فیلیپ فیشر (Philip A. Fisher)

فیلیپ فیشر
پنجشنبه، 1400/4/17

فیلیپ فیشر که بود؟

 فیلیپ فیشر (Philip A. Fisher) در سال ۱۹۰۷ میلادی در شهر سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیای آمریکا دیده به جهان گشود و در سال ۲۰۰۴ از دنیا رفت. پس از بنجامین گراهام، او دیگر الگوی سرمایه گذاری وارن بافت به شمار می رود؛ طبق گفته خود بافت، استراتژی او ۱۵% الهام گرفته‌شده از فیلیپ فیشر و ۸۵% الهام گرفته از بنجامین گراهام بوده‌است. فیشر نویسنده کتاب «سهام‌ عادی و سود غیر عادی» (Common Stocks and Uncommon Profits) در سال ۱۹۵۸ بود. او کتابش را در دوران «بازار گاوی» حاصل پس از جنگ جهانی دوم که رفاه بسیاری با خود به همراه آورده بود، نوشت. کتاب فیشر، اولین کتاب سرمایه‌گذاری در طول تاریخ بود که در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز نیز قرار گرفت.

فیلیپ فیشر حرفه خود را در سال ۱۹۲۸، با انصراف از دانشکده کسب‌وکار استنفورد و به‌ عنوان تحلیل گر اوراق بهادار با بانک انلگو-لندن (Anglo-London Bank) در سانفرانسیسکو آغاز نمود؛ او پیش از آنکه کسب‌وکار خود را در سال ۱۹۳۱ با هدف مدیریت سرمایه تحت عنوان Fisher & Company آغاز کند، برای مدتی کوتاه در یک شرکت کارگزاری سهام مشغول به کار شد. فیشر امور شرکت را تا زمان بازنشستگی در سال ۱۹۹۹ (در سن ۹۱ سالگی) مدیریت کرد و طبق گرازشات، درآمدهای خیلی زیادی را نصیب مشتریان شرکتش کرده است.

فیشر که یک سرمایه گذار بلندمدتی قلمداد می شود که در کتاب خود توصیه می‌کند که سرمایه گذاران در خصوص پتانسیل افزایش فروش‌ در بلندمدت، مزیت‌های رقابتی، قابلیت و نگاه مدیران عالی، تحقیق و توسعه موثر شرکت، حاشیه سود بالا و همچنین روابط داخلی شرکت سوال بپرسند؛ و پاسخ آنها را بیابند. به عقیده وی پاسخ به این پرسش ها می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا برای اهداف بلندمدت، سهام رو به رشد درست و مناسبی را انتخاب کند.

تمام تلاش فیشر این بود که شرکت‌های بزرگ را با قیمتی معقول خریداری کند. فیشر شخص درونگرا بود و بسیار محرمانه و خصوصی کار می‌کرد، مصاحبه‌هایش کم بود و مشتریانش زا هم بسیار گزینشی انتخاب می کرد.

استراتژی ذکر شده در کتاب سهام عادی و سود غیرعادی فیشر

این کتاب شامل ۱۵ سوال است که در هر سرمایه‌گذاری با پتانسیل خوب باید مورد توجه قرار گیرد؛ از جمله:

    آیا شرکت مورد نظر محصولات یا خدمات با پتانسیل کافی برای فعالیت طی چند سال آینده در بازار را دارد؟
    آیا مدیریت برنامه مشخصی برای بهبود تولید محصولات خود دارد یا تنها قصد دارد که خطوط تولید را افزایش دهد و تنها فروش کلی را بهبود بخشد؟
    بخش تحقیق و توسعه شرکت تا چه اندازه بزرگ است و آیا تلاش‌های صورت‌گرفته موثر هستند؟
    آیا شرکت سازمان فروش با سطح متوسط یا بالاتر دارد؟
    آیا شرکت حاشیه سود بالایی دارد؟
    شرکت برای حفظ و بهبود حاشیه سود، چه اقداماتی انجام می‌دهد؟
    آیا شرکت روابط کاری خارجی دارد؟
    آیا شرکت روابط داخلی خوبی دارد؟
    مدیریت و کنترل هزینه‌های شرکت یا بخش حسابداری به چه صورت است؟
    آیا شرکت از مدیریت خوبی برخوردار است؟
    آیا جنبه‌های دیگر تجارت مانند استراتژی‌های سرمایه‌گذاری یا امکان رقابت با سایر شرکت‌ها وجود دارد؟
    آیا شرکت در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت به سود دست پیدا می‌کند؟
    آیا شرکت در آینده به سرمایه‌گذاران بیشتری نیاز دارد که بتوان واگذاری سهام در آینده را افزایش داد یا سود سرمایه‌گذاران در آینده از بین خواهد رفت؟
    آیا وقتی اوضاع خوب است، مدیریت با سرمایه‌گذاران به راحتی صحبت می‌کند یا در زمان بروز مسائل مهم، در قانع کردن آنها با مشکل مواجه می‌شود؟
    آیا شرکت دارای مدیریت دقیق و سالم است؟

این پانزده نکته معروف او که سرمایه گذاران باید در سهم های عادی به دنبال آن‌ها باشند، به دو بخش قابل تقسیم است: (1) کیفیت مدیریت و (2) ویژگی‌های کسب‌وکار.

مهم‌ترین مولفه های کیفیت مدیریت شامل صداقت، حسابداری محافظ کارانه، دسترسی و چشم انداز خوب در بلند مدت، استقبال از تغییرات مثبت، کنترل‌های مالی عالی و سیاست‌های پرسنلی خوب است.

ویژگی‌های مهم کسب‌وکار هم شامل گرایش به رشد، حاشیه سود بالا، بازگشت سرمایه بالا، تعهد برای تحقیق و توسعه، برنامه و سازماندهی مناسب‌ برای فروش هرچه بیشتر، موقعیت برتر در صنعت، محصولات یا خدمات اختصاصی می باشد.

از نظر فیشر، تحقیق نقشی کلیدی در سرمایه‌گذاری موفق دارد. وی کلمه «scuttlebutt» را وضع کرد که احتمالا مهم‌ترین جنبه‌ فلسفه‌ی سرمایه‌گذاری او باشد. «scuttlebutt» فراتر رفتن از صورت‌حساب‌های مالی یا گفته‌های شرکت و تحقیق درباره سهامداران درونی و بیرونی شرکت، برای دستیابی به اطلاعاتی دقیق و همچنین یک دورنمای وسیع‌تر کسب و کاری جهت پی بردن به پتانسیل رشد می باشد.

فیشر از مشتری‌ها، کارمندان سابق، تأمین‌کنندگان، رقبا و تیم مدیریت شرکتی که علاقه‌ اش به سرمایه گذاری را جلب کرده بودند، سوالاتش را می‌پرسید تا پیش از سرمایه‌گذاری، ‌تصویری روشن‌تر از پتانسیل سهام به‌دست آورد. تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران ارزشی، ‌امروز این رویکرد فیشر را در پیش گرفته‌اند.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات