استراتژی‌های معاملاتی در سرمایه گذاری

روش معاملاتی
پنجشنبه، 1400/4/17

تعریف استراتژی

واژه «استراتژی» برگرفته از کلمه یونانی «استراتگوس» است که به مفهوم فرماندهی و رهبری می باشد. گفته می شود در جنگ‌های یونان باستان فرماندهان برای سربازان خود برنامه مشخصی را تعریف و تکلیف می‌کرند که تمام اتفاقات ممکن در جنگ را با جزئیات دقیق پیش‌بینی م نمود تا در صورت رخ دادن هر اتفاقی برنامه‌ای از پیش تعیین شده جهت اجرای آن وجود داشته باشد.

استراتژی معاملاتی چیست؟

داشتن استراتژی یا Trading Strategy در معاملات، بخصوص معاملات سهام از جمله پیش نیازهای یک معامله مناسب و آگاهانه به شمار می آید. اصطلاح استراتژی سرمایه گذاری به مجموعه ای از اصول گفته می شود که برای کمک به یک سرمایه گذار در دستیابی به اهداف مالی و سرمایه گذاری او طراحی شده است. این طرح همان چیزی است که تصمیمات یک سرمایه گذار را بر اساس اهداف، تحمل ریسک و نیازهای آینده برای سرمایه هدایت می کند. استراتژی معاملاتی در واقع رویکرد، روش یا شیوه ای مبتنی بر قواعدی از پیش‌ تعریف‌ شده برای اتخاذ تصمیمات معاملاتی مناسب است که گام به گام طبق آن پیش می روند تا در نهایت انتظاری که یک سرمایه گذار از سرمایه گذاری دارد، بر آورده شود. شاید بسیار شنیده باشید که گفته باشند "هرکس استراتژی خاص خودش را دارد" یا "ببینید اگر مطابق استراتژی معاملاتی شماست، بخرید" و ... استراتژی معاملاتی ممکن است نتیجه تقلید از سایر سهامدارن یا بزرگان بازار، یا ابداع روش‌های منحصر به فردی در معاملات باشد که هر کس درطول سال‌های سهامداری با کسب تجربه، سعی و خطا، روش های علمی، عبرت گرفتن‌ها و ... بدانها دست یافته باشد. دقت کنید گرچه در ابتدا هدف از هر معامله سهام کسب سود قلمداد می‌شود، اما شاید گاهی استفاده از یک استراتژی معاملاتی به کسب سود بیشتر منجر نشود و ممکن است جلوگیری از ضرر بیشتر را هم این استراتژی ها شامل شوند.

تقسیم بندی استراتژی های معاملاتی

استراتژی های معاملاتی گستره وسیعی از تقسیم بندی ها را با توجه به عوامل مختلف ممکن است شامل شوند؛ اما ما در این بخش تنها به معرفی تقسیم بندی های کلی آن می پردازیم و جزئیات بیشتر را به روش ها و استراتژی معاملاتی سهامداران بزرگ بازار سهام وا می گذاریم.
به این ترتیب استراتژی های معاملاتی می توانند در طیفی از استراتژی های های محافظه کارانه تا جسورانه جای بگیرند. استراتژی های محافظه کارانه آنهایی هستند که برنامه های کم خطر یا کم ریسک را دنبال می کنند و تمرکز آنها روی حمایت از ثروت می باشد؛ در حالی که استراتژی های جسورانه بسیار تهاجمی و ریسک پذیر هستند؛ این استراتژی های با تمرکز بر افزایش سرمایه به دنبال رشد سریع سرمایه خود هستند.

از یک منظر دیگر استراتژی های معاملاتی را شاید بتوان به دو دسته بندی عمومی و خصوصی نیز دسته بندی کرد. برخی از استراتژی ها در نزد عموم شناخته شده هستند اما برخی نیز ممکن است توسط افرادی استفاده شوند که هنوز عمومیت پیدا نکرده و خصوصی باشند. لازم به ذکر است که گرچه به عنوان مثال برخی از اندیکاتورها که امروز در تحلیل تکنیکال استفاده می شوند، جنبه عمومی پیدا کرده اند، اما همین ها ابتدا برای مدتی توسط نظریه پردازان یا سرمایه گذاران و فعالین نظری یا تجربی بازار به صورت خصوصی ابداع، اصلاح و به کار گرفته شده اند و این افراد در نهایت پس از مدتی کارایی روش معاملاتی و حاصل تجربیات خود را در قالب مقالات، کتاب یا هر روشی به دیگران معرفی کرده اند و دیگران نیز از آنها بهره گرفته اند. اگر فکر می کنید روش های و استراتژی های معاملاتی ای وجود دارد که هنوز به دیگران معرفی نشده و یا هرگز ممکن است به دیگران معرفی نشود و عمومیت پیدا نکند، اشتباه نمی کنید!

یک سرمایه گذار ممکن است طبق استراتژی خود یک سبد سرمایه گذاری را بچیند؛ یا اینکه از مشورت با یک فرد مجرب برای چیدن سبد سرمایه گذاری خود استفاده کند که ممکن استراتژی های خاصی را متناسب با نیازهای آن سرمایه گذار دنبال کند.

استراتژی های معاملاتی استاتیک (ثابت) نیستند بلکه دینامیک (پویا) می باشند. استراتژی دینامیک به این معنا است که ممکن است استراتژی انتخابی یا دنبال شده توسط فرد سرمایه گذار تحت شرایط مختلف، تغییر شخصیت و باورهای او، کسب داشن و تجربه و ... به مرور زمان و به صورت دوره ای، نیاز به تغییر، بازبینی  و اصلاح داشته باشد.

عوامل موثر بر انتخاب استراتژی معاملاتی

استراتژی سرمایه گذاری انتخابی دنبال شده توسط یک سرمایه گذار به عوامل مختلفی ممکن است وابسته باشد؛ از جمله:
- سن سرمایه گذار
- اهداف سرمایه گذاری
- سبک های زندگی
- موقعیت های مالی
- سرمایه موجود فرد
- موقعیت های شخصی (خانواده، وضعیت زندگی و ...)
- آموزش‌ها و تجارب کسب شده در جامعه
- سیستم ونظام سرمایه گذاری حاکم بر کشورها
- بازده مورد انتظار از سرمایه گذاری و ...

توجه داشته باشدی که هر یک از این عوامل ممکن است سبب شونه که شیوه معاملاتی هر کس را خاص او کند. پس بدون دلیل سراغ یک استراتژی رفتن مسلما شخص را به موفقیت نخواهد رساند. به عنوان مثال کسی که اهداف بلند مدت در سر دارد، ممکن است ضررهای بیشتری را نسبت به شخصی که به دلیل باید وام و قرض گرفته شده و باید آن را به زودی پس بدهد، بپذیرد. مسلما اهداف سرمایه گذاری شخص دوم بلند مدت نیز نخواهد بود.

گرچه لیست ذکر شده در بالا کامل نیست و عوامل بیشتری می توانند در آن دخیل باشند اما جزو مهم ترین ها هستند. با توجه به اینکه شرایط هر کس متفاوت از دیگری است و استراتژی معاملاتی هم شدیدا به عوامل شخصی وی وابسته هستند، پس توصیه می شود تا قبل از به کارگیری روش منحصر به فردتان حتما تحقیقات متناسب را انجام داده و به شناخت حقیقی از خود نیز برسید.

اگر با ما همراه باشید، در ادامه مطالب وبسایت بورس نما می خواهیم شما را با شیوه ها و استراتژی‌های معاملاتی چندین سرمایه گذار بزرگ بازارهای سهام از جمله ، ، ، پیتر لینچ، ویلیام اونیل و بیل میلر آشنا کنیم.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات