بنجامین گراهام (Benjamin Graham)

بنجامین گراهام
پنجشنبه، 1400/4/17

بنجامین گراهام که بود؟

بنجامین گراهام (Benjamin Graham) که ممکن است بنیامین گراهام نیز نامیده شود، از جمله فعالان بورس در سال‌های دهه ۶۰ میلادی بود؛ وی در سال ۱۸۹۴ در انگلستان متولد شد و در یک سالگی همراه با خانواده به آمریکا مهاجرت کرد؛ اما در کودکی پدر خود را از دست داد. در ادامه او موفق شد از دانشگاه کلمبیا بورسیه گرفته و در رشته‌های فلسفه و ریاضیات تحصیل کند. گرایش او به بازار بورس در بیست سالگی هنگامی که در یکی از کارگزاری‌های وال‌استریت به کار مشغول شد نمایان گردید. گراهام نویسنده کتاب بسیار مشهور "سرمایه گذار هوشمند" است.

پایه های سرمایه گذاری ارزشی گراهام

بنجامین گراهام و وارن بافت از جمله نمادهای معروف سرمایه گذاری ارزشی (Value Investing) به شمار می روند. اگر بخواهیم مختصر و مفید به توصیف این نوع سرمایه گذاری بپردازیم، باید بگوییم سرمایه گذاری ارزشی یعنی انتخاب سهامی که قیمت آن پایین تر از ارزش داتی آن است.

پایه های سرمایه گذاری ارزشی گراهام

خود بنجامین گراهام به پدر سرمایه گذاری ارزشی شهره بود و سرمایه گذاری ارزشی وی بر چهار ایده متمرکز بود:

1- ارزش ذاتی سهام
هر سهامی یک ارزش ذاتی با توجه به دارایی ها، عایدی ها، سود سهام و چشم انداز دارد که باید تعیین شود. هدف از تعیین کردن ارزش ذاتی این است که سرمایه گذار قادر باشد تا تصمیمی منطقی را در خصوص بالا یا پایین بودن قیمت سهام بگیرد.

2- حاشیه امنیت
هر چه قیمت فعلی سهام نسبت به ارزش ذاتی آن که در خصوص آن توضیح داده شد، پایین تر باشد، حاشیه امنیت سرمایه گذاری بیشتر است. یک سرمایه گذار خوب از این حاشیه امنیت برای حفاظت از خود در برابر رویدادهای آتی، ارزش ذاتی نادرست و شرایط نامطلوب احتمالی بازار بهره می گیرد.

3- آقای بازار

به عقیده گراهام، سرمایه گذار باید قیمت های مطرح شده در بازار بورس و سرمایه گذاری‌ها را به عنوان پیشنهادی از سوی آقای بازار در نظر بگیرید، آقای بازار شریک سرمایه‌گذار در کسب و کار خصوصی است. آقای بازار هر روز قیمتی را مطرح می‌کند تا سهام خود را به سرمایه گذار بفروشد یا اینکه سهام او را بخرد. آقای بازار حتی در شرایط ثابت ممکن است قیمت های متفاوتی پیشنهاد کند. او بسیار خوش برخورد است و اگر قیمت پیشنهادی سرمایه گذار برای او جالب نباشد، بدون این که ناراحت شود می‌رود و فردا با قیمت جدیدی بر می‌گردد؛ تصمیم گیری برای معامله کردن و یا نکردن کاملا بر عهده سرمایه گذار است.

دو نوع باور مهم در مورد آقای بازار وجود دارد که در اینجا ذکر می شود:

باور اول اینکه آقای باراز همیشه در اشتباه است، یعنی هیچ گاه قیمتی برای یک سهم ارائه نمی کند که برابر ارزش سهم باشد و باور دیگر اینکه آقای بازار گاهی دچار اختلالات روانی شده و قیمت هایی را که به طوپیشنهاد می کند که به شکل غیر‌منطقی بالا و یا به طور غیر منطقی پایین هستند.

4- تنوع

برای مدیریت ریسک باید حداقل ۴۰ سهام مختلف داشت.

بنجامین گراهام یک کسب و کار را بر اساس شش عامل تحلیل و کمیت سنجی می کرد: (1) سودآوری؛ (2) ثبات؛ (3)رشد عایدی ها؛ (4)موقعیت مالی؛ (5) سود سهام و (6) تاریخچه قیمت.

استراتژی های گراهام در سرمایه گذاری

۱- به اعتقاد گراهام هیچ‌کس از آینده بازار اطلاعی ندارد؛ پس ما به دنبال پیش‌بینی آینده نیستیم بلکه براساس رفتار کنونی بازار عمل می‌کنیم.

۲- هر شرکت سهامی دارای دو ارزش دفتری و ارزش بازار است. ارزش دفتری حاصل تقسیم دارایی‌ها بر تعداد سهام و ارزش بازار نیز حاصل ضرب قیمت هر سهم در تعداد سهام است. به عقیده گراهام اگر ارزش بازار شرکتی کمتر از ارزش دفتری آن باشد می توان نتیجه گرفت که قیمت آن سهم پایین بوده و برای خرید مناسب است.

۳-‌ سهام شرکت هایی مناسب سرمایه گذاری است که نسبت قیمت به ارزش بازار نزدیک به ۱ و نسبت P/E پایینی داشته باشند.

۴- فاصله ارزش دفتری با ارزش بازار شرکت، حاشیه اطمینان آن نام دارد که هرچقدر بیشتر باشد بدین معنی است که سرمایه‌گذار از نوسانات غیرمنطقی و بی‌دلیل بازار ضربات کمتری خواهد خورد.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات