استراتژی های معاملاتی وارن بافت

وارن بافت
یکشنبه، 1400/4/27

وارن ادوارد بافِت کیست؟

وارن ادوارد بافت (Warren Edward Buffett) که در ایران با نام وارن بافت نزد فعالین بازار سرمایه شناخته می شود، سرمایه‌گذار، اقتصاددان و مدیر اجرایی است که اکنون با دارایی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار، به‌عنوان پنجمین فرد ثروتمند جهان شناخته می‌شود. وی متولد اوت 1930 است و اکنون (در سال 1400) بیش از 90 سال سن دارد. او سهام شرکت های بزرگی را در اختیار دارد و در حال حاضر مدیرعامل  شرکت برکشایر هاتاوی نیز می باشد.

شروع فعالیت های اقتصادی وارن بافت تا میلیاردر شدن

شاید اولین فعالیت اقتصادی بافت در 6 سالگی اش رقم خورده باشد. گفته می شود که او در 6 سالگی از مغازه ی پدر بزرگش شش جعبه ی کوکا کولا به قیمت 25 سنت خرید و هر بطری را به یک سکه پنج سنتی موفق شد به فروش برساند. او با رفتن به درب خانه ها و فروش آدامس، نوشابه کوکا کولا و مجلات هفتگی شروع به کار کرد. به گفته او یکی از لذت بخش ترین بخش‌های  فروش روزنامه این بود که خودش تصمیم می گرفت از کجا و کدام خانه شروع کند. بافت تقریبا روزی 500 روزنامه پخش می کرد و برای هر روزنامه نیز یک سنت می ساخت؛ او با این باور که  خودش رئیس خود باشد شروع به این کار کرده بود. ابتدای فعالیت سهامداری او در 11 سالگی بود که سه سهم از سهام شرکت Citesservice را به قیمت هر سهم 38 دلار، برای خود و خواهرش خرید. شروع سهامداری بافت ناامید کننده بود و در مدت كوتاهی بعد از خرید سهام، قیمت هر سهم به 27 دلار افت پیدا کرد. وارن بافت که از این کاهش قیمت و از دست رفتن پولش دچار هراس شده بود، هیچ اقدامی نكرد تا اینكه پس از مدتی ارزش هر سهم به 40 دلار رسید، اینجا بود که او خیلی سریع آنها را فروخت؛ البته خیلی زود از این كار پشیمان شد، چرا که سهام شرکت پس از مدت كوتاهی به 200 دلار رسید. او اولین درس زندگیش در دوران سهامداری را گرفت و آن چیزی نبود جز صبر و شکیبایی. نقل است که بافت در سال 1943 به دلیل گرفتن مالیات 35 دلاری بایت دوچرخه اش به به اداره مالیات اعتراض کرد و سرانجام موفق شد مالیات دوچرخه اش را حذف کند.

بافت در ۱۶ سالگی تحصیل در رشته مدیریت دانشگاه پنسیلوانیا را آغاز کرد. 2 سال بعد به دانشگاه نبراسکا رفت. وی در سن ۲۰ سالگی با درآمد ده هزار دلاری دوران کودکی‌اش از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. در سال ۱۹۵۱ موفق شد مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد را از دانشگاه کلمبیا اخذ کند. او در آنجا  در کلاس‌های اقتصاددان بزرگ، بنجامین گراهام که قبلا در وبسایت بورس نما به شرح مختصر زندگینامه او و استراتژی هایش پرداختیم، حضور می یافت. بافت پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه کلمبیا، تحصیلاتش را در مؤسسه مالی نیویورک ادامه داد. وی با الهام از کتاب «سرمایه‌گذار هوشمند» بنجامین گراهام، به مدت ۳ سال به فروش اوراق بهادار بافت-فالک روی آورد؛ به مدت ۲ سال نیز به عنوان تحلیل‌گر در شرکت گراهام-نیومن فعالیت کرد.

سال 1954 بود که گراهام تصمیم گرفت که او را در شرکت خودش در نیویورک استخدام کند؛ به این ترتیب وی کار خود را در شرکت استادش آغاز کرد. این حضور گراهام در کنار وارن بافت سبب شد که او راه میانبر برای رسیدن به موفقیت را طی کند. دو سال از حضور وارن بافت در شرکت گراهام نگذشته بود که استادش تصمیم گرفت بازنشسته شود و به همین دلیل شرکتش را تعطیل کرد. بافت با تجاربی که کسب کرده بود  توانست با تکیه بر توانمندی مالی خود و کمک دوستان، شرکت «بافت پارتنرشیپ» را راه اندازی کند. زمینه فعالیت شرکت، سرمایه‌گذاری بود؛ او اصول و مبانی کار خود را بر آموزه‌های بنجامین گراهام قرار داده بود. شرکت بافت پارتنرشپ، هر سال رشد می کرد و مراتب ترقی را می پیمود. رشد و پیشرفت این شرکت به قدری بود که بافت را در سال 1961 یعنی در 31 سالگی به یک میلیونر تبدیل کرد.

وارن بافت چند سال بعد  تصمیم گرفت که شرکت سرمایه‌گذاری خودش را تعطیل کند. او سهام عمده یک شرکت نساجی را خریداری کرد که نامش برکشایر هاتاوای یا «Berkshire Hathaway» بود. قدرت او در این شرکت زیاد بود و به همین خاطر توانست مدیر این شرکت را برکنار کرده و دوستش را به جای او بنشاند.

در سال 1966 وارن تصمیم گرفت حوزه فعالیت برکشایر را به صورت کامل تغییر دهد؛ چرا که هیچ علاقه‌ای به حوزه نساجی نداشت. او توانست با شرکت برکشایر وارد حوزه بازار مالی بیمه شود. این شرکت در زمینه خرید سهام شرکت‌های مختلف هم فعالیت می‌کرد و توانست سهام واشنگتن پست و شرکت اِی.بی.سی را خریداری کند. او موفق شد در سال 1988 حدود 7 درصد از سهام شرکت کوکا کولا را خریداری کند و در سن 56 سالگی به عنوان یک میلیاردر بزرگ آمریکایی خود را به جهانیان شناساند.

فعالیت های اقتصادی بافت ادامه دار بود و او را به یکی از موفق ترین چهره های سهامداری قرن حاضر و تاریخ بدل کرد که جزئیات بیشتر آن در کتاب های مختلف موجود است؛ اما ما در اینجا می خواهیم بپردازیم به استراتژی ها، روش ها، راهنمایی ها و احیانا نقل قول هایی که با استفاده از آنها یک سهامدار می تواند موفقیت را کسب کرده و به هدفی که برای خودش متصور است برسد.

در نمودار زیر می توانید روند کسب ثروت وارن بافت را مشاهده بفرمایید.

نمودار ثروت وارن بافت

استراتژی های معروف وان بافت

وارن بافت که از موفق ترین سهامدارن و یکی از بزرگترین میلیاردرهای جهان است، دست کم از 24 استراتژی در معاملات خود بهره می گیرد که در قالب کتابی با عنوان "24 استراتژی ساده معاملاتیِ بزرگترین سرمایه گذار ارزشی" توسط James Parode به رشته تحریر در آمد است. در اینجا به صورت خلاصه این استراتژی های ساده اما با اهمیت را  با توضیحاتی اضافی و متناسب با بورس ایران عنوان می کنیم. قبلا در ، گفتیم که سرمایه گذاری ارزشی یعنی انتخاب سهامی که قیمت آن پایین تر از ارزش داتی آن است.

لازم به ذکر است که گرچه این اصول و استراتژی ها شکل ساده ای دارند؛ اما اجرای آنها شاید به سادگی ای که به نظر می رسند نباشد؛ باور نمی کنید، قلم و کاغذی را بردارید و هر وقت که از این اصول تخطی می کنید، آنها را یادداشت کنید و برای دوستانتان نیز در زیر این پست به اشتراک بگذارید.

استراتژی 1: جایگزینی سادگی با پیچیدگی

وارن بافت برای موفقیت در بازار سهام راهی را پیدا کرد که پیچیده نباشد. به این شکل که بافت تنها روی شرکت هایی سرمایه گذاری می کند که به آسانی آنها را بفهمد، شرکت های استواری که دارای کسب و کار پایداری هستند. در نزد بافت، سادگی مهم ترین شاخصه است و برای خرید یک سهم نیازی به فرمول های پیچیده، سابقه های مالی و یا توانایی پیش بینی آینده و تغییرات اقتصادی نیست. هدف شما در سرمایه گذاری ارزشی این است که سهام یک شرکت عالی را که توسط افراد درستکار و توانا اداره می شوند، بخرید. در نظر داشته باشید، پولی را که برای سهام آن شرکت پرداخت می کنید باید از مجموع درآمدهای آینده آن کمتر باشد. پس از خرید، سهام آن شرکت را نگه دارید و صبر کنید تا بازار ارزیابی شما را تایید کند و شما را به سود برساند.

این یک اصل مهم در فلسفه سرمایه گذاری بافت است که موید اثرگذاری آن، دستاوردهای باورنکردنی اوست. او موفق شد با همین قاعده ساده، سهام واشنگتن پست خود به ارزش اولیه ۱۰.۶ میلیون دلار را به یک میلیارد دلار تبدیل کند.

استراتژی 2: خودتان برای سرمایه گذاری هایتان تصمیم بگیرید

به عثقیده وارن بافت، افراد عادی بدون نیاز به تکیه بر کارگزارها، کاربلدهای بورس و یا هر نوع متخصص دیگر، این قابلیت را دارند که به یک معامله گر موفق تبدیل شوند. بافت پا را از این هم فراتر گذاشته و معتقد است که آدم های به اصطلاح متخصص، با وجود این که مدعی آن هستند، ولی چیزی را برای به اشتراک گذاشتن با شما ندارند. شما خودتان بهتر می توانید سرمایه گذاری کنید، به خصوص با شناختی که از خود و سرمایه تان دارید. مدعیان تخصص می خواهند که شما طور دیگری فکر کنید؛ آن ها می خواهند شما را به این باور برسانند که سرمایه گذاری در بازار سهام برای افراد متوسط بسیار پیچیده است؛ فقط به دلیل این که به نفع کسب و کار، شهرت یا کلاهبرداری آنها هستند. برای مثال در نظر داشته باشید، به صورت منطقی وقتی مشتریان سهامی را می خرند و برای مدت طولانی نگه می دارند، کارگزارها از این کار نفعی عایدشان نمی شود. در نظر داشته باشید که کارگزارها عاشق خرید و فروش های متعدد شما هستند و سود زیادی از این کارمزدها نصیبشان می شود.

استراتژی 3: حفظ خلق و خوی مناسب در سرمایه گذاری

باید بتوانید خونسردی خودتان را در معاملات حفظ کنید؛ با این حال اجازه بدهید دیگران در برابر بازار از کوره در بروند. اگر فکر می کنید چنانچه ارزش سهام شما در نصف شب به نصف کاهش پیدا کند، نمی توانید آن را نگه دارید، این بازار جای مناسبی برای شما نیست. ابتدا شرکت خوبی را بخرید و سپس در این افت ها با اعتماد به نفس از انتخابتان سربلند بیرون بیایید. از طرف دیگر، وقتی بازار در حال صعود است، عموما مردم سرخوش و طماع می شوند؛ این مساله نیز بر خلاف خلق و خوی مناسب سهامداری است. وارن بافت می گوید در بازار سهام داشتن یک سیستم عصبی مناسب از داشتن یک مغز خوب، بهتر جواب می دهد.

استراتژی 4: صبوری را یاد بگیرید و پیشه کنید

وارن بافت می گوید اگر آمادگی ندارید که سهام تان را برای 10 سال نگه دارید از همان ابتدا آن سهم را نخرید. صبر به شما کمک می کند تا سود قابل توجهی را در بلند مدت کسب کنید. به واقع بازار با افرادی که به صورت متوالی خرید و فروش می کنند، خصومت دارد؛ اما دوست کسانی هست که می خرند و نگهداری می کنند.

بافت برای تمرین ذهنی صبور بودن در بازار پیشنهاد می کند که تصور کنید فردای روزی که سهامی را خریدید، بازار برای مدت ۵ سال تعطیل شود.

استراتژی 5- کسب و کارها را بخرید، نه سهام ها را

اگر سهامی را می خرید، در واقع بخشی از یک کسب و کار واقعی را می خرید. سهام ها خودشان چیزی برای گفتن ندارند؛ بلکه کسب و کارها هستند که به سهم ها معنی و مفهوم می بخشند. دقت کنید که آیا شرکتی با کسب و کار مناسب را می خرید یا خیر. تاکید بافت همواره بر دستاوردهای شرکت، فعالیت هایی که شرکت در حال انجام آن است و برنامه هایی که برای آینده در سر دارد، متمرکز است. البته پاسخ به این سوال اساسی حائز اهمیتت فراوانی است که چقدر آن شرکت، فعالیت ها خود را خوب انجام می دهد.

استراتژی 6- سهام شرکتی را بخرید که دارای فرانشیز باشد

وارن بافت به خرید شرکت هایی مایل است که دارای حق فرانشیز هستند. یعنی شرکت هایی که حق فروش امتیاز کالا و خدمات را دارند که این  فاکتور یک مزیت رقابتی پایان ناپذیر است را به ارمغان می آورد. به عقیده او، این گونه شرکت ها دارای معیارهای زیر هستند:

- کالا یا خدماتشان مورد نیاز است.
- بیش از حد وابسته به سرمایه نیستند.
- دارای جانشین نیستند.
- مشمول تنظیم قیمت های دولتی نمی باشند.

استراتژی 7- شرکت های با فناوری های پایین را بخرید، نه شرکت های با تکنولوژی های پیشرفته را

بافت اگر کسب و کاری را درک نکند یا چنانچه آن کسب و کار پیچیده و غیرقابل پیش بینی باشد، پولش را خرج آن نمی کند. داشتن نظم برای پیاده سازی فلسفه سرمایه گذاری بافت بسیار اهمیت دارد. نسبت به کسب و کارهایی که مرموزند، محتاط باشید. همچنین از شرکت هایی که تغییرات عمده در افق آن ها اتفاق می افتد، فاصله بگیرید. چنانچه نمی توانید تشخیص دهید که یک شرکت چه وقت و از چه طریقی درآمدزایی می کند، از سرمایه گذاری روی آن خودداری نمایید. برخی از شرکت هایی که وارن بافت خریده است به این شکل هستند: یک شرکت آجرسازی، یک شرکت تولید رنگ، تولیدی فرش، تعدادی از شرکت های مبلمان و یک شرکت تولیدی لباس زیر؛ این ها معمولا شرکت های مورد علاقه بافت برای سرمایه گذاری هستند. او این شرکت ها را به دلیل به راحتی درک و فهم، کسب و کار استوار و پایدار و جریان نقدینگی قابل شناسایی، انتخاب می کند. اینگونه شرکت ها تجملاتی و فریبنده نیستند؛ بلکه شرکت هایی پایدار هستند که در گذر زمان تغییر چندانی نمی کنند و دارای درآمد ثابت و رشد درآمدی در طول سال های متمادی هستند.

استراتژی 8- متمرکز کردن سرمایه گذاری

تعداد زیادی از متخصصان پیشنهاد می کنند که به سبد سهام تان تا می توانید تنوع بدهید. به عقیده آنها این کار باعث می شود تا چنانچه یکی از شرکت ها افت کرد، ارزش سبدتان آنقدرها کاهش نیابد؛ وارن بافت مخالف این نوع طرز فکر است. از نظر او، تنوع بخشی الزاما بهترین راه برای سرمایه گذاری نیست. بافت معتقد به سیایت متمرکز کردن دارائی هایش است. او علاقه مفرطی به تمرکز در سرمایه گذاری با حجم زیادی از پول در تعداد اندکی از شرکت های خوب را دارد. اگر سهام مناسبی را پیدا کردید، چه لزومی دارد که مقدار کمی از آن را بخرید؟ او داشتن مقدار زیادی از چیزهای خوب را شگفت انگیز می داند.

استراتژی 9- به جای فعالیت بیش از حد، بیکار بودن را تمرین کنید

یکی از اشتباهات رایج در بازار سهام این طرز تفکر است که بپنداری اگر می خواهی در این بازار موفق شوی، به طور مستمر باید خرید و فروش کنی. اما حداقل یک سرمایه گذار افسانه ای وجود دارد که بر خلاف این اشتباه رایج عمل کرده است. وارن بافت که بدون شک از بزرگترین سرمایه گذاران تاریخ بوده است، عدم فعالیت بیش از حد را یکی از ویژگی های برجسته سرمایه گذاران هوشمند می داند. به عقیده او، سرمایه گذاران هوشمند دارای این قابلیت هستند که در حال چرت زدن نیز پول بسازند. او عدم فعالیت بیش از حد و رخوت را برای سرمایه گذاران تحسین می کند و آن را مبنای فلسفه سرمایه گذاری خود می داند. این را نیز در نظر داشته باشید  که خرید و فروش بیش از حد سهام، دارای هزینه هایی است که معمولا به آن توجه نمی شود؛ هزینه هایی همچون مالیات ها و کارمزدهای معاملات و ... به عقیده بافت به واسطه صبر و فعالیت نکردن می توان به موفقیت دست یافت.

استراتژی 10- اسیر نمودارهای قیمت نشوید

وارن بافت می گوید که از بررسی لحظه به لحظه قیمت ها خودداری کنید. این کار باعث می شود تا هم از معاملات پی در پی خوداری کنید و هم اینکه در این صورت یک معامله گر روزانه نخواهید بود. بافت عقیده دارد که اختلاف قیمت ها در کوتاه مدت اهمیتی ندارند و بهتر است که یک سرمایه گذار به جای صرف وقت و تمرکز بر روی تغییرات قیمت، از آنها برای بررسی عملکرد شرکت ها بهره بگیرد. عملکرد شرکت ها شامل این موارد می باشد:

 - مدیران شرکت
- درآمدها
- جریان نقدینگی
- چشم انداز آینده
- و مواردی از این دست

استراتژی 11- بازارهای نزولی موقعیتی مناسب برای خرید هستند

 بازارهای نزولی، موقعیتی مناسب برای خرید سهام هستند. وقتی می بینید که دیگران به صورت گروهی از یک سهم خوب فرار می کنند، برای خرید آن آمادگی لازم را داشته باشید.

بخش عظیمی از سرمایه گذاری های بی عیب و نقص بافت در بازارهای نزولی شکل گرفته اند؛ یعنی زمانی که قیمت سهام شرکت های ارزشمند، در حال نزول ناگهانی بودند یا وقتی که شرکت ها به صورت موقت مشکلاتی را تجربه می کردند و قیمت سهامشان راکد بوده است. سعی کنید دنبال شرکت هایی باشید که به هر دلیلی غیر از پایه و اساس اصلی کسب و کارشان، توسط مدیریت ضعیفشان در حال کاهش قیمت هستند.

استراتژی 12- با هر موقعیتی تقلا نکنید

بافت معتقد است که لازم نیست حتما برای تمام موقعیت های سرمایه گذاری که به سوی شما می آیند تقلا کنید. او فقط موقعیت هایی را مورد توجه قرار می دهد که از فیلتر جذاب او رد شود. فیلتر جذاب بافت داری 3 بخش است: کسب و کار عالی با درآمدهای آتی مطمئن، مدیران توانا و درستکار و قیمت مناسب سهم. در نظر داشته باشید که سهامداری مانند بازی پینگ پنگ نیست که هر چه به سویتان آمد بخواهید به آن واکنش نشان دهید. کسب سود در سهامداری را مانند فتح یک قله باید در نظر بگیرید که با آمادگی کافی، ابزارهای لازم و صرف وقت و انرژی باید به سوی آن گام بردارید.

توجه کنید که اگر موقعیت مورد انتظار بافت فراهم نشود، بافت ممکن است حتی برای یک سرمایه گذاری خوب، سال ها صبر کند.

استراتژی 13- اقتصاد کلان را نادیده بگیرید و روی اقتصاد خرد تمرکز کنید

از نظر بافت جریانات عمده یا کلان اقتصادی که بیرون از شرکت ها هستند، اهمیتی چندانی ندارند؛ بلکه اتفاقات جزئی که مختص کسب و کارها هستند، حائز اهمیت هستند.

استراتژی 14-  نگاه دقیقی به مدیران داشته باشید

وارن بافت به دنبال شرکت هایی است که از مدیریت عالی برخوردار باشند؛ با این حساب بسیار اهمیت دارد که درباره مدیران شرکتی که تصمیم به سرمایه گذاری روی آن دارید ارزیابی های دقیقی را به عمل آورید و به جمع‌بندی‌های مناسبی برسید.

هنگام  ارزیابی مدیریت شرکت‌ها، چند عامل کلیدی برای بررسی و موشکافی وجود دارند .این ها سوالاتی است که باید بتوانید برای آنها پاسخ مناسب را بیابید:
1- آیا تیم مدیریت شرکت، در جهت منافع سهامداران فعالیت می کنند یا صرفاً برای غنی کردن خودشان توسط هزینه ای که سهامداران پرداخت می کنند، کار می کنند؟
2- مدیران شرکت افرادی صرفه جو هستند یا ولخرج؟
3- آیا مدیر شرکت مورد بررسی شما، خود را وقف تولید ارزش برای سهامداران و تخصیص عقلایی سرمایه کرده است؟
4- آیا مدیر شرکت، سهام‌ها را در جهت منافع سهامداران مجددا خریداری می کند؟ آیا مدیر شرکت از چاپ مجدد سهام جدید که باعث رقیق شدن سهم مالکیت سهامداران می شود، پرهیز می کند؟
5- آیا از طرف شرکت با سهامداران مانند شرکای شرکت برخورد می شود یا همانند کسانی که فریبشان داده اند؟
6- آیا گزارش‌های انتشار یافته شرکت‌ها منصفانه و سر راست است؟
7- آیا مدیر برای حسابداری صادقانه به کار گرفته شده است با نه برای مخفی کردن اعداد و ارقام و اطلاعات شرکت؟

استراتژی 15- به خاطر بسپارید که امپراتورها در وال استریت، بدون لباس هستند

بافت گفته است که "وال استریت تنها جایی است که مردم با رولز رویس وارد آن می شوند تا از آدم هایی که با مترو آمده اند نصیحت بشنوند." وارن بافت سرمایه گذاری در سهام شرکت ها صرفا از روی تحلیل تکنیکال و نمودار، حجم و حرکت قیمت را چیزی بیشتر از مزخرفات نمی داند.

استراتژی 16- تفکر مستقل را تمرین کنید

تفکر مستقل از نقاط قوت سرمایه گذاری وارن بافت است. او برای تصدیق سرمایه گذاری هایش به تأیید دیگران نیازی ندارد. وی بسیاری از توهین ها و بی احترامی ها را به خاطر همین موضوع در نحوه معاملاتش تحمل کرد تا به موفقست رسید. بنا به گفته بافت دنبال توده مردم حرکت نکنید و خودتان برای سرمایه گذاری‌هایتان تصمیم بگیرید.

استراتژی 17- در داخل دایره صلاحیت خود فعالیت کنید

محدوده ای را به عنوان محدوده تخصصی خود انتخاب کنید و آن را دایره صلاحیتتان بنامید. داخل آن منطقه اقدام به بررسی شرکت ها کنید. این دایره محدوده درک و تخصص شماست؛ هرگز به خاطر فرصت هایی که خارج از آن دایره شکل می گیرند و شما از دستشان می دهید، ناراحت نشوید.

استراتژی 18- به پیش بینی های بازار سهام پایان دهید

پیش بینی های کوتاه مدت سهام و اوراق کاری بیهوده است. به عقیده بافت، این نوع پیش بینی ها بیشتر از آنکه آینده را پیش بینی کند، پیش گویی های آن ها را به نمایش می گذارد.

استراتژی 19-  آقای بازار" و "حاشیه امن" را درک کنید

ایده «آقای بازار» که قبلا گفتیم توسط بنجامین گراهام ابداع شده است، آقای بازار به عنوان یک شریک کاری شماست که دارای مشکلات احساسی در بازار سهام است و پیشنهادهای نامناسبی را در سهامداری به شما می دهد.  راه حل اصلی آن است که هرگز تحت تأثیر توصیه های آقای بازار قرار نگیرید. مفهوم دیگر «حاشیه امن» است که به بیان ساده حاشیه امن یعنی قیمت سهامی که می خرید، کمتر از ارزش ذاتی آن باشد تا حاشیه امنی را در سرمایه گذاریتان به وجود آورد.

استراتژی 20- وقتی دیگران حریصند شما بترسید و وقتی دیگران می ترسند؛ حریص باشید

بازار سهام معمولا به صورت دو عامل احساسات ترس و طمع فعالیت می کند. وقتی که بیشتر سرمایه گذاران حریص می شوند، وارن بافت هراسان یا به شدت محافظه کار می شود، اما هنگامی که بیشتر سهامداران در هراس هستند وارن برای خرید طمع کار می شود؛ به سخن دیگر وقتی همه در حال فروشند سعی کنید بخرید و هنگامی که همه در حال خرید هستند، سهامتان را به آنها بفروشید.

استراتژی 21- مطالعه کنید، بیشتر مطالعه کنید و بعد فکر کنید

توصیه وان بافت این است که مطالعه کنید و زمان خود را به مطالعه منابع ارزشمند اختصاص دهید. بافت به تمام سرمایه گذاران پیشنهاد می کند که کتاب مورد علاقه او، یعنی کتاب "سرمایه گذار هوشمند" بنجامین گراهام را مطالعه نمایند. بافت گزارش های سالانه شرکت ها را به به ویژه به صورت ثابت مطالعه می کند و برای خرید یک شرکت، گزارش های دیگر رقبا را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد. پیشنهاد دیگر بافت مطالعه کتاب "سهام عادی، سود غیرعادی" فیلیپ فيشر است. وی معتقد است که هیچ کتابخانه ای بدون این دو کتاب، کتابخانه کاملی نخواهد شد.

استراتژی 22- از تمام توان خود بهره بگیرید

به اعتقاد وارن بافت، توان انسان ها معادل یک موتور با قدرت۴۰۰ اسب بخار است که بیشتر آنها تنها از ۱۰۰ اسب بخار آن استفاده می کنند. او معتقد است انسانی با موتور ۲۰۰ اسب بخار که از تمام توانش استفاده می کند، خیلی بهتر نتیجه می گیرد. وارن بافت از جمله کسانی است که به اهمیت عادت های خوب اعتقاد زیادی دارد. رفتار توسط عادت ها شکل می گیرد، پس عادت های خوب به رفتارهای خوب و عادت های بد به رفتارهای بد منجر می شوند. به عقیده بافت، هر کس باید به تمریناتی بپردازد که عادت ها و رفتارهایش را تحت تاثیر قرار می دهند. وی پیشنهاد می کند که لیستی از رفتارهای دیگران که مورد تحسین قرار می گیرند و همچنین لیست دیگری از رفتارهای آنها که مورد انزجار است را تهیه کنید. حالا سعی کنید عادت های خوب را در خود پرورش دهید و از عادت های بد دوری کنید؛ به این ترتیب می توانید رفتارهای درستی داشته باشید و همچنین بازده رفتارهایتان را افزایش دهید و بیشتر توان شما صرف رفتارهای مناسب خواهد شد.

استراتژی 23- از اشتباهات هزینه ساز دیگران دوری کنید

دوست و همکار بافت، چارلی مانگر همیشه روی مطالعه اشتباهات دیگران و درس گرفتن و دوری گرفتن از آنها تاکید فراوانی دارد. مطالعه اشتباهات دیگران و اطمینان یافتن از تکرار نکردن آنها اهمیت بسیاری دارد؛ گرچه هیچ منبع معتبری برای نمایش اشتباهات رایج بازنشسته ها و بلایی که آن ها بر سر سبد سهام شان آورده اند، موجود نیست.

استراتژی 24- به یک سرمایه گذار دقیق و بی خطر تبدیل شوید

با پیروی از استراتژی های وارن بافت، یک سرمایه گذار متوسط بدون کمک گرفتن از متخصصان می تواند به یک سرمایه گذار خوب ارزشی تبدیل شود که سودهای عالی کسب می کند. برای تبدیل شدن به سرمایه گذار خوب ارزشی، عادت های سرمایه گذاری ارزشی را در خود گسترش دهید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: Mahsa kolaie | چهارشنبه، 1400/4/30

👈بیخودی که بافت بهترین نیست، کاش ما هم بتونیم بافت وار ترید کنیم.

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات