تحلیل بنیادی پخش البرز

تحلیل پخش البرز
شنبه، 1400/4/19

تاریخچه پخش البرز

شرکت پخش البرز چهل و هفت سال پیش به عنوان یک  شرکت سهامی خاص تأسیس شده و سپس در اواخر سال 91 با عرضه در بازار فرابورس ایران به عنوان یکی از شرکتهای فعال در حوزه ی پخش غذا و دارو خود را به فعالان بازار سرمایه معرفی کرد. موضوع اصلی فعالیت شرکت شامل پخش، تأمین، توزیع، خرید و فروش، صادرات و واردات، بازاریابی و بازارسازی در زمینه هر نوع کالا اعم از غذایی، بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی می‌باشد. شرکت پخش البرز، در این حوزه رقبای قدرتمندی را پیشرو داشته و به همین دلیل رویکرد شرکت پخش البرز علاوه بر توسعه بازار حفظ جایگاه خود در مارکت نیز می باشد.  شرکت های پخش سراسری از قبیل شرکت قاسم ایران، داروپخش، پخش هجرت، پخش رازی رقبای قدرتمند پخش البرز در این بازار پویا و جذاب می باشند. ترکیب درآمدهای شرکت پخش البرز در سالهای اخیر متفاوت بوده است اما عمده فعالیتهای این شرکت متمرکز بر محصولات دارویی است و پخش مواد غذایی در اولویت دوم شرکت قرار گرفته است.

بررسی عملکرد پخش البرز در سال 99

سال گذشته شرکت البرز عملکرد درخشانی از خود برجای گذاشته است که نشان از رویکرد هوشمندانه شرکت در عرصه ی فعالیتهای راهبردی خود می باشد. پخش البرز به منظور اصلاخ ساختار مالی خود در سال گذشته ابتدا پیشنهاد افزایش سرمایه ی بیش از 800 درصدی از تجدید ارزیابی دارایی ها را روانه کدال کرده بود اما به دلیل طولانی شدن زمان تجدید ارزیابی املاک و دارایی های شرکت سرانجام افزایش سرمایه 47 درصدی از آورده نقدی را در دستور کار خود قرار داد که هم اکنون معاملات نماد پخش و پخشح در بازار سرمایه صورت می پذیرد.

برای درک بهتر پیرامون عملکرد شرکت پخش البرز در سال مالی گذشته به موارد کلیدی زیر که بر اساس ترازنامه ی حسابرسی شده ی شرکت در سال 99 است دقت کنید:

1- درآمدهای عملیاتی شرکت رشد 52 درصدی را علی رغم مشکلات متعدد تجربه کرد که جهش خوبی محسوب می شود.

2-  سود ناخالص شرکت 74 درصد رشد کرده  این درحالی است که سود خالص عملیات در حال تداوم شرکت 126 درصد رشد کرده است که جهش قابل ملاحظه ای محسوب می شود.

3- سود خالص شرکت در دوره ی مذکور با 126 درصد رشد به رقم 1739843 میلیون ریال رسیده است.

4- دارایی های ثابت مشهود و نامشهود شرکت در دوره ی مورد بررسی به ترتیب با رشدهای 71 و 66 درصدی مواجه شده است که نشان دهنده ی رشد ارزش بنیادی شرکت می باشد.

5- موجودی مواد و کالاهای شرکت پخش البرز در این دوره به نحو قابل توجهی افزایش یافته است که پتانسیل عظیمی برای سود سازی در سال مالی 1400 محسوب می شود. در این بخش شاهد رشد 72 درصدی هستیم.

6- شرکت پخش البرز به منظور نوسازی ناوگان خود و خرید انبارهای جدید و تجهیز انبارهای خود مبادرت به اخذ تسهیلات از شبکه ی بانکی کشور کرده است لذا بدهی های شرکت در سال 99 رشد 50 درصدی را نشان می دهد.

7- سود انباشته شرکت طی سال مالی گذشته به 752944 میلیون ریال رسیده است که شرکت از این مبلغ پتانسیل افزایش سرمایه در طی سال 1400 را خواهد داشت.

برنامه های شرکت پخش البرز در سال 1400

براساس سیاستهای راهبردی و بلندمدت شرکت در توسعه ی بازار شرکت علاوه بر متنوع تر کردن سبد محصولات دارویی و بهداشتی به دنبال خرید مراکز جدید پخش و تجهیز انبارها و نوسازی ناوگان خود می باشد. با توجه به اینکه پخش واکسن کرونا بر عهده ی شرکت پخش البرز است این شرکت نیاز به اتخاذ تمهیداتی برای توزیع واکسنهای کووید-19 شرکت برکت داشت که با موفقیت این مهم را پشت سر گذاشته است. در تاریخ 19 تیرماه سال جاری شرکت با یک افشای اطلاعات گروه الف خبر از خرید شرکت پرسی گاز در شیراز به متراژ بیش از 15000 متر مربع کرده است که در آینده با احداث یک انبار مجهز نقش مهمی در گسترش شبکه ی توزیع شرکت در شیراز خواهد داشت. علاوه بر این، شرکت پخش البرز از سال 98 با یک برنامه ی مدون علاوه بر تلاش بی وقفه در ایجاد انبارهای جدید و نوسازی ناوگان پخش خود، تجهیزات پیشرفته مورد نیاز برای انبارداری را خریداری و تعداد زیادی از مراکز پخش خود را به این تجهیزات مجهز کرده است. پخش ابرز در تاریخ 22 تیر ماه سال 1400 خبر از فروش ملک خود در ارومیه به مبلغ 52 میلیارد تومان داد که این فروش علاوه بر سود قابل توجهی که برای شرکت در بر داشت منابع مورد نیاز برای پیشبرد برنامه های توسعه ای شرکت را بیش از پیش فراهم آورد و به این ترتیب پخش گام بلندی به سوی بهینه سازی منابع و  کسب حداکثر راندمان در حوزه کاری خود برداشت.

انبارهای مجهز پخش البرز

جهش درآمدهای پخش در سال 1400

 شرکت پخش البرز در سه ماه ابتدایی سال جاری با روند رو به رشدی روبرو بوده و هر ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل توجهی را محقق کرده است. درآمدهای شرکت در دوره ی منتهی به 31 اردیبهشت سال جاری به رقم 664 میلیارد تومان رسیده است که بطور متوسط برای ماه های فروردین و اردیبهشت رقم332 میلیارد تومان را نشان می دهد اما در خرداد ماه سال جاری این شرکت موفق به کسب درآمد 374 میلیارد تومان شده است تا جمع فعالیت سه ماهه شرکت به بیش از 1000 میلیارد تومان برسد. این رشد چشمگیر در حالی است که شرکت پخش البرز معمولا در نیمه دوم سال عملکرد بهتری در تحقق درآمدهای عملیاتی از خود برجای گذاشته است و این موضوع باعث شده نسبت به افزایش درآمدهای عملیاتی پخش در سال جاری امیدوارتر باشیم.  علاوه بر مطالب بالا، توزیع گسترده ی واکسن کرونا کوو-برکت توسط پخش البرز باعث افزایش قابل توجه درآمدهای عملیاتی شرکت شده و به این ترتیب انتظار داریم در سال جاری سود خالص شد به مقدار قابل توجهی افزایش یابد.

سخن پایانی

شرکتهای پخش نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی کشور و ایجاد اشتغال پایدار بازی می کنند. شرکت‌های پخش در زمینه تامین کالا مسئولیت بسیار مهمی بر عهده دارند زیرا از یک سو می‌توانند با کاهش هزینه در زنجیره تولید، موجبات کاهش قیمت تمام شده برای فروش را فراهم کرده و به این ترتیب به توزیع مناسب کالاها در اقصی نقاط کشور کمک شایان توجهی کنند و از سوی دیگر،شرکتهای پخش با برند سازی علاوه بر تامین منافع تولید کنندگان و افزایش حاشیه ی سود آنها،  نسبت به رفع مشکلات کالاهای اساسی جامعه هدف اقدام کرده و به این ترتیب بخش مهمی از هزینه ی تمام شده ی کالا از مبدا تا مقصد را کاهش می دهند. افزون بر این، گردش مناسب کالا موجودی و تحویل به موقع کالا به مصرف‌کننده یا شبکه‌های خرده‌فروشی توزیع، پارامتر بسیار مهمی است که از رسالتهای شرکتهای پخش می باشد که شرکت پخش البرزدر این راستا  طی قریب به نیم قرن فعالیت،  گام های درخشانی را برداشته است. این شرکت نامی قابل اطمینان در صنعت پخش کشور به شمار رفته و سال به سال به ظرفیت توزیع کالاها و خدمات خود مبادرت ورزیده است و بر این اساس چشم انداز بسیار روشنی طی سالهای پیشرو دارد لذا خرید این سهم برای یک سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت بشدت توصیه می شود.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: Javid fathi | پنجشنبه، 1400/4/24

👈حقوقی خوبی نداره ولی شرکت خوبیه

نام: پانته آ بهتاش | سه‌شنبه، 1400/4/29

👈با سلام بسیار بسیار عالی بود

نام: بابک پاییزان | جمعه، 1400/5/1

👈پخش بعد از حق تقدم خریدنیه الان بازی داره تا حق تقدم ها رو مفت بخرن

نام: زحمت کش | یکشنبه، 1400/5/3

👈اخه تا پخش هجرت هست کسی پخش البرز نمیخره این سهم حقوقی بدی داره هرجا سرمایه گذاری البرز دیدین فرار کنید 🔸توجه: نمایش دیدگاه به منزله تایید آن از طرف سایت بورس نما نمی باشد.

نام: کریم دادش زاده | چهارشنبه، 1400/5/6

👈بزارین پخش کووید 19 برکت رو انجام بده میفهمیم این بهتره یا هجرت

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات