خرید پله ای سهام در بورس

خرید پله ای بورس
شنبه، 1400/5/2

خرید پله ای در بورس به چه مفهوم است؟

شاید در مکالماتی که نزد فعالان بازار سرمایه و بورس رد و بدل می شود، شنیده باشید که "بهتر است پله ای بخرید"، "ورود برای پله اول مناسب است"، "ورود پله دوم" و ... اما خرید پله ای یا پلکانی به چه مفهومی است و چگونه انجام می شود؟ خرید پله ای در واقع نوعی استراتژی معاملاتی در خرید محسوب می شود و عبارت است از تقسیم پولی که قصد سرمایه گذاری در یک سهم را داریدبه چند بخش و سپس خرید آن سهم در قیمت های مختلف. پله در اینجا منظور همان قیمت سهم است؛ البته بد نیست بدانید که همیشه به دلیل اختیار شما نیست که این خرید پله ای را انتخاب می کنید؛ گاهی ممکن است مثلا سهم در صف خرید باشد و در یک روز قسمتی از خریدتان تکمیل شود و برای روزهای آتی مجبور شوید در پله‌های بالاتر آن را بخرید. شاید این توضیحاتی که دادیم شما را به درک مفهوم خرید پله ای نزدیک کرده باشد، اما در تقسیم پول و نحوه ورود به سهم نکاتی وجود دارد که باید حتما به آنها توجه کنید. در ادامه مطالب وبسایت بورس نما شما را با این نکات و روش های مختلف خرید پله ای بیشتر آشنا خواهیم کرد. البته نکته ای دیگر هم باید اضافه شود که گاهی ممکن است در قیمتی سهمی را خریده باشید، اما صعود قیمت سهم و خبرهای پیرامونی آن به شکلی پیش برود که شما را خوشبین به آینده نماید و در قیمت های بالاتر نیز مجددا ورود نمایید.

ما در اینجا منظورمان از خرید پله ای، خرید مجددی است که در نتیجه سقوط قیمت سهم انجام می گیرد و با سایر انواع ذکر شده خرید پله ای در این پست آموزشی کاری نداریم. پس هر جا در این پست گفتیم خرید پله ای، منظورمان خرید در پله هایی است که قیمت کمتر از قیمت مراحل قبل شده است.

چرا پله ای خرید می کنیم؟

خرید پله ای برای کاهش ریسک و مدیریت سرمایه گذاری انجام می شود. خرید پله ای هنگامی اتفاق می افتد که اطمینانی از بالا رفتن قیمت سهم وجود ندارد و به همین دلیل ابتدا با پولی کمتر سهم را می خرید تا چنانچه قیمت سهم پایین تر آمد بتوانید در حمایت های بعدی هم سهم را بخرید. برای درک قبلا در پستی جداگانه مطالب لازم را بیان کرده ایم. اینکه در کوتاه مدت از آینده قیمت سهمی اطلاع نداشته باشیم طبیعی است و این را هم بگویم که در مقاله گفتیم که سرمایه گذاران ارزشی معتقدند که باید سهمی را بخرید که ارزش ذاتی آن از قیمت کنونی سهم پایین تر باشد و پس از خرید، کافی است صبر کنید تا آن سهم به ارزش واقعی خود برسد؛ به این ترتیب،گ شاید بنیادی کارهای صِرف با این نوع از خرید مخالفت جدی داشته باشند؛ چرا که خود وارن بافت همانطور که در گفتیم، اعتقاد به این دارد که اگر سهام خوبی را یافتیم چرا نباید به قدر کافی از آن بخریم؟! البته شاید ذکر این نکته ضروری باشد که گرچه همین سهامدارن بنیادگرا به افت های قیمت به چشم یک فرصت کم نظیر شکار نگاه می کنند، اما شاید از ابتدا هدف آنها با تشکیک در ارزش آن سهم، برای خرید پله ای به عنوان یک استراتژی، پیوند نخورد. در هر حال با توجه به اینکه بسیاری از سهامداران بورس ایران از طریق تحلیل تکنیکال، تابلوخوانی، سیگنال دهی و یا شایعه ها ممکن است خرید و فروش کنند؛ یا حتی دیدی بلند مدت نداشته باشند، به همین خاطر برای این دسته از معامله گرها این روش در خرید و فروش سهام را توضیح خواهیم داد.

چگونه پله ای سهام بخریم؟

قبلا در یک فیلم آموزشی به همراه توضیحات متنی، در خصوص توضیحات لازم را دادیم؛ ثمره طبیعی خرید پله ای سهام در حال افت قیمت، کاهش میانگین قیمت خرید سهام است که در همان پست معایب و مزایای میانگین کم کردن را به شکلی کامل توضیح دادیم؛ برای مثال گفتیم اگر در مراحل بعدی کاهش قیمت؛ با پیش بینی نادرستِ برگشت قیمت، این امر اتفاق نیفتند و کاهش های متعدد قیمتی رخ دهد و شما هم مدام خرید کنید، منابع محدود مالی شما پایان پذیرفته و این مساله در نهایت می تواند منجر به ورشکستگی و به هم ریختن روحیه و تحت تاثیر قرار دادن زندگیتان شود. پیشنهاد می شود برای تکمیل این بحث حتما آن را ببینید تا بدانید این روش در بازارهای خیلی نزولی و برای سهامداران کوتاه مدت چه عواقب خطرناکی می تواند داشته باشد. به هر روی در این پست به بحث استراتژی خرید پله ای در بازارهای تحلیل پذیر که حمایت ها و مقاومت ها را می فهمد  و روندی متعادل دارد، می پردازیم.

اما برای عمل کردن طبق این استراتژی، ابتدا باید سطوح حمایتی سهم در ۳ یا ۴ محدوده از قبل تعیین و نشان گذاری شوند. باید دقت لازم را داشت که تعیین این پله ها با حساسیت خاصی انجام شود؛ به عنوان مثال این پله ها می توانند در یک حمایت خوب سهم در گذشته سهم و یا اهداف الیوتی و فیبوناتچی معتبر آن تعیین شوند. پله های اول و دوم برای کوتاه مدت و تا کف اخیر ایجاد شده (موج های جنبشی کوتاه مدت که موفق به شکست سقف جزیی نموده اند و یا اینکه رشدی مطلوب را پشت سر گذاشته اند) و پله های سوم و چهارم بهتر است در تایم فریم هفتگی و برای میان مدت و بلند مدت تعیین شوند. توجه شود که پله های سوم و چهارم باید فواصل زیادی با هم و پله های قبل داشته باشند؛ تا در صورتی که قیمت سهم تا آخرین پله افت کند، میانگین قیمت خریداری شده پایین باشد تا در صورت برگشت قیمت سهم در مدت زمان کوتاه، سهامدار از زیان خارج شده و معامله بتواند وارد سود شود. برای تقسیم پولتان هم، هرچند می توانید به عنوان مثال مبلغ اولیه پولتان را به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید تا در صورت رخ دادن هر پله، خرید مجدد را با همان مقدار انجام دهید، اما از روش های چند برابرکردن مبلغ خرید در هر پله، برای افزایش سرعت وارد شدن به سود، در صورت برگشت قیمت نیز می توانید استفاده کنید؛ فقط دقت لازم را داشته باشید که اگر به عنوان مثال هر پله که سهم افت کرد، بخواهید 2 برابر قبل بخرید، (برای 4 پله) از ابتدا باید پول خود را به 15 قسمت مساوی تقسیم کنید و در پله اول 1 قسمت آن را خرید کنید و در پله های بعدی به ترتیب، 2، 4 و 8 قسمت از آن را تا طبق روش خرید پله ای پیش بروید؛ البته مسلما چنانچه تعداد پله های شما کمتر؛ یعنی3 پله باشد، در روش دو برابری، تقسیم پول به 7 قسمت مساوی خواهد بود که در سه پله به ترتیب 1، 2 و 4 قسمت از مبلغ اختصاص یافته به خرید آن سهم را شامل خواهد شد.

در پایان باید گفت که در مقابل خرید پله ای، فروش پله ای وجود دارد که آن را هم در صورت لزوم در مقاله ای جداگانه مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات