تحلیل بنیادی وپترو

تحلیل بنیادی سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی
دوشنبه، 1400/4/28

تاریخچه شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی با نماد وپترو یکی از شرکتهای زیر مجموعه تاپیکو است که قریب به سی سال از تاسیس آن می گذرد. طیف گسترده ای از فعالیتهای مرتبط با صنایع گوناگون در حیطه س سرمایه گذاری این شرکت قرار گرفته است و از این رو پرتفو این شرکت بسیار متنوع و ارزشمند می باشد.
سهامداران عمده شرکت عبارتند از:
تاپیکو 67 درصد
آوای پردیس سلامت 2 درصد
صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کاردان 2 درصد

این شرکت علاوه بر حوزه های مرتبط با صنایع پتروشیمی به واسطه مالکیت بر وساخت و هامون کیش عملا در صنعت انبوه سازی نیز فعالیت می کند و از این حیث شرکتی با حوزه ی فعالیت گسترده و متنوع ارزیابی می شود. لذا با توجه به گستردگی فعالیتهای این شرکت، ارزیابی بنیادی وپترو برای تحلیل گران علاقمند به مباحث تحلیل بنیادی، بسیار زمانبر و در عین حال جذاب می باشد.


وپترو ارزنده تر از همیشه 

یکی از مهمترین پتانسیلهای شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی، پرتفو غنی بورسی و غیربورسی این شرکت می باشد که با توجه به تحولات مثبت در شرکتهای زیرمجموعه، روز به روز بر اهمیت و ارزندگی آن افزوده می شود. برای اینکه تصویر روشن تری از این پتانسیل شرکت داشته باشیم به بررسی پرتفو بورسی و غیربورسی وپترو می پردازیم.


پرتفو بورسی وپترو شامل سهم های زیر است:

 •  بازرسی و کنترل خوردگی تکین کو درصد مالکیت 56/58
 •  تولیدی گاز لوله درصد مالکیت 43/47
 •  کربن ایران درصد مالکیت 42/83
 •  سرمایه گذاری ساختمان ایران درصد مالکیت 7/37
 •  بسته بندی پارس درصد مالکیت 14/4
 •  دوده ی صنعتی پارس درصد مالکیت 22/17
 •  صنایع لاستیکی سهند درصد مالکیت 8/13
 •  بیمه نوین درصد مالکیت 1/82
 •  بورس کالای ایران درصد مالکیت 1/34
 •  صندوق سرمایه گذاری اندیشه ورزان صبا تامین درصد مالکیت 1/46

شرکت کربن ایران زیرمجموعه ارزشمند وپترو

البته در این لیست به سهم هایی اشاره شده است که وپترو لااقل یک درصد آنها را در کنترل خود دارد . وپترو علاوه بر این لیست سهام شرکتهای پتروشیمی فارابی و  پتروشیمی فناوران و سامان گستر اصفهان و سرمایه گذاری بهمن و سرمایه گذاری ملی و پتروشیمی خارک  را در اختیار دارد که درصد مالکیت شرکت بر آنها زیر یک درصد است لذا تاثیر و اهمیت کمتری در سود تلفیقی شرکت نسبت به شرکتهای یاد شده دارند.
نکته قابل تامل در رابطه با این شرکتها تحولات مثبت چشمگیر آنها در سال مالی گذشته است. در این بین شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران با پیشنهاد افزایش سرمایه ی 5733 درصدی که طی روزهای قبل روانه ی کدال شده است، یکی از ارزشمندترین سهم های پرتفوی بورسی وپترو به شمار می آید که وپترو از طریق شرکت هامون کیش بیش از 25 درصد آنذا بصورت مستقیم و غیرمستقیم در مالکیت خود دارد. برای آگاهی از اهمیت و ارزشمندی این شرکت در پرتفوی وپترو لطفا به تحلیل بنیادی وساخت در همین سایت مراجعه کنید. از تحولات بنیادی شکربن و پسهند  و افزایش قابل توجه سود سازی آنها و پیشنهاد افزایش سرمایه بسیاری از شرکتهای یاد شده در لیست بالا  نیز می توان به عنوان مصادیق بارز ارزشمندی پرتفو بورسی شرکت یاد کرد.
لازم به یادآوری است که بهای تمام شده ی سرمایه گذاریهای بورسی و فرابورسی شرکت در این دوره به 1788051 میلیون ریال رسیده است و شرکت در نظر دارد در جهت بهره وری بیشتر از نوسانات بازار سیاستهای موثرتری را جهت مدیریت پرتفوی بورسی خود دنبال کند تا منافع شرکت بشکل مطلوبی در این زمینه حفظ و تامین شود.


پرتفو غیر بورسی گنج پنهان  وپترو

با وجود اینکه در بخش پرتفوی بورسی وپترو شرکتهای متحول شده و سود ساز ارزشمندی قرار گرفته اند اما پرتفوی غیربورسی این شرکت نسبت به شرکتهای بورسی از اهمیت و ارزشمندی بیشتری برخوردار است. پتانسیلی که کمتر مورد توجه بازار سرمایه قرار گرفته است. شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی چون کوه یخی است که تنها نوک قله ی آن پیداست و بخش اعظم پتانسیلهای شرکت که در شرکتهای خارج از بورس شرکت متمرکز شده است، به شکل شایسته به بازار معرفی نشده است. 


پرتفوی غیربورسی وپترو شامل شرکتهای زیر است:

 •  صنایع کیمیا قرن گستر درصد مالکیت 100 
 •  شرکت فریمکو درصد مالکیت 59/14
 •  شیمی بافت درصد مالکیت 63/50
 •  سلسله آب حیات کرمان درصد مالکیت 30
 •  لوله های دوجداره قدر درصد مالکیت 31/84
 •  شیمی فرآورد قشم درصد مالکیت 24/07
 •  توسعه صنعت سرمایه گذاری ایران درصد مالکیت 12/90
 •  پتروشیمی آلیانس درصد مالکیت 20
 •  کیمیا ورزان مهر غرب درصد مالکیت 96
 •  فرآورده های شیمیایی تامین باختر درصد مالکیت 90
 •  شرکت سرمایه گذاری هامون کیش درصد مالکیت 100
 •  تولیدی پلیکا درصد مالکیت 93/66
 •  احداث و خودکفایی صنایع شاخص درصد مالکیت 90

محصولات شیمی بافت در بورس کالا

در این لیست هم فقط شرکتهایی که درصد مالکیت وپترو در آنها بیش از یک درصد است ذکر شده است و از شرکتهای ارزشمندی مثل پتروشیمی کارون و هنگام  هرمز و ... صرفنظر شده است.
لازم به توضیح است که وپترو با یک برنامه مدون طی سال جاری و سال آینده درصدد پذیرش شماری از شرکتهای یاد شده در بورس و فرابورس می باشد که این پروسه با جدیت دنبال شده و تاثیر با اهمیتی روی صورتهای سود و زیان این شرکت خواهد گذاشت. از مهمترین شرکتهای لیست بالا می توان به هامون کیش و شیمی بافت اشاره کرد که به لحاظ سرمایه و نوع محصولات تولیدی در حوزه  فعالیت خود، جز شرکتهای شاخص و پیشرو می باشند.
بهای تمام شده ی سرمایه گذاریهای شرکت در بخش شرکتهای بورسی به 1622512 میلیون ریال رسیده است که نسبت به ارزش ذاتی این شرکتها بسیار معقول ارزیابی می شود.


 عملکرد درخشان وپترو در سال مالی منتهی به اردیبهشت 1400

شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی در سال مالی گذشته به معنای واقعی کلمه با جهش چشمگیر و قابل ملاحظه ای در سود سازی مواجه شده است و یکی از سالهای طلایی خود را پشت سر گذاشته است.


با بررسی گزارش حسابرسی شده شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی مطالب مهم زیر قابل استخراج است:

 •  جمع دارایی های جاری شرکت با رشد 107 درصدی همراه بوده و به  7756443 میلیون ریال رسیده است. در این بخش وپترو یک جهش قابل توجه و تامل برانگیز را از خود برجای گذاشته است.
 •  سرمایه گذاریهای بلند مدت شرکت در دوره ی مذکور با رشد 22 درصدی مواجه شده است که جهشی قابل قبول  و بالاتر از شرکتهای رقیب  در سال مالی گذشته محسوب می شود.
 •  جمع بدهی های جاری شرکت در دوره مذکور با رشد  64 درصدی همراه شده و به عدد7787963 میلیون ریال رسیده است.
 •  تسهیلات مالی بلند مدتی  شرکت در دوره ی مورد بررسی با رشد قابل توجهی مواجه شده است و  به 115200 میلیون ریال رسیده است. در این بخش تسهیلات اخذ شده صرف سرمایه گذاریهای کوتاه مدت و بلند مدت شرکت شده است و دورنمای این سرمایه گذاریها با توجه به سیاستهای هوشمندانه شرکت مثبت ارزیابی می شود.
 •  سود انباشته ی شرکت در دوره ی مورد بررسی با رشد خیرکننده ی 37779درصدی توام شده و به عدد1868964 میلیون ریال رسیده است که نشاندهنده ی عملکرد  فوق العاده شرکت در استقرار سیستم مالی مناسب و کنترل هزینه هاست.
 •  درامد سود سهام شرکت در این دوره با جهش فوق العاده ای مواجه شده است و رشد 156 درصدی را نشان می دهد که انتظار می رود در سال مالی جاری با توجه به جهش سود سازی شرکتهای زیرمجموعه این رقم  مججدابا رشد قابل توجهی روبرو شده و بهبود یابد.
 • در دوره ی مذکور سود خالص عملیات در حال تداوم شرکت با رشد 57 درصدی مواجه شده است و سود پایه سهم با همین درصد رشد به 108 تومان رسیده است. در این بخش سود عملیاتی شرکت 248 تومان و سود غیر عملیاتی سهم 139 تومان می باشد و از جمیع جهات در این بخش شرکت عملکرد مطلوبی از خود برجای گذاشته است.
 •  سود انباشته  ابتدای دوره وپترو  با رسیدن به عدد 2759707میلیون ریال  از رشدی معادل  57 درصد خبر می دهد و این امکان برای شرکت در سال جاری برای افزایش سرمایه ی جذاب از این محل فراهم شده است.  لازم به ذکر است که سود انباشته ای پایان دوره شرکت با جهشی خیره کننده 37779 درصدی به عدد 1868964 میلیون ریال رسیده است که مهر تاییدی بر عملکرد بسیار عالی شرکت در سال مورد بررسی است.
 •  درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در سهام شرکت در دوره ی مذکور نسبت به دوره ی قبل تغییر محسوسی را نشان می دهد و از 1966265 میلیون ریال به 5042083 میلیون ریال رسیده است.
 •  شرکت در نظر دارد با ادغام یا انحلال شرکتهای ضرر ده استفاده بهینه از منابع مالی خود را در دستور کار خود قرار دهد. در این راستا شرکت به پایش مداوم شرکتهای پرتفو بورسی و غیر بورسی خود مبادرت ورزیده است و برنامه های مدونی برای سال مالی جاری تدارک دیده است. لازم به ذکر است که تاکنون شرکت از سود سهام مجامع شرکتهای زیرمجموعه خود 5042084 میلیون ریال درآمد کسب کرده است این درحالی است که سال مالی برخی از شرکتهای زیرمجموعه هنوز به پایان نرسیده و مجامع عمومی آنها تشکیل نشده و انتظار داریم از این محل نیز سودهای بسیار جذابی نصیب شرکت وپترو شود.
 •  شرکت با اتخاذ رویکردی هوشمندانه بابت پرونده های قضایی خود مبادرت به گرفتن ذخیره مناسب کرده است که در صورت تعدیل بدهی ها یا صدور حکم به نفع شرکت، از این محل مبلغ چشمگیری به صورتهای مالی شرکت تزریق شده و زمینه ی سرمایه گذاریهای جدید برای شرکت فراهم خواهد شد.

پرونده های حقوقی وپترو در مسیر حل و فصل

شاید مهمترین مشکل وپترو طی سالهای اخیر درگیر بودن با پرونده های ریز و درشت حقوقی ارزیابی شود. پرونده های مربوط به پلوله و پتروشیمی آلیانس و شرکت شیمی تکس و کیمیای عرب گستر و سایر موارد حقوقی، طی این سنوات انرژی بسیار زیادی را از شرکت و تیم حقوقی آن گرفته است و باعث شده شرکت برای هر کدام از پرونده های حقوقی که بار مالی احتمالی برای شرکت در پی خواهد داشت ذخیره مالی قابل توجهی بگیرد. در این راستا با توجه به فعالیتهای تیم حقوقی شرکت و اقدامات مدیرعامل محترم، به نظر می رسد در برخی موضوعات امسال شرکت بصورت قطعی پرونده های در جریان خود را بشکل مطلوب بسته و از آثار و تبعات در جریان بودن آنها رها شود. به عنوان مثال در مورد پرونده حقوقی مرتبط با شرکت گاز لوله، این شرکت شانزده سال قبل اعلام ورشکستگی قطعی می کند و دادگاه اولیه رای به ورشکستگی این شرکت می دهد اما با درخواست بانک اقتصاد نوین در دادگاه تجدید نظر حکم لغو ورشکستگی این شرکت صادر شده و هم اکنون روند این پرونده بر اساس ساز و کار پیش بینی شده ذیل ماده 477 در حال طی شدن است. در این راستا شرکت مذکور برای آثار و تبعات احتمالی این پرونده مبادرت به گرفتن 170 میلیارد تومان ذخیره احتمالی کرده است که اقدامی لازم و در عین حال هوشمندانه بوده است. در مورد سرمایه گذاری نافرجام در پروژه ی بین المللی آلیانس که با طرف فیلیپینی منعقد شده بود و به علت مشکلات تامین خوراک شکست خورد، شرکت وپترو مذاکرات مفصل و دامنه داری با هلدینگ سرمایه گذاری خلیج فارس انجام داده است که تاکنون منجر به نتیجه قطعی نشده است اما شرکت بنا به اصول متقن حسابداری به منظور پوشش آثار و تبعات احتمالی این پرونده مبادرت به گرفتم ذخیره مالی کرده است و امیدوار است در راستای صیانت از منافع شرکت و سهامداران خود تمام تلاش خود را برای تعدیل حکم اولیه بکار بگیرد.

بهرحال حل مشکلات حقوقی ریز و درشت شرکت طی سال جاری باعث می شود پتانسیلهای بالای این نماد ارزشمند آزاد شده و شرکت در ادامه راه با تمرکز بیشتری بتواند به فعالیتهای خود ادامه دهد. تلاشهای تیم حقوقی شرکت و پیگیریهای مدیرعامل این مجموعه باعث شده امیدواری های بسیاری در راستای حل مطلوب این مشکلات در سال جاری به وجود بیاید.

جمع بندی تحلیل بنیادی وپترو

شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با داشتن پرتفوی بورسی و غیربورسی ارزشمند یکی از شرکتهای سرمایه گذاری قدرتمند کشور محسوب می شود. با توجه به تحولات بنیادی اساسی در شرکتهای زیرمجموعه و برنامه ریزی های شرکت برای بورسی کردن شرکتهای خارج از بورس خود مانند هامون کیش و شیمی بافت، انتظار داریم دورنمای بسیار مطلوبی برای این شرکت طی سالهای آتی در پیش رو باشد. در تاریخ تهیه این تحلیل این شرکت در کانال 1400 تومان در بازار سرمایه مورد داد و ستد قرار می گیرد که فاصله ی معنا داری با ارزش ذاتی این شرکت دارد. ناو این شرکت با داشتن شرکتهایی چون شکربن ، هامون کیش، وساخت و شیمی بافت و ...که همگی در سود سازی سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشته اند و برنامه های جذابی برای توسعه فعالیتهای خود و افزایش سرمایه دارند، روز به روز در حال افزایش است. 

اخیرا تولیدات شرکت شیمی بافت به شکل مطلوبی در بورس کالا عرضه شده است و با توجه به افزایش قیمت قابل توجه محصولات این شرکت در سال جاری انتظار می رود سود بسیار مطلوبی توسط این شرکت در سال مالی جاری شناسایی شود و به این ترتیب وپترو از این محل به شکل مطلوبی منتفع شود.

پسهند به عنوان تنها تامین کننده تسمه نقاله های صنعتی در ایران طی سال گذشته در سود سازی روند بسیار مطلوبی را پشت سر گذاشته است و برنامه های توسعه ای گسترده ای برای توسعه بازار داخلی و صادرات در سال مالی پیشرو تدوین نموده است که باعث شده دورنمای فعالیت این شرکت به عنوان یکی از زیرمجموعه های بورسی وپترو درخشان ارزیابی شود.افزایش نرخ محصولات شکربن و تحولات بنیادی مناسب این شرکت و شدوص که نقش مهمی در تامین مواد اولیه شرکتهای لاستیک سازی کشور دارند باعث شده وپترو انتظار تداوم رشد سود سازی از این دو مجموعه را در سال های پیشرو داشته باشد. اما شاید مهمترین شرکت  متحول شده ی بورسی وپترو در حال حاضر وساخت باشد. شرکتی که بصورت مستقیم و غیرمستقیم 16 درصد بانک اقتصاد نوین را در تملک خود دارد و از برنامه ی جذاب افزایش سرمایه 5733 درصدی خود اخیرا در کدال رونمایی کرده است. مسلما وپترو از این سرمایه گذاریهای جذاب طی سال جاری و سالهای آینده بشکل مطلوبی منتفع شده و ارزش ناو آن بشدت افزایش خواهد یافت.

بنابراین شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی در قیمتهای فعلی بشدت ارزنده ارزیابی شده و سرمایه گذاری در این نماد به عنوان یک سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت  در قیمتهای فعلی توصیه شده و می تواند در صورت مطلوب بودن شرایط کلی بازار سرمایه با سود مناسبی  برای سهامداران خود توام شود.


 
 

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: نادیا نادری | پنجشنبه، 1400/4/31

👈تو بگو طلا با این حقوقی به سندور هم نمی ارزه

نام: لادن تاری | جمعه، 1400/5/1

👈خیر بده نیست. ثباغ و ثپردیس و ثنوسا و تکنو و ... حقوقی خوبی نداره...

🔸پاسخ: وپترو شرکت سرمایه گذاری هست که باید اهداف تشکیل و شرکت هایی که توشون سرمایه گذاری کرده را بررسی کنید تا به نتیجه خوبی از بررسی برسید؛ هرچند با بقیه که مقایسه کردید، شاید صحیح نباشه اما برخی از همین سهم هایی که نام بردید سود خوبی دادند به سهامدارانشون؛ مشکل ورود و خروج نابهنگام هست... اگر در کوتاه مدت دنبال کسب سود از وپترو هستید، آمارهای روزانه این سهم را دقیق بررسی کنید. موفق باشید.

نام: خالد بزمچی | شنبه، 1400/5/2

👈اقا این سهم بدرد نمیخوره شما درست تحلیل کردی حرفی نیستا ولی اقا نخرید اینو برین همون تاپیکو بخرید بهتره بیچاره کرده منو دوساله دارم در ضررم. چطور وارد بشیم از ۱۲۰۰ امدم خیر سرم ۲۲۰۰ خریدم بیشتر که باز رفتم در ضرر.

🔸ثبت دیدگاه ها به معنی پذیرش آنها از طرف مجموعه بورس نما نبوده و تنها نظرات با حروف فارسی (غیر فینگلیش) که شامل اهانت و تشویش اذهان نباشند، تایید می گردد.

نام: محمدی | شنبه، 1400/5/2

👈سود سال مال 1400 بدون درنظر گرفتن عرضه اولیه زیر مجموعه ها چقدر است

🔸پاسخ: به سایت کدال مراجعه نمایید، سود خالص هر سهم حدود 109 تومان درج شده.

نام: محمد نوروزی | یکشنبه، 1400/5/3

👈سلام، سهمی بسیار ارزان، با زیر مجموعه هایی که هر کدوم قابلیت رشد بالایی دارن که این موضوع اون رو بسیار جذاب میکنه. با تشکر ویژه از آقای زارع

نام: بابک خرمدین | چهارشنبه، 1400/5/6

👈سهمش مفت گرونه. حقوقی خوبی نداره

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات