پتروشیمی جم در مسیر توسعه پایدار

تحلیل بنیادی پتروشیمی جم
سه‌شنبه، 1400/4/15

پتروشیمی جم در مسیر رشد و توسعه پایدار

شرکت پتروشیمی جم، یکی از شاخص ترین واحدهای تولید کننده الفین جهان است که در زمینی به مساحت 77 هکتار با هدف تامین طیف متنوعی از الفینها و پلی اتیلنهای سبک و سنگین  و محصولات جانبی مثل بوتادین و 1- بوتن، در سال 79 تاسیس شده است. طی سالهای اخیر این مجتمع عظیم با تحولات اساسی و مثبت بسیاری روبه رو بوده است و در مسیر رشد و توسعه پایدار قدمهای بلندی برداشته است. در این مقاله قصد داریم به بیان پتانسیلهای بالای این واحد پتروشیمی کشور پرداخته و از نظر بنیادی دورنمای این شرکت را بررسی نماییم.

طرحهای استراتژیک توسعه ای پتروشیمی جم

این شرکت پیشرو برای سالهای آتی به منظور حفظ  و ارتقا جایگاه خود در صنعت پتروشیمی طرحهای توسعه ای گوناگونی را تعریف کرده است که نقش بی بدیلی در بهبود حاشیه سود این شرکت و تامین نیاز صنایع پایین دستی ایفا می کند. از مهمترین طرحهای در دست اجرای این شرکت ارزشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- طرح ساخت و راه اندازی واحد جدید پلی پروپیلن

2- طرح‌های موجود در راستای بهینه‌سازی، رفع گلوگاه‌ها و افزایش ظرفیت واحدهای موجود

3- طرح افزایش ظرفیت واحد الفین

4- طرح افزایش ظرفیت واحد پلی اتیلن سنگین

5- بهبود کیفیت فرایند تولید پلی اتیلن سنگین به منظور حذف ناخالصی ها موجود در وکس و انجام عمل ورقه سازی

6- پروژه طراحی و ساخت واحد تصفیه پساب ناشی از کاستیک ضایعاتی واحد الفین

به طور خلاصه شرکت با اتخاذ راهبردهای هوشمندانه در سال جاری اهداف و طرحهای خود را بطور تخصصی به شکل زیر در دستور کار خود قرار داده است:

-  راه اندازی واحد تولید بخار به عنوان جایگزین بخشی از بخار دریافتی از مجتمع مبین.

- افزایش بهره وری و تولید کوره های  الفین با بکارگیری تیپ برنرهای نوین.

 - برنامه ریزی جهت مصرف پودر کربن به جای مستربچ درجهت کاهش هزینه اولیه تولید.

 - طراحی و توسعه محصول پلی اتیلن سنگین تزریقی با شاخص جریان مذاب بالا.

- طراحی و توسعه پلی اتیلن سبک خطی گرید فیلم استرچ.

-اهتمام به پروژههای زیست محیطی برای خروج دایم از لیست آلاینده گی و عدم پرداخت جریمه های زیست محیطی مانند فلر و پساب - طراحی، ساخت و توسعه کاتالیست واحد بخصوص کاتالیستهای زیگلر- ناتا

- استفاده از لاینرهای مختلف کشتی رانی جهت تسهیل شرایط حمل ، کاهش هزینه ها و افزایش رضایت مشتری.

 

جم در مسیر توسعه پایدار

عملکرد فوق العاده پتروشیمی جم در سال 99

شرکت پتروشیمی جم در سال مالی منتهی به اسفند 99 با یک عملکرد فوق العاده موفق به جابجایی رکوردهای متعددی شده است که نشان از بهبود عملکرد مدیریت شرکت در این بازه زمانی و تحقق اهداف و چشم اندازهای شرکت می باشد. از مهمترین موارد گزارش 12 ماهه این شرکت در قیاس با مدت مشابه سال قبل  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •     درآمدهای عملیاتی 103 درصد رشد  را به ثبت رسانده است.
  •     سود عملیاتی 202 درصد رشد را نشان می دهد.
  •     سود خالص شرکت با جهشی خیرکننده  158 درصد رشد را نسبت به سال مالی قبل محقق کرده است.
  •     سود پایه هر سهم با رسیدن به 734 تومان از رشدی 168 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت می کند.
  •     جمع سرمایه گذاریهای بلند مدت شرکت با یک جهش فوق العاده رشدی معادل 44859 درصد را نشان می دهد در حالیکه سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت در همین مدت جهش 491 درصدی را تجربه کرده است.
  •     موجودی نقد شرکت پتروشیمی جم در سال مالی گذشته به نحو چشمگیری افزایش یافته و رشدی معادل 504 درصد را نشان می دهد.
  •     سود انباشته شرکت در این دوره با 241 درصد رشد مواجه  شده و به 116810735 میلیون ریال رسیده است  که رقم بسیار قابل توجهی می باشد و احتمالا شرکت برنامه افزایش سرمایه جذابی از این محل در سال جاری در پیش خواهد داشت.

 شرکت های سرمایه پذیر بورسی و غیربورسی پتروشیمی جم

در پرتفو شرکت پتروشیمی جم  سرمایه گذاری های ارزشمندی در شرکتهای مختلف به چشم می خورد که طی سالهای آتی از این محل سودهای غیرعملیاتی جذابی برای شرکت شناسایی خواهد شد. این شرکتها عبارتند از:

1- توسعه انرژی پاد کیش با مالکیت 100 درصدی

2- توسعه پلیمر کنگان با مالکیت 100 درصدی

3- پلی پروپیلن جم با مالکیت 44 درصدی

4-  پتروشیمی گوهر افق  با مالکیت 51 درصدی

5- توسعه پلیمر پاد جم با مالکیت  100 درصدی

6- مهندسی جم صنعت کاران تهران  با مالکیت 100 درصدی

7- آمیزخ های پویا پلیمری جم با مالکیت 50 درصدی

 بنابراین علاوه بر ارزشمندی فوق العاده بالای بنیادی شرکت، مجموعه شرکتهای سرمایه پذیر پرتفوی  پتروشیمی جم با ارزش فوق العاده بالا، مهر تاییدی بر ارزنده بودن این شرکت پیشرو در اقتصاد کشور زده و دورنمای روشن این شرکت را بیش از پیش مشخص می کنند.

اهتمام پتروشیمی جم به توسعه بازار

شرکت پتروشیمی جم با تدوین برنامه های راهبردی درصدد بالاتر بردن سهم خود از بازار داخلی و صادراتی است. اهم این برنامه های شرکت عبارتند از:

اهداف شرکت در بخش فروش داخلی:

فروش اعتباری در بورس کالا در راستای افزایش سهم بازار

تبدیل شدن به بزرگترین عرضه کننده بازار داخل

استفاده از روشهای مبتکرانه جهت کسب سهم بیشتر

فروش بیشتر در عرضه های هفتگی نسبت به رقبا

اهداف شرکت در بخش فروش صادراتی

فروش بالاتر از قیمت میانگین نشریات در بازارهای صادراتی

فروش متناوب با هدف از دست ندادن سهم بازار صادراتی با توجه به پیش بینی رشد بازار بعد از کنترل

گزارشات خوب پتروشیمی جم در بهار 1400

شرکت پتروشیمی جم در  فصل بهار با درآمد 8889.3 میلیارد تومان جهش 262 درصدی نسبت به بهار پارسال  در زمینه ی تحقق چشم انداز و اهداف سال مالی منتهی به اسفند 1400 داشت.

درآمد فروش داخلی 6763 میلیارد تومان بوده است که بیانگر جهش 307 درصدی در قیاس با مدت مشابه سال قبل می باشد و  و درآمد فروش صادراتی 2126.3 میلیارد تومان گزارش شده که   168 درصد بیشتر از بهار پارسال بوده  و نشاندهنده ی یک دوره ی سه ماهه درخشان برای پتروشیمی جم می باشد.

لازم به توضیح است که شرکت در مجمع سالانه خود که 12 تیرماه سال جاری برگزار شد با تقسیم سود 650 تومانی موجبات کسب رضایت سهامداران خود را فراهم نمود و از اهتمام جدی خود به تحقق چشم انداز و برنامه های سال 1400 خبر داد.

سخن پایانی و جمع بندی بررسی پتروشیمی جم

با توجه به موارد گفته شده، پتروشیمی جم در مسیر تحولات مثبت بنیادی قرار گرفته است و با انضباط مالی و تلاش قابل تحسین در سه ماهه ابتدایی سال جاری علی رغم تمام مشکلات ناشی از کرونا و تحریم های ظالمانه جهانی، این مجتمع استراتژیک گام بلندی درمسیر رشد و توسعه پایدار برداشته است. تدوین برنامه های جذاب توسعه ای و تمرکز بر طرح های جذاب توسعه ی بازار از مهمترین رویکردهای این شرکت مهم و استراتژیک در سال جاری به شمار می رود. بنابراین سرمایه گذاری در این شرکت در قیمت‌های فعلی جذاب بوده و یکی از مصداق های بارز سرمایه گذاری هوشمندانه روی شرکتهای پیشرو می باشد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات