر بخاطر افزایش نرخ مواد اولیه و هزینه های عملیاتی اتفاقی اجتناب ناپذیر بوده است باعث شده است دورنمای این صنعت در هاله ای از اابهام قرار بگیرد. در این راستا شرکتهایی مثل نفت پارس با باز تعریف طرح های توسعه ای جدید و بالا بردن راندمان پروسه های عملیاتی خود به دنبال تضمین بقا و سود سازی خود در شرایط دشوار فعلی می باشند.

سهامداران عمده این شرکت عبارتند از:

شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا 49/91 درصد

شرکت گروه سرمایه گذاری تدبیر 18/43 درصد

شرکت سرمایه گذاری ملی ایران 14/74 درصد

شرکت گروه توسعه انرژی تدبیر 4 درصد

تنوع بخشی به دامنه ی فعالیتهای شنفت با سرمایه گذاری سنگین در پالایشگاه پارسیان سپهر متبلور شده است. در طی60 سال فعالیت مستمر نفت پارس شاید بتوان این سرمایه گذاری را سنگین ترین و ارزشمندترین راهبرد شرکت به منظور استمرار سود پایدار ارزیابی کرد. شرکت در طی سالهای ابتدایی فعالیت خود مشارکت فنی نزدیک و استراتژیکی با شرکت معظم شل تدوین و از این بر مبنای سیاستهای شل مبادرت به تولید روانکارهای متنوع در کلاسهای  مورد نیاز کشور کرد. مشکلات ناشی از تحریم ضربه بسیار مهمی به این مشارکت ارزشمند وارد نمود و شنفت مجبور به اتخاذ سیاستهای دیگری در حوزه ی تولید و متنوع سازی سبد محصولات خود شد. اکنون شنفت نسبت به یک دهه قبل شرکتی مقتدرتر و از نظر بنیادی ارزشمندتر است و طیف وسیعی از نیازهای عملیاتی خود را بدون نیاز به هیچ شرکت خارجی معتبری به راحتی مرتفع می کند. راهی که شنفت آنرا پیمود می تواند چراغ راه شرکتهای معتبر و استراتژیک کشور در راه خودکفایی و خودباوری باشد. در این مقاله قصد داریم به صورت ویژه نفت پارس را از نظر بنیادی مورد ارزیابی قرار دهیم امیدوارم تا پایان با ما همراه باشید.

محصولات استراتژیک نفت پارس

همانطور که پیشتر اشاره شد سبد محصولات شرکت شامل طیف گسترده ای از محصولات مرتبط با صنعت روانکارها و روغنهای صنعتی می باشد و در این راستا کیفیت محصولات ارایه شده توسط شرکت در برخی محصولات در منطقه بی رقیب است. محصولات شرکت نفت پارس در مارکت عبارتند از:

روغنهای خودروهای بنزینی و دیزلی

سیالات خنک کننده

محصولات گریس

روغن های دنده

روغن های صنعتی

روغن های دریایی

اسلک وکس سبک و سنگین وانواع پارافین ها

انواع گریدهای روغن پایه

اکسترکت سبک و سنگین

محصولات تولیدی متنوع نفت پارس

 مهمترین مساله در تولید شرکت نفت پارس نرخ لوبکات است که از سال 94 تا سال جاری افزایش بی سابقه ای تجربه کرده است و از 805 تومان به بیش از 9500 تومان رسیده است. تاثیر نرخ لوبکات بر بهای تمام شده ی شرکت حدودا 60 الی 70 درصد ارزیابی می شود و به این ترتیب تاثیر با اهمیتی روی  هزینه های عملیاتی شرکت خواهد گذاشت. نکته ی امید بخش ماجرا برای نفت پارس طلب 40 میلیون لیتری لوبکات شرکت از شرکت ملی پالایش و پخش نفت ایران است که این مطالبه ارزشمند باعث کسب ارزش افزوده بالایی برای شرکت در سال جاری خواهد شد. در سال گذشته رکورد بیشترین میزان دریافت و مصرف خوراک و رکورد صادرات نفت پارس شکسته شد و فصل جدیدی از فعالیتهای شرکت آغاز شد.

طرحهای توسعه ای نفت پارس

 تاریخ 21 بهمن سال 99 رونمایی از طرح های مهم زیست محیطی و اورهال خطوط شنفت انجام و این شرکت گام بلندی به سوی افزایش راندمان و بهینه سازی خطوط تولید خود برداشت که آثار و تبعات بسیار درخشانی بر سود سازی شرکت در آینده برجای خواهد گذاشت. شرکت نفت پارس علاوه بر طرح های توسعه ای به منظور تنوع بخشی به سبد محصولات خود و پاسخ به نیازهای جدید بازار داخلی و خارجی، سرمایه گذاری بسیار مهمی روی پالایشگاه پارسیان سپهر انجام داده است که طی روزهای اخیر به بهره برداری رسیده است. این پالایشگاه تامین کننده ی 7 درصد انرژی کشور است و در سال جاری به عنوان یکی از طرح های استراتژیک کشور افتتاح شده است. این طرح که با مشارکت 20 درصدی شنفت انجام شده است از طرح های استراتژیک شرکت بوده است که تاثیر با اهمیتی روی سود سازی مداوم شرکت طی سالهای بعد خواهد داشت. نفت پارس ظرفیت تفکیکی تولید محصولات در پالایش پارسیان سپهر را 1.3 میلیون تن اتان و 0.6 میلیون تن  پروپان  و 0.4 میلیون تن  بوتان در سال  عنوان کرده است و در کنار این سه محصول کلیدی  میعانات گازی در حدود یک میلیون تن در سال نیز از این طرح ملی قابل استحصال است.

هزینه ی تکمیل این طرح مهم بالغ بر یک میلیارد دلار و زمان بازگشت سرمایه گذاری انجام شده تنها یکسال است. به عبارت ساده گروه تدبیر و شنفت که از مالکان اصلی این پالایشگاه مدرن هستند، بعد از یکسال اصل سرمایه گذاری انجام شده را دریافت و از سالهای بعد از سود فوق العاده بالای این پالایشگاه منتفع می شوند. پارسیان سپهر با این پتلنسیلهای بی بدیل شنفت را از نظر سودسازی تبدیل به یکی از بهترین شرکتهای بورسی خواهد کرد. افزون بر این پارسیان سپهر با انجام طرح توسعه ای 450 هزار تنی خود که تبدیل پروپن به پلیمر ارزشمند پلی پروپن می باشد، باعث استمرار سود سازی و توسعه بازار خود  و در نهایت منتفع شدن نفت پارس از این محل خواهد شدشنفت با مشارکت هوشمندانه در این پالایشگاه مهم علاوه بر یک سرمایه گذاری پرسود و استراتژیک، عملا در یک حوزه ی جدید نیز وارد شده و چه بسا برای سرمایه گذاری های بیشتر در این پروژه ها طی سالهای آتی مشتاق تر شود.

موفقیت چشمگیر شنفت در سال مالی گذشته

با برسی صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت نفت پارس که منتهی به اسفند سال 99 است بخوبی می توانیم رویکرد صحیح شرکت در عمل به تکالیف  مصوبات مجمع قبلی شرکت و تحولات مثبت شرکت در سودسازی پایدار در تمام حوزه ها را بخوبی مشاهده کنیم. نکات با اهمیت این گزارش شامل موارد زیر می باشد:

 • جمع دارایی های شرکت اعم از جاری و غیر جاری  با رشد 184 درصدی همراه بوده و به عدد خیره کننده 19074814 میلیون ریال رسیده است.
 • سرمایه گذاریهای بلند مدت شرکت در دوره ی مذکور با رشد321 درصدی مواجه شده است و به عدد 8332018 میلیون ریال رسیده است. این عدد رویکرد استثنایی شرکت در سرمایه گذاری های بلندمدتی را نشان می دهد.
 • دارایی های ثابت مشهود شرکت با جهش خیره کننده ی 158 درصدی همراه شده و به عدد 2670008 میلیون ریال رسیده است.
 • درآمدهای عملیاتی شرکت در دوره ی مذکور با جهش 69 درصدی همراه بوده است. همچنین سود ناخالص شرکت در دوره مذکور با رسیدن به رشد 112 درصدی بهترین عملکرد سه سال اخیر را به ثبت رسانده است. در بخش سود عملیاتی رشد 128 درصدی شرکت نشان گر استراتژی خوب مدیران در حفظ منافع سهامداران است.
 • سود خالص هر سهم با رشد 123 درصدی به عدد جذاب 375 تومان رسیده است که شرکت در مجمع عمومی سالیانه خود 285 تومان، معادل هفتاد درصد کل سود کسب شده را، تقسیم کرده است.
 • جمع بدهی های شرکت در دوره ی مذکور با رشد 246 درصدی مواجه بوده و به 17375008 میلیون ریال رسیده است که عمده این افزایش به منظور اجرای طرحهای توسعه ای شرکت می باشد.
 • موجودی مواد و کالاهای شرکت در دوره ی مذکور با رشد 20 درصدی مواجه شده است و با توجه به افزایش نرخ های شرکت در سال 1400 پتانسیل سود سازی شرکت از این منابع بسیار مطلوب ارزیابی می شود.
 • در بخش فروش داخلی روانکارها تعداد فروش 123465464 لیتر سال 98 به 140972311 لیتر در سال 99 رسیده است و نرخ فروش 27 درصد رشد کرده است.
 • مقدار فروش گریس شرکت از 5855959 کیلوگرم  در سال 98 به 7176655 کیلوگرم در سال 99 افزایش یافته است و نرخ فروش هم افزایش حدودا  50 درصدی را نشان می دهد.
 • پارافین و اسلاک واکس فروش رفته در بازار داخلی شرکت در سال 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر مقداری کاهش 40 درصدی را نشان می دهد و این امر بخاطر عدم افزایش قیمت این محصولات به شکا مورد انتظار برای شرکتهای روانکار ساز مثل شنفت به عنوان یک سیاست کلی اتفاق افتاده است.
 • در تولید و نرخ فروش ضد یخ شاهد افزایش چشمگیر عملکرد شرکت بوده ایم و شرکت 8 برابر سال قبل در صادرات ضد یخ موفق تر عمل کرده است. ضمنا نرخ های صادراتی تمام محصولات شرکت در دوره ی مذکور به شکا محسوسی افزایش داشته است و از نظر مقداری در تمام محصولات شاهد جهش محسوسی بوده ایم. جمع فروش صادراتی شرکت با رشد 13 درصدی مواجه بوده است که با توجه به محدودیتهای کرونایی و موانع ناشی از تحریم عملکرد درخشانی محسوب می شود.
 • منابع ارزی شرکت در دوره ی مذکور نسبت به دوره ی گذشته از حدود 68 میلیون دلار به بیش از 73 میلیون دلار رسیده است همچنین مصارف ارزی شرکت از حدود 43 میلیون دلار به بیش از 61 میلیون دلار رسیده است که عمده این مصارف برای اورهال مجموعه و طرح های توسعه ای شرکت می باشد. دارایی های ارزی شرکت هم از حدود 7 میلیون دلار به بیش از 23 میلیون دلار رسیده است که مهر تاییدی بر عملکرد درخشان شنفت در سال مالی منتهی به اسفند 99 است.
 • مبلغ سود انباشته ی شرکت در سال مالی گذشته به مقدار 3930796 میلیون ریال رسیده است که شرکت در سال جاری می تواند از این محل برنامه هایی برای پیشبرد اهداف بلندمدت خود در بهبود پروسه ی تولید یا افزایش سرمایه را دنبال کند.
 • شرکت در سال مالی گذشته رکورد صادرات محصولات خود را شکسته و از طریق پایش بازار در ترکیب سبد محصولات خود تنوع بیشتری را ایجاد کرده است به طوری که محصولات جدیدی را وارد شبکه ی فروش خود کرده است.

برنامه های توسعه ای شنفت در سال 1400

با توجه به رویکرد توسعه ای شرکت در دو سال اخیر و برنامه ریزی مدون برای نیل به اهداف تدوین شده ی شرکت در افزایش بهره وری و کنترل هزینه های جاری شرکت، امسال شاهد تکمیل و بهره برداری شماری از طرح های شرکت خواهیم بود که گام موثری برای افزایش حاشیه سود شرکت تلقی می شود.

از مهمترین برنامه های توسعه ای شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرید و نصب کوره های فورفورال جدید : به منظور کاهش مصرف سوخت و کمتر کردن آلایندگی شرکت این پروژه تعریف شده است و با پیشرفت فیزیکی 90 درصدی انتظار می رود تا پایان تیرماه جاری به بهره برداری برسد. هزینه ی ارزی این طرح دو میلیون و هفتصد هزار یورو و هزینه ی ریالی آن در حدود 210164 میلیون ریال  برآورد شده است.

پروژه ی سیستم تولید گاز خنثی:به منظور بهبود کیفیت محصولات تولیدی و افزایش ایمنی مخازن شرکت باز تعریف شده است و هزینه ی ارزی این پروژه هفتصد و بیست و سه هزار یورو پیش بینی شده  و بهای ریالی این طرح بالغ بر159376 میلیون ریال است. این طرح نیز در اواخر تیرماه تکمیل و وارد مدار خواهد شد.

سرمایه گذاری های هوشمندانه شنفت

یکی از مواردی که شنفت را به عنوان یکی از شرکتهای ارزشمند در بازار سرمایه معرفی می کند، سرمایه گذاری های هوشمندانه شرکت در شرکتهای پر پتانسیل می باشد.  شنفت با در اختیار داشتن 20 درصد از پالایشگاه مدرن پارسیان سپهر گام بلندی به سمت کسب سودهای غیرعملیاتی جذاب برداشته است. شنفت با سرمایه گذاری 8320357 میلیون ریالی  روی این پالایشگاه طی سالهای پیشرو از گردش مالی یک میلیارد دلاری این پالایشگاه به سهم خود بهره مند خواهد شد.

پالایشگاه پارسیان سپهر

همچنین شنفت با مالکیت 100 درصدی روی شرکت پارس بازرگان با بهای تمان شده ی 100000 میلیون ریال در سال مالی گذشته درآمد 90980 میلیون ریالی را از این محل شناسایی کرده است که انتظار می رود در سال جاری از این محل شاهد 50 درصد رشد قطعی باشد. یک نکته منفی در مورد صورتهای مالی شرکت نفت پارس سود بالای تسهیلات دریافتی شرکت است که فشار نامتعارفی روی شرکت برای تسویه وام ها طی سال جاری و سالهای آینده وارد خواهد کرد. سود 22 درصدی تسهیلات شرکت به واقع نقش مهمی در افزایش هزینه های شرکت طی سال گذشته و سال جاری داشته است و هر چه شرکت زودتر مبادرت به تسویه تسهیلات 7648603میلیون ریالی خود بنماید، شاهد کاهش قابل توجه هزینه های نامتعارف خود در این بخش خواهد بود. رویکردی که در مجمع جز اولویتهای شرکت در سال جاری عنوان شده است و امید است در سال 1400 بخش قابل توجهی از تسهیلات شرکت به شبکه بانکی ایفا شود.

نکته مثبت ماجرا این است که اولا شرکت از محل سود سپرده های بانکی شاهد تحقق سود 94522 میلیون ریالی بوده و ثانیا از طریق سرمایه گذاری در سهام و اوراق مشارکت 361532 میلیون ریال سود شناسایی کرده است که در مجموع به عدد 456054 میلیون ریال درآمد دست پیدا کرده است. شنفت از این محل توانسته به شکل مطلوبی بخش مهمی از بئهی های خود به سیستم بانکی پوشش دهد که البته ناقض مطلب گذشته مبنی بر رویکرد تسویه تسهیلات سنگین شرکت در اسرع وقت نیست.

افزایش سرمایه جذاب شنفت

شرکت نفت پارس به منظور اصلاح ساختار مالی خود و اجرای سیاستهای ریل گذاری شده خود طی سالهای آتی پیشنهاد افزایش سرمایه ی 568 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در سال گذشته روانه کدال کرده است که تا کنون علاوه بر تصویب در هیات مدیره تاییده حسابرس قانونی شرکت و در تاریخ 16 مرداد 1400 موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران را به منظور این افزایش سرمایه اخذ نموده است. این افزایش سرمایه در صورت انجام باعث اصلاح چشمگیر ترازنامه ی شرکت خواهد شد و باعث می شود شرکت در اخذ تسهیلات و اعتبارات از شبکه بانکی با مشکلات کمتری مواجه شده و و آهنگ رشد و توسعه ی شرکت با سرعت بیشتری تداوم یابد. البته در مجمع اخیر شرکت از افزایش سرمایه دیگری بعد از این افزایش سرمایه نیز اشاره شد که از محل مطالبات شرکت می باشد و سرمایه شرکت را در نهایت به 1940 میلیارد تومان خواهد رساند.

محصولات جدید شنفت

جمع بندی تحلیل بنیادی شنفت

شرکت نفت پارس با مدیریت عالی و پیشرو و بازتعریف طرح های هوشمندانه درصدد کسب سهم بیشتری از بازار داخلی و صادراتی منطقه است. در این راستا پایش دایم فعالیتهای عملیاتی و بهبود راندمان تولید و سرمایه گذاری در محصولات دانش بنیان خط مشی شرکت تعریف شده است. شنفت با سرمایه گذاری سنگین 830 میلیاردی در پالایشگاه مدرن پارسیان سپهر نشان داده سرمایه گذاری های سود ساز و بلند مدت با ارزش افزوده بالا را در اولویت برنامه های خود قرار داده است تا علاوه بر بهره مندی از سود حاصل از فعالیتهای عملیاتی، سودهای جذاب غیر عملیاتی را طی سنوات بعد تضمین کند.

شرکت با سرمایه ی فعلی 250 میلیارد تومانی و سود انباشته عالی و گزارشات جذاب کدال ، بشدت در قیمتهای فعلی ارزنده ارزیابی می شود و سرمایه گذاری روی این نماد به دید میان مدت و بلندمدت با بازدهی بسیار قابل توجهی همراه خواهد بود.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: محسن بخشی | سه‌شنبه، 1400/4/29

👈خوب بود و کامل

نام: Javad555 | چهارشنبه، 1400/4/30

👈مقبول بود مرا شگفت زده نمود از افغانستان شمادرا دنبال می کنم.

🔸پاسخ: درود بر شما و خوشحالیم که همراه ما هستید.

نام: bashir bamizi | پنجشنبه، 1400/4/31

👈اخیرا سه مرکز جدید پخش روغن پارس در استان ما افتتاح شده من خودم از توزیع کنندگان روغن موتورم با فاصله بهترین روغن دیزلی ایرانو داره اما در مورد بنزینی ها شسپا و شبهران بهترند باید در این زمینه فعالتر بشه

🔸پاسخ: ای کاش نام استانتون را هم بیان می کردید. موفق باشید

نام: بابک پاییزان | جمعه، 1400/5/1

👈شنفت بهترین تولید کننده روانکارهای صنعتیه ولی سهم پیرمردیه کنده

نام: المیرا جهانی | دوشنبه، 1400/5/4

👈تحلیل خوبی بود اما صحبتی از نگهداشت کاران نشده بود البته زیرمجموعه همون شیمی بافته گویا در کل خوب بوده ولی باید بهتر باشید چرا بورس نما در شبکه های مجازی فعال نیست؟ حیفه این سایت با مطالب خوب و کامله که در اینستاگرام فعالیت درخور ذکری نداره

🔸پاسخ: بررسی می شه. بورس نما در اینستاگرام، آپارات، توییتر، فیسبوک، تلگرام، لینکدین و ... فعالیت داره؛ گرچه به فراخور کاربرد هر کدام از اینها، نوع فعالیتش طبیعتا متفاوت هست اما بستر اصلی ارائه آموزشهاش بر وبسایتش واقع شده.

نام: Javad555 | سه‌شنبه، 1400/5/5

👈۲۵ درصد برداشت سود از زمان خواندن تحلیل شما حاصل گشته مرحمت تان بیش مزار شریف افغانستان آزاد

نام: تانیا برزگر | یکشنبه، 1400/5/17

👈خیلی خوب بود موفق باشید

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات