تحلیل بنیادی فروی

تحلیل بنیادی ذوب و روی اصفهان
شنبه، 1400/4/12

تاریخچه شرکت ذوب روی اصفهان

شرکت ذوب روی اصفهان با نماد فروی در تیر ماه سال 77 به صورت شرکت سهامی خاص با سرمایه اولیه 500 میلیون تومان تاسیس و فعالیت‌های خود را آغاز نمود. سهامدار این مجموعه‌ی پویا، شرکت باما است که شرکت فروی را در دو سال اخیر با انجام مقدمات مقتضی به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت روی کشور به عنوان عرضه اولیه، روانه بورس اوراق بهادار تهران کرده است و به این ترتیب فصل جدیدی از فعالیت‌های شرکت آغاز شده است. شرکت در طی سه سال اخیر روند رو به رشدی را طی کرده و در مجمع عمومی اخیر خود علاوه بر توزیع سود 440 تومانی به ازای هر سهم، افزایش سرمایه 50 درصدی از سود انباشته را نیز اجرایی کرده است.

محصولات شرکت ذوب و روی اصفهان

محصولات مهم این شرکت عبارتند از:

شمش روی - سرباره روی - سولفور سرب - اکسید روی - کیک روی

در دوره ی 12 ماهه منتهی به سال 99 شرکت ذوب و روی اصفهان محصولات خود را در دو بخش فروش داخلی و صادراتی با تناژ زیر به فروش رسانده است:

شمش روی:2752 تن فروش داخلی و 7,217 تن فروش صادراتی

سولفور سرب:10 تن فروش داخلی و 999 تن فروش صادراتی

سرباره روی: 434 تن فروش داخلی

اکسید روی: 33 تن فروش داخلی

کیک روی: 7,141 تن فروش داخلی

موجودی پایان دوره شرکت در این دوره به شکل زیر می باشد:

470 تن شمش روی

1,695 تن کربنات سرب

32 تن سرباره سرب

محصولات فروی در راه صادرات

طرح های توسعه ای فروی

طرح ساخت و انتقال کوره ريخته گري تا تا پایان سال 1400 از مهمترین برنامه های پیش روی شرکت ذوب و روی اصفهان به منظور بالاتر بردن حاشیه سود و افزایش توان تولید محصولات خود به شمار می رود. این طرح با هزینه ای بالغ بر 13 میلیارد تومان تکمیل خواهد شد و شرکت بعد از افتتاح از این طرح شاهد بهبود فرایندهای عملیاتی خود خواهد شد.

راه اندازی پروژه ی شهرضا به منظور بهره برداری از کوره القایی خریداری شده  و ساخت کوره ی هالوژن زدایی برای افزایش راندمان تولید، از مهمترین برنامه های سال مالی منتهی به اسفند 1400 بوده و تاثیر بسزایی در بالاتر بردن حاشیه سود شرکت خواهد داشت.

همچنین شرکت فروی در سال مالی منتهی به اسفند 1400 قصد دارد که مبلغ 400 میلیارد ریال از بانک توسعه صادرات و 100 میلیارد ریال از بانک سپه تسهیلات دریافت کند. لازم به توضیح است که وام های شرکت در حال حاضر معادل 10 میلیارد تومان است که با توجه به گردش مالی شرکت، رقم قابل توجهی محسوب نمی شود.

بررسی سود سازی فروی

صنعت روی به مانند صنایع دیگر زیر گروه فلزات اساسی به صورت ذاتی به علت مزیت‌های خوب کشور، از حاشیه سود مناسبی برخوردار است. صنعت روی با رشد روز افزون قیمت روی در بازار جهانی در سال 2020 و افزایش تقاضای صنایع مختلف در دنیا نسبت به این محصول استراتژیک از افق سود سازی بسیار مناسبی طی سالهای پیش رو برخوردار است. حاشیه سود خالص  43.48 درصدی برای شرکت ذوب و روی اصفهان در سال مالی گذشته اگرچه در قیاس با سال مال قبل از آن کاهش 7 درصدی را نشان می دهد، اما از حاشیه سودهای بسیار خوب بازار به شمار می رود. فروی باید با کنترل بیشتر هزینه های عملیاتی بخصوص در بخش مصرف انرژی و بالاتر بردن راندمان عملیاتی و کاهش هزینه های سربار، در جهت افزایش حاشیه ی سود خود عمل کند تا علاوه بر تحقق چشم انداز توسعه ای خود قادر به تداوم حیات در این صنعت رو به رشد در ده سال آینده باشد.

امتیازات فروی نسبت به رقبا

وجود کوره های ولز باعث شده فروی قادر باشد از خاک کم عیار، ابتدا خاکی پر عیار را تولید کرده و سپس از این خاک در فرایند تولید خود استفاده کند. این کار علاوه بر کاهش بهای تمام شده موجب افزایش راندمان تولید شرکت شده و حاشیه سود آن را 4 به نحو قابل توجهی افزایش می دهد. شرکت اخیرا طی یک افشای اطلاعات گروه ب در کدال، خبر از خرید 7,500 تن خاک با عیار متوسط از معدن انگوران داده است که این قرارداد به ارزش 34 میلیارد تومان منعقد شده است. در سال های اخیر شرکت ذوب و روی اصفهان با عملکردی تحسین برانگیز به طور متوسط  به میزان 85 تا 95 درصد از ظرفیت اسمی خود، محصولاتش را روانه بازار کرده است. مقدار ظرفیت اسمی سالانه شرکت 10 هزار تن  بوده که در سالهای اخیر  به طور متوسط 9 هزار تن محصول توسط شرکت تولید شده است. با استناد به گزارشات کدال، شرکت فروی از موجودی کالای بسیار خوبی در انبارهای خود برخوردار است.

مواد اولیه مورد نیاز شرکت

 در سال مالی گذشته شرکت ذوب و روی اصفهان اقلام زیر را به عنوان مواد اولیه به مصرف رسانده است:

خاک روی: 253,559 تن از این ماده اولیه مصرف شده و موجودی پایان دوره شرکت معادل 44,361 تن می باشد.

زغال سنگ: 80,409 تن از این ماده مصرف شده است و موجودی پایان دوره این ماده اولیه در انبار شرکت معادل 11,672 تن می باشد.

ذخایر ارزی شرکت

مانده دارایی ارزی شرکت در پایان سال مالی 1399 برابر با 10,768,756دلار بود که در سال 1398 این رقم 12,728,349 دلار بوده است. با توجه به موجودی انبار و افزایش نرخ روی در سال جاری به نظر می رسد که چنانچه مشکلات ناشی از تحریم ها کاهش پیدا کند، دارایی ارزی شرکت در سال 1400 در حدود 14 میلیون دلار تثبیت شود.

بررسی گزارش 12 ماهه منتهی به سال 99

شرکت در سال گذشته آمار بسیار خوبی از خود ثبت کرده است. از مهمترین نکات این گزارش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- درآمدهای عملیاتی شرکت 80 درصد افزایش یافته است.

2- بهای تمام شده ی عملیاتی شرکت 43 درصد افزایش یافته است.

3- سود ناخالص شرکت 143 درصد افزایش یافته است در حالیکه سود عملیاتی 116 درصد رشد پیدا کرده است.

4- 445 تومان سود عملیاتی شرکت در این دوره در قیاس با سود 200 تومانی دوره ی قبل حاکی از افزایش 122 درصدی فروی در این بخش مهم است.

5- سرمایه گذاری های بلند مدت شرکت در دوره ی مذکور 648 درصد افزایش پیدا کرده است که جهشی قابل توجه است.

6- موجودی مواد و کالاها در این دوره 90 درصد نسبت به دوره ی مشابه سال قبل افزایش را نشان می دهد. از طرف دیگر موجودی نقد شرکت به میزان 139 درصد افزایش پیدا کرده است. شرکت بعد از این گزارش، افزایش سرمایه ی 50 درصدی از سود انباشته را نیز پشت سر گذاشته است که باعث اصلاح ساختار مالی این شرکت ارزشمند شده و توانایی بالقوه آن برای طرح های توسعه ای را نیز ارتقا داده است.

سخن پایانی و جمع بندی بررسی بنیادی فروی

تحلیل بنیادی شرکت ذوب و روی اصفهان نشان می دهد که چنانچه این شرکت بتواند در محدوده ی ظرفیت اسمی خود تولیداتش را به بازار عرضه کرده و با مدیریت راهبردی و صحیح، هزینه های عملیاتی خود را کاهش دهد می تواند به روند سودسازی رو به رشد خود ادامه دهد. از آنجایی که بخش مهمی از سود شرکت وابسته به فروش صادراتی آن می باشد، تسهیل در امر صادرات می تواند به نحو قابل توجهی سود عملیاتی شرکت را بالاتر ببرد. این امر مشروط به کنترل هزینه های حمل و نقل محصول صادراتی شرکت می باشد که تاثیر با اهمیتی روی هزینه ی تمام شده ی آن برجای می گذارد.

فروی با تکمیل طرح‌های توسعه ای خود و خرید مواد اولیه از معادن انگوران و مهدی آباد می تواند در سال 1400 در محدوده ظرفیت اسمی 10000 تنی خود تولید داشته باشد. موجودی مناسب انبار شرکت پتانسیل پنهان فروی برای کسب درآمدهای مناسب در سال جاری محسوب می شود و با توجه به آهنگ رو به رشد قیمت روی در بازار جهانی، دورنمای این شرکت طی سالیان آتی مثبت ارزیابی می شود.

فروی شرکتی با بنیان عالی و محصولات با کیفیت است که به دید یک سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت می تواند سرمایه گذاری کم ریسک و ارزشمندی به حساب بیاید؛ لذا خرید این سهم در محدوده قیمتی کنونی، یعنی قیمت‌های حوالی 3000 تومان مناسب ارزیابی می شود.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: بهمن | پنجشنبه، 1400/4/24

👈چرا اینقدر درجا میزنه

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات