برترین تولید کنندگان سیمان در جهان

تولید کنندگان برتر سیمان دنیا در سال 2020
یکشنبه، 1400/3/30

دورنمای تولید  سیمان در سال 2021

در 10 سال اخیر فارغ از نوسانات جزیی ناشی از چالشهای بین المللی مثل پاندمی کرونا صنعت سیمان رشدی مداوم را تجربه کرده است.  در سال 2020 میزان تولید سیمان در حدود  سال 2019 یعنی محدوده چهار میلیارد و یکصد میلیون تن گزارش شده است که با توجه به چالش های بیماری کرونا قابل قبول می باشد.
با توجه به آهنگ رشد در کشورهای در حال توسعه و رونق دوباره ی صنعت ساختمان در کشورهای مختلف بخصوص در منطقه خاورمیانه و دورنمای مثبت بازار سیمان دو کشور جنگ زده سوریه و عراق برای بازسازی خسارتهای جنگ فرسایشی اخیر، به نظر می رسد تولید سیمان با جهشی قابل توجه در سال 2021 مواجه شده و به محدوده ی چهار میلیارد و سیصد میلیون تن برسد.

کشورهای پیشرو در تولید سیمان

برترین تولیدکنندگان سیمان جهان در سال گذشته میلادی بنا به گزارشات معتبر ناشی از پایش بازارهای جهانی در اوایل سال 2021 اعلام شده است که بر این اساس کشور چین در رتبه اول قرار گرفته است. جایگاه کشور ایران در رده بندی صنعت سیمان جهان در جایگاه هفتم قرار گرفته است. البته پتانسیلهای صنعت سیمان کشور در طی 5 سال اخیر تحت تاثیر تحریم های ظالمانه  حدود بیست درصد کاهش یافته است. چین  به تنهایی بیش از دو میلیارد و دویست میلیون تن سیمان را تولید می کند و بعد از آن هند با سیصد و بیست میلیون تن قرار گرفته است که فاصله ی معنا داری با چین دارد.  بعد از این دو کشور ویتنام با تولید 97 میلیون تنی در سال گذشته رتبه ی بعدی را به خود اختصاص داده است و برنامه های جامعی برای تولید 100 میلیون تنی در سال جاری دارد.

رده بندی تولیدکنندگان سیمان جهان
ایالات متحده آمریکا با تولید 92 میلیون تنی سیمان در جایگاه چهارم بزرگترین تولید کنندگان سیمان قرار گرفته است اما به لحاظ کیفیت محصولات در جایگاه نخست صنعت سیمان دنیا قرار داشته و نرخ سیمان این کشور از متوسط نرخ جهانی بیشتر است.
رتبه پنجم در این زمینه به کشور مصر تعلق دارد که در سال گذشته با تولید 90 میلیون تنی رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرد و برنامه جامعی برای رسیدن به رکورد تولید 110 میلیون تنی را در دستور کار خود دارد.
رتبه ی ششم در توسعه تولید سیمان  متعلق به یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا یعنی  اندونزی است که تولید 77 میلیون تنی را در سال 2020 به ثبت رساند . این تولید با توجه به پاندمی کرونا برای کشوری که درگیری زیادی با این بیماری داشته است بسیار عالی می باشد.
اما میزان تولید سیمان در ایران از ۵۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۶۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت اما در سال گذشته با کمی افت در محدوده 55 میلیون تن تثبیت شد. 

چالش های پیشروی صنعت سیمان

مهمترین چالش های پیشروی صنعت سیمان جهان  بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش استفاده از کلینکر و الزامات زیست محیطی در کاهش میزان تولید گازهای گلخانه ای است. برای  غلبه بر این چالش ها برنامه های توسعه ای متعددی در دستور کار شرکتهای سیمان ساز دنیا قرار گرفته است که مبتنی بر افزایش راندمان تولید و استفاده از منابع انرژی پاک و بهینه سازی فرآیندهای تولید می باشد. با توجه به قدیمی بودن اکثر کارخانه های سیمان کشور لزوم حرکت در این مسیر بیش از هر چیز برای شرکتهای سیمانی کشور دارای اهمیت بوده و نقش مهمی در  حفظ توان رقابت آنها با رقبای قدرتمندی چون ترکیه و عربستان در منطقه ایفا خواهد کرد. 

با عنایت به طرح مجلس برای احداث حدود یک میلیون مسکن در سال و همینطور با توجه به کم کاری دولت یازدهم و دوازدهم در این خصوص که اهمیت ساخت مسکن در شعارهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری 1400 هم خود را به روشنی نشان داد، پیش بینی می شود میزان سیمان مصرفی در کشور در سال های آتی افزایش یابد. امید است با تحرک در صنعت انبوه سازی، صنایع سیمانی هم با رونق ساخت و ساز توانمدی لازم برای انجام طرحهای توسعه ای  را بیش از پیش بدست آورده و گامی بلند به سمت افزایش سهم ایران در بازار جهانی بردارند.

 

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات