ماهتاب گستر دارایی ارزشمند کرمان

اهمیت ماهتاب گستر در پرتفو کرمان
چهارشنبه، 1400/3/26

چرا کرمان بیشتر یک سهم نیروگاهی است تا ساختمانی

یکی از مهمترین شرکتهای پرتفوی سرمایه گذاری شرکت کرمان شرکت آریان ماهتاب گستر است که مالکیت 22.2 درصدی آن در اختیار هلدینگ کرمان است. کرمان به واسطه ی زیر مجموعه های نیروگاهی ماهتاب گستر نظیر نیروگاه های شوباد و کهنوج و کاسپین بیشتر یک سهم با ماهیت نیروگاهی می باشد. البته کرمان سرمایه گذاری های قابل توجهی در حوزه ی ساختمان در قالب برج هزار کرمان داشته و در شرکتهای قطعه سازی متمرکز در بم نیز بطور فعال و گسترده سهامداری می کند اما ارزشمندترین دارایی این نماد پرپتانسیل هلدینگ آریان ماهتاب گستر است.

کرمان بعد از یک افزایش سرمایه سنگین از تجدید ارزیابی دارایی ها مدتی است در محدوده های 95 الی 120 تومان درجا زده و نوسانات فرسایشی را در پیش گرفته است. در این مقطع آگاهی از پتانسیلهای زیر مجموعه های کرمان می تواند به اتخاذ تصمیم درست سهامداران این نماد کمک شایان توجهی کند. بنابراین خوب است به این پرسش پاسخ دهیم که به واقع اهمیت هلدینگ ماهتاب گستر چیست؟

اهمیت آریان ماهتاب گستر در صنعت برق کشور

سال جاری نسبت به سنوات گذشته بحران کمبود برق بیش از پیش خود را به عنوان یک مساله راهبردی و موثر در اقتصاد کشور نشان داده است. از این رو علاوه بر تاکید بر افزایش ظرفیت نیروگاههای سیکل ترکیبی و حرارتی، توجه به احداث و راه اندازی نیروگاههای سوخت پاک مثل نیروگاههای خورشیدی و بادی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است.  آرین ماهتاب گستر مصداق بارز مشارکت بخش خصوصی در صنعت برق کشور می باشد  و در سال ۱۳۸۰ به عنوان اولین شرکت خصوصی تولیدکننده‌ی برق در ایران تأسیس  و علاوه بر افزایش مداوم ظرفیت تولیدی نیروگاههای حرارتی و سیکل ترکیبی خود، توجه به ساخت و راه اندازی نیروگاههای جدید مبتنی بر انرژی های نو (خورشیدی و بادی) را نیز در دستور کار خود قرار داده است.  همچنین ماه‌تاب در حال حاضر مالکیت تمام یا بخشی از ۱۲ نیروگاه حرارتی و تجدیدپذیر را در اختیار دارد و بصورت فعال در مسیر افزایش ظرفیت اسمی و افزایش راندمان این مجموعه های ارزشمند فعالیت می کند. ظرفیت این مجموعه در حال حاضر  حدود ۴۰۰۰ مگاوات  می باشد که تا پایان  سال جاری با تکمیل  طرح های توسعه ای  به 5000 مگاوات نزدیک خواهد شد. ضمنا  شرکت یک آب شیرین کن با ظرفیت ۵۰۰۰ مترمکعب در روز را احداث کرده و از طریق اسمز معکوس نقش مهمی  در تامین آب شرب منطقه ایفا می کند.فعالیت در حوزه ی نفت و گاز یکی از رویکردهای مهم و استراتژیک شرکت آریان ماهتاب گستر است که این مسیر را با سرمایه گذاری در دو پروژه ی مایع سازی گاز کنگان و پتروشیمی سیمره با قدرت پیگیری می کند.

توسعه ظرفیت هلدینگ ماهتاب گستر

 

آرین  ماهتاب گستر شامل چه نیروگاههایی می باشد؟

از مهمترین زیرمجموعه های شرکت آریان ماهتاب گستر در حوزه ی نیروگاههای حرارتی و سیکل ترکیبی می توان به شرکتهای زیر اشاره کرد:

نیروگاه رودشور با ظرفیت اسمی 1139 مگاوات

نیروگاه شوباد با ظرفیت اسمی 484 مگاوات

نیروگاه کهنوج با ظرفیت اسمی  75 مگاوات

نیروگاه کاسپین با ظرفیت اسمی450 مگاوات

نیروگاه سرخس با ظرفیت اسمی75 مگاوات

نیروگاه ارومیه با ظرفیت اسمی 1434 مگاوات

نیروگاه امیر آباد با ظرفیت اسمی 58 مگاوات

نیروگاه تابان با ظرفیت اسمی 484مگاوات

نیروگاه خوی با ظرفیت اسمی 346 مگاوات

نیروگاه کاسپین نوشهر

ماهتاب در طراحی و احداث نیروگاههای بادی نیز فعالیتهای گسترده ای را طی سالهای اخیر انجام داده است و ماحصل این سرمایه گذاریها وارد مدار شدن دو نیروگاه بادی تیزباد و سیاهپوش است که فازهای تکمیلی آنها در شرف بهره برداری است. بنابراین با توجه به فعالیتهای هلدینگ آریان ماهتاب گستر در حوزه نیروگاهی و پتروشیمی و سرمایه گذاری در طراحی و احداث نیروگاههای بادی و برق آبی، ارزش این شرکت روز به روز بالاتر رفته و از این رو کرمان از ناحیه ماهتاب ارزش افزوده بالایی را در سالهای آتی کسب خواهد کرد.

با توجه به سیاستهای جدید ابلاغی در سال جاری نرخ خرید برق از نیروگاه ها، بعد از چند سال پیگیری  و عدم ترتیب اثر و ثابت بودن قیمت سیاست گذار برای خرید برق، حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و این میزان افزایش نرخ در مقایسه با نرخ سنوات قبل، اتفاق مثبتی تلقی می شود. سهامداران آریان ماهتاب گستر بطور جدی برای ورود این شرکت به بازار بورس در آینده نزدیک برنامه ریزی کرده و روی سود سازی شرک طی سالهای آتی حساب ویژه ای باز کرده اند.

با توجه به اینکه  ارزش هرمگاوات واحد گازی معادل 500 هزار دلار و هر مگاوات سیکل ترکیبی حدود 700 هزار دلار می باشد آریان ماهتاب گستر  با توجه به ظرفیت اسمی شرکتهای زیرمجموعه و فارغ از شرکتهای جانبی و آب شیرین کن ها ، شرکتی با ارزش جایگزینی 90000 میلیارد تومان می باشد که سهم کرمان از این مقدار 22.2 درصد می باشد که معادل 20000 میلیارد تومان می باشد که عدد قابل توجهی محسوب می شود.

بنابراین هر برگه سهم کرمان فقط از محل ماهتاب ارزش ذاتی معادل 469 تومانی دارد. این ارزش روز به روز با توجه به پویایی هلدینگ ماهتاب گستر و افزایش ظرفیت تولید برق هلدینگ در حال افزایش است.

بنابراین به سهامداران کرمان که درگیر بازی فرسایشی بعد از افزایش سرمایه تجدید ارزیابی خود می باشند توصیه می شود با دید میان مدت و  بلند مدت در سهم کرمان سهامداری کرده و سهم ارزشمند خود را زیر ارزش ذاتی واگذار نکنند.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.

مطالب مشابه

تبلیغات
تبلیغات