تحلیل بنیادی سفارس

تحلیل بنیادی سیمان فارس و خوزستان
سه‌شنبه، 1400/4/22

تاریخچه سفارس

شرکت سيمان فارس و خوزستان  با نماد سفارس از زیرمجموعه های هلدینگ سیتا از شرکتهای بزرگ تابعه شستا می باشد که  به عنوان  بزرگترين توليد کننده در خاورميانه  سهم 22 درصدی بازار سیمان کشور را در اختیار دارد. سابقه شصت ساله ی این شرکت باعث شده  نقش محوری این شرکت در فعل و انفعالات بازار سیمان کشور همواره نقشی پر رنگ و حایز اهمیت تلقی شود. صنعت سیمان سالها به علت نظام ابتر قیمت گذاری دستوری شرایط سود سازی مطلوبی را تجربه نمی کرد اما با توجه به فعل و انفعالات صورت گرفته در شش ماه اخیر که متعاقب واقعی شدن قیمت حامل های انرژی و افزایش نرخ برق  برای صنایع صورت گرفت، سرانجام قیمت سیمان با مکانیزم عرضه در بورس کالا به سمت واقعی شدن حرکت کرده است و این رویکرد صحیح، اهمیت بسیار زیادی در بهبود فرایندهای عملیاتی شرکتهای سیمانی کشور نظیر سفارس خواهد گذاشت. بر اساس آمارهای جهانی رتبه تولید سیمان ایران نسبت به چند سال گذشته با افت محسوسی مواجه شده است و تغییر سیاست‌های متولیان صنعت سیمان کشور در راستای تولید محصولات بیشتر و تنوع بخشی به سبد کالاهای سیمانی ضروری به نظر می رسد. استانداردهای توسعه ای در صنعت سیمان کشور مستلزم توجه به سه محور اساسی است که عبارتند از:

 • نوسازی تجهیزات به منظور کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان
 • کنترل هزینه های سربار
 • و توسعه بازار صادراتی

این سه اصل اساسی در شرکت سفارس به عنوان اصول توسعه‌ای طی سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است و سفارس سال به سال در راستای بهبود راندمان عملیاتی خود اقدامات موثری را برنامه ریزی و اجرا می‌کند. یکی از چالش‌های مهم صنعت سیمان کشور و هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، مصرف برق صنایع سیمانی است که به علت کمبود برق در کشور در فصل تابستان، شبکه ی برق سراسری قادر به پوشش نیازهای این صنعت استراتژیک در کشور نیست. از این رو شرکت‌های سیمانی  باید بطور جدی به سمت احداث نیروگاه‌های برق طی سالهای آتی حرکت کرده یا با شرکت‌های خصوصی جهت تامین برق موردنیاز خود به تفاهم برسند تا بتوانند سایه‌ی این ریسک غیر سیستماتیک را از این صنعت اشتغال‌زا و ارز آور دور کنند.  

زیرمجموعه های هلدینگ سفارس

شرکت سیمان فارس و خوزستان  به عنوان بزرگترین  تولیدکننده سیمان در منطقه خاورمیانه  در ۳۳ شرکت سیمانی سهامدار بوده و خط مشی بسیاری از شرکت‌های سیمانی کشور با راهبردهای تدوین شده‌ی این شرکت تعیین می شود. از مهمترین شرکتهای زیر مجموعه سفارس می توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

 • سخوز درصد مالکیت 44/77
 • سنیر درصد مالکیت  57/66
 • سفانو درصد مالکیت  76/81
 • سخزر درصد مالکیت 54/11
 • ساوه درصد مالکیت 26/84
 • سابیک درصد مالکیت  98
 • ساروم درصد مالکیت  1/34
 • سغرب درصد مالکیت  50/86
 • سفار درصد مالکیت  90/15
 • سبجنو درصد مالکیت  40/23
 • سخاش درصد مالکیت  42/70
 • سدور درصد مالکیت  37/90
 • سبهان درصد مالکیت  50/58
 • سشرق درصد مالکیت 3/36
 • سپاها درصد مالکیت  4/30

بررسی عملکرد سفارس در سال مالی گذشته

در سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت ماه 1400، سفارس عملکرد بسیار مطلوبی از خود برجای گذاشت. از مهمترین نکات گزارش حسابرسی شده مذکور می توان به مطالب زیر اشاره کرد:

1- جمع دارایی های جاری شرکت با رشد 38 درصدی همراه بوده و به عدد 11569107 میلیون ریال رسیده است.

2- سرمایه گذاری‌های بلند مدت شرکت در دوره ی مذکور با رشد 16 درصدی مواجه شده است که جهشی قابل قبول محسوب می شود.

3- دارایی های ثابت مشهود شرکت با جهش خیره کننده‌ی 5137 درصدی همراه شده و به عدد 433153 میلیون ریال رسیده است.

4- شرکت هیچ گونه تسهیلات مالی بلند مدتی ندارد و از این جهت یکی از شرکتهای استثنایی بورس محسوب می شود و جمع بدهی‌های غیرجاری شرکت هم با رشد معقول 31 درصدی به عدد 42569 میلیون ریال رسیده است که با توجه به گردش مالی شرکت، عدد قابل قبولی محسوب می‌شود.

5-  سود انباشته ی شرکت در دوره‌ی مورد بررسی با 54 درصد رشد توام شده و به عدد 15303006 میلیون ریال رسیده است که نشاندهنده‌ی عملکرد مطلوب شرکت در استقرار سیستم مالی مناسب و کنترل هزینه هاست.

6- درآمد سود سهام شرکت سیمان فارس و خوزستان با رشد 85 درصدی به عدد 8987131 میلیون ریال رسیده است که انتظار می‌رود در سال مالی جاری با توجه به جهش سودسازی شرکت‌های زیرمجموعه، این رقم با رشد قابل تاملی روبرو شود.

7- در دوره ی مذکور جمع درآمدهای عملیاتی شرکت با رشد 106 درصدی مواجه شده است و شرکت از محل فروش سرمایه‌گذاری‌ها 3393705 میلیون ریال درآمد کسب کرده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 173 درصدی را نشان می‌دهد.

8- سود خالص شرکت و سود پایه هر سهم با رشد 108 درصدی در دوره ی 12 ماهه مواجه شده است که با توجه به شرایط کرونا و مشکلات صادرات هلدینگ سفارس عملکردی قابل تحسین می باشد.

9-  سود انباشته سفارس با رسیدن به عدد 15303006  میلیون ریال از رشدی  معادل 54 درصد خبر می دهد و با این نقطه قوت، امکان افزایش سرمایه‌ی جذاب سفارس از این محل فراهم شده است.

افزایش چشمگیر سود سفارس

برنامه های شرکت سفارس در سال 1400

شرکت سفارس به منظور تسهیل در روند ارایه محصولات خود و زیرمجموعه‌ها مبادرت به سرمایه گذاری 1/97 درصدی در شرکت بورس کالای ایران کرده است. این رویکرد هوشمندانه باعث می شود اولا عزم هلدینگ سفارس در رعایت الزامات عرضه‌ی سیمان در بورس کالا بیشتر مشخص شود و از طرف دیگر از منافع سودسازی بورس کالا در آینده‌ی نزدیک نیز منتفع شود. تلاش برای بورسی کردن شرکت‌های غیر بورسی بخصوص شرکت سیمان آبیک از اولویت‌های مهم و راهبردی شرکت محسوب می شود. یکی از ارزشمندترین شرکت‌های زیرمجموعه سفارس سیمان آبیک است که بزرگترین تولید کننده سیمان غرب آسیا می باشد؛ برنامه‌های مدونی برای بورسی شدن این زیرمجموعه ارزشمند توسط شرکت سفارس در حال انجام است. سیمان آبیک بالغ بر 4.5 میلیون تن تولید سیمان دارد و قیمت تمام شده هر سهم سیمان آبیک برای «سفارس» 100 تومان است؛ بنابراین قابل پیش‌بینی است که بورسی شدن سیمان آبیک  تاثیر با اهمیتی روی صورت‌های سود و زیان هلدینگ سیمان فارس و خوزستان خواهد گذاشت. شرکت سیمان آبیک، در زمینی به مساحت تقریبی ۵۰۰ هزار متر مربع و با زیربنای بیش از ۲۹ هزار متر مربع در استان البرز با ظرفیت سالانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن سیمان پرتلند خاکستری مشغول فعالیت است. خبرهایی از عرضه اولیه این شرکت تا اواخر شهریور ماه سال 1400 به گوش می رسد که روند گزارش دهی عملکرد سابیک در کدال صحت این موضوع را تایید می کند.

یکی از جذابیت‌های سفارس، سرمایه‌گذاری این شرکت در سیمان العماره است که برنامه‌ی سفارس برای حضور قدرتمدانه در بازار کشور همسایه با این شرکت نمود پیدا کرده است. سرمایه‌گذاری در سیمان العماره عراق طی سال جاری کماکان به منظور حفظ بازار این کشور ادامه خواهد یافت و شرکت به دنبال دستیابی به سهم بیشتری از بازار جذاب این کشور همسایه خواهد بود. مزیت شرکت‌های ایرانی برای تولید کیلینکر باعث شده است تا هلدینگ سیمان فارس و خوزستان کلینکر را در ایران تولید و به سیمان العماره انتقال دهند. عراق با توجه به شرایط دوران بعد از جنگ، به شدت بازار جذابی برای شرکت‌های سیمانی کشورمان محسوب می شود؛ البته در این بازار ما رقبای سرسختی مانند ترکیه و عربستان سعودی را مقابل خود داریم؛ اما با استفاده از مزیت‌های مواد اولیه ارزان‌تر و تولید اقتصادی‌تر می توانیم سهم قابل قبولی از این بازار را کسب کنیم که  نقش هلدینگ سفارس در این مسیر بسیار تعیین کننده است.

شرکت به تدریج قصد بهینه سازی پرتفوی خود را دارد و به خروج از ترکیب سهامداران شرکت‌های زیان‌ده به عنوان یک راهبرد اساسی فکر می‌کند. سفارس تمرکز خود را به شرکتهای سیمانی با قابلیت صادراتی بهتر و با حاشیه‌ی سود بالاتر معطوف کرده است بنابراین در طی سال مالی جاری، شاهد تقویت سرمایه‌گذاری سفارس در این شرکت‌ها و خروج تدریجی از شرکت‌های زیان‌ده خواهیم بود.

 

برنامه های توسعه ای سفارس

سخن پایانی

سفارس بدون شک یکی از شرکت‌های بنیادی صنعت سیمان کشور محسوب شده و از دورنمای بسیار روشنی طی سال‌های آتی برخوردار است. شرکت سیمان فارس و خوزستان به عنوان یک هلدینگ پویا و بزرگ در صنعت سیمان، نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می کند. با توجه به رویکرد دولت جدید در ساخت یک میلیون واحد مسکونی در طول سال و آغاز فصل جدیدی از طرح‌های عمرانی در سرتاسر کشور، به نظر می رسد نقش این شرکت در پاسخ به نیاز بازار بسیار مهم‌تر از قبل خواهد شد. تدوین سیاست‌های صادراتی و کسب درآمد ارزی پایدار در کنار توجه به بالاتر بردن کیفیت محصولات سیمانی شرکت‌های زیرمجموعه، از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت در طی سال مالی جاری می باشد.

بورسی شدن سیمان آبیک که ارزشمندترین شرکت زیرمجموعه سفارس می‌باشد، از دیگر سیاست‌های مهم سال مالی پیشرو می باشد که تاثیر بسیار مهمی روی صورت‌های سود و زیان شرکت برجای خواهد گذاشت و منابع حاصل از این عرضه اولیه بزرگ می‌تواند در جهت پیشبرد برنامه‌های استراتژیک شرکت و بهینه سازی پرتفوی سفارس مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به مشکلات تامین برق برای شرکت‌های سیمانی در سال جاری، توجه به احداث نیروگاههای جدید یا انعقاد قراردادهای تامین برق پایدار از طریق شرکت‌های خصوصی باید بیش از پیش مورد توجه شرکت‌های سیمانی قرار گیرد که عزم جدی سفارس در حرکت در این راستا، حکایت از تلاش‌ها برای رفع مشکل تامین برق، طی سالهایی پیشرو را دارد.

با توجه به خارج شدن سیمان از نظام قیمت‌گذاری دستوری، دورنمای شرکت‌های سیمانی بسیار مثبت ارزیابی می شود و هلدینگ سیمان فارس و خوزستان  با توجه به سهم 22 درصدی از تولید سیمان کشور، طی سال مالی پیشرو قطعا در زمینه ی سودسازی سال بسیار موفقی را در پیش خواهد داشت؛ لذا سرمایه‌گذاری در این شرکت در میان مدت و بلند مدت ارزشمند بوده و می تواند با بازدهی قابل قبولی توام باشد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: Pari | پنجشنبه، 1400/4/24

👈سیمان ابیک اواخر شهریور بورسی میشه تشکر از تحلیل نغز شما

نام: ملیکا شمس | پنجشنبه، 1400/4/24

👈خیلی عالی بود ممنونم

نام: شیما حکمتی | پنجشنبه، 1400/4/24

👈کامل و جامع

🔸پاسخ: ممنون از ثبت دیدگاهتون. موفق باشید.

نام: آرین | جمعه، 1400/5/1

👈آخر شهریور عرضه اولیه سابیکه سفارس میترکونه

نام: دانیال بهرامی | یکشنبه، 1400/5/3

👈از دیدن زیرمجموعه های سفارس تعجب کردم الماس گروه سیمانیه

نام: ملیکا بهرامی | چهارشنبه، 1400/5/6

👈چه عجب صف خرید شد

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات