روانشناسی در بورس و بازار سرمایه

روانشناسی بورس
جمعه، 1400/3/21

روانشناسی بازار سرمایه و دلیل اهمیت آن

روانشناسی بازار به بررسی احساساتی می پردازد که روند کلی بازار و رفتار قیمت را مشخص می کند. انسان به جای اینکه رفتاری منطقی از خود بروز دهند، بیشتر تحت تاثیر احساسات و غریزه حرکت دسته ای یا جمعی است. این نشان می دهد که بازارها موتورهای کارآمد عقلانی نیستند. در واقع، اصول روانشناسی بازارها، پایه و اساس انگیزه های تجزیه و تحلیل های تکنیکال هستند و می توانند منجر به یک استراتژی قابل اعتماد شوند که فرصت ها را با تجزیه و تحلیل روندها و بررسی قیمت و حجم  های معاملات در گذر زمان، شناسایی کنند. درک مناسب رفتار جمعِ سهامداران برای نشان دادن عملکرد برخی از شاخص های تکنیکال اهمیت دارد. به واقع پیش بینی روانشناسی بازار کاری دشوار است؛ به ویژه که انسان تحت تأثیر عوامل بسیار زیادی قرار دارد، اما چندین شاخص قابل اعتماد وجود دارند که فرضیه تغییر جهت یا تغییر روند را برای سرمایه گذاران آسان می کنند.

نکاتی مهم و معرفی اندیکاتورهای بررسی روانشناسی بازار سهام

در ادامه مطالب وبسایت بورس نما نکاتی قابل توجه را برای بررسی روانشناسی بازار سرمایه خدمت دوستان ارائه می کنیم از جمله:

1- برای درک وضعیت روانی سرمایه گذاران و یا به طور کلی بازار، با بررسی حجم معاملات شروع کنید؛ از جمله اینکه به بررسی سهام و صندوق ها بپردازید و بیشترین و کمترین فعالیت آنها را رصد کنید و بدانید فعالیت آنان در ساعات مختلف از روز چگونه است.

2- شاخص حجم معادلات تعاملی (OBV) را بررسی کنید. شاخص حجم تعادلی یا OBV (On Balance Volume) یکی از اندیکاتورهای مومنتوم محبوب است که در سال ۱۹۶۳ توسط Joseph Granville در کتاب "چگونه بازار سهام را بخوانیم" معرفی شد. شاخص OBV بر اهمیت حجم معاملات سهام و ارتباط آن باقیمت و حرکت قیمت سهام تأکید دارد. به واقع اندیکاتور OBV، دو جریان حجم منفی و مثبت معاملات را با روند قیمت سهام در طول زمان مقایسه می‌کند.

این شاخص روشی بسیار ساده ولی کار آمد دارد. برای بررسی این شاخص باید به حجم معاملات و قیمت بسته شدن معاملات توجه کرد. پس از پایان معاملات روزانه، قیمت ها می توانند بالاتر یا پایینتر از روز قبل و با حجم معاملات متفاوت بسته شوند. چنانچه قیمت  روز جاری بالاتر از روز گذشته بسته شود، حجم معاملات را عددی مثبت در نظر گرفته و به حجم معاملات روز قبل اضافه می کنند؛ اما اگر پایینتر بسته شود، حجم معاملات را عددی منفی در نظر می گیرند و آن را از حجم معاملات روز قبل کم می کنند و در یک حالت دیگر اگر حجم بدون تغییر باشد، خط حجم معاملات نیز ثابت باقی می ماند. در پایان خطوط تجمعی حجم ها را به هم متصل می کنند و خط حجم معاملات را ترسیم می کنند. به سخن دیگر می توان گفت که حجم معاملات تعادلی، جمع کل اعداد حجم معاملات منفی و مثبت به صورت پیش رونده است.

چنانچه جهت خط OBV صعودی باشد، بازار صعودی است؛ یعنی حجم معاملات بیشتری در روزهای افزایشی در مقایسه با روزهای کاهشی وجود دارد. از طرف دیگر، خط OBV کاهشی نشانگر حجم معاملات بیشتر یا سنگین تر در روزهای کاهشی است و این نشانه نزولی بودن بازار است. با بررسی این اندیکاتور بر روی نمودار، تحلیلگر می تواند جهت های قیمت و حجم معاملات را تشخیص دهد و در تشخیص روند بازار از آن کمک بگیرد. اگر هر هم قیمت و هم حجم معاملات با هم صعودی بودند، روند صعودی همچنان صحیح است؛ در این حالت گفته می شود که حجم معاملات، تایید کننده روند قیمت است. چناچه قیمت صعودی باشد اما خط حجم معاملات نزولی باشد، گفته می شود که واگرایی منفی وجود دارد و این هشداری است که نشان دهنده وجود بی قاعدگی یا مشکل در روند صعودی است. زمانهایی که خطوط حجم معاملات و قیمت واگرایی داشته باشند، اخطار مهمی ایجاد می شود که باید به آن توجه شود.

3- شاخص تراکم / توزیع یا تجمیع و توزیع (A / D) نقاط باز شدن و بسته شدن قیمت را مورد بررسی قرار می دهد تا به تعیین احساسات حاکم بر سهام بپردازد. A/D یا Accumulation/Distribution یک اندیکاتور تجمعی است که از دو متغییر حجم و قیمت برای ارزیابی اینکه آیا قیمت یک سهام متراکم و یا توزیع شده است، استفاده می‌کند. در یک بازار صعودی چنانچه A / D کم باشد، ممکن است این بازار ضعیف تر از آن چیزی باشد که به نظر می رسد.

این شاخص اولین بار توسط مارک چیکن معرفی شده است و بر اساس رابطه حجم با قیمت عمل می‌کند تا انباشته شدن یا توزیع دارایی را مشخص سازد. دقت داشته باشید که انباشت یا متراکم شدن دارایی به معنی بالا رفتن حجم خریدها و توزیع به معنی بالا رفتن حجم فروش آنهاست. این شاخص اختلافات بین قیمت سهام و جریان پول را شناسایی کرده و نشان می دهد؛ به همین دلیل شاخص تراکم و توزیع معیاری برای تشخیص کاهش یا افزایش قیمت به حساب می‌رود و هم چنین واگرایی بین قیمت و حجم را که علامت ضعف روند و برگشت احتمالی آن است را نشان می‌دهد. A/D ابتدا قیمت‌های باز و بسته شدن را با محدوده معاملاتی یک دوره مقایسه می‌کند و از نتیجه به دست آمده، به حجم معاملات وزن می‌دهد و به این شکل، برای هر حجم وزنی تعیین می‌کند. به طور خلاصه می توان گفت که  این اندیکاتور به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا تغییرات حجم معاملات از ادامه روند حمایت می‌کند یا خیر؟

-چنانچه خط A/D در حال صعود باشد، تایید کننده روند صعودی است.

-اگر خط A/D در حال سقوط باشد، تایید گر روند نرولی است.

4- بررسی بازارهای آتی و افزایش تمایلات به قرادادهای باز نسبت به قراردادهای بسته شده نیز شاخص مناسبی است که می تواند اطلاعات خوبی را از احساسات بازار به ما بدهد. اگر قراردادهای گشوده شده آتی، همراه با قیمت و حجم معاملات افزایش پیدا کند، می‌توان نتیجه گرفت که روند صعودی در حال شکل گرفتن است و نرخ هم بالا خواهد رفت.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات