انواع مجمع های شرکت های بورسی

مجامع شرکت های بورس و فرابورس
دوشنبه، 1400/3/17

بسیاری از افرادی که به دنیای سهامداری وارد می شوند، به اصطلاحات و کلماتی بر می خورند که شاید برایشان کمی تازگی داشته باشد؛ همچنین برخی از سهامداران قدیمی نیز ممکن است بخواهند جزئیات بیشتری از آنچه در مجامع شرکت ها برگزار می شود بدانند، در این مقاله آموزشی از وبسایت بورس نما، همراهان محترم ما با انواع مجامع آشنا می شوند و می آموزند که در هر مجمع چه مباحث و مسائلی مطرح و مورد رسیدگی واقع می شود.

مجمع چیست و چه اهمیتی دارد؟

مجمع در واقع به جلسات یا نشست هایی گفته می شود که از مدیران و سهامداران یک شرکت تشکیل می شود. این مجامع بنا به شرایط  و مسایل مورد بررسی، نام خاصی به خود می گیرند که در بخش های بعد، به تفکیک و با جزئیات بیشتر آنها را مورد کنکاش قرار خواهیم داد. اهمیت مجامع به این دلیل است که ممکن است تصمیماتی در آنها گرفته شده یا مصوباتی به تصویب برسد که در آینده فعالیت های آن شرکت نقش به سزایی داشته باشد. در حالت پیش فرض، هدف هر فعالیت تولیدی، سودسازی بیشتر و ارائه خدمات مناسبتر است و تقریبا اکثر مجامع با نیت های خیرخواهانه برای رسیدن به این هدف شکل می گیرند؛ گرچه ممکن است تصمیماتی اشتباه در آنها توسط افرادی نا آگاه یا کم اطلاع به تصویب برسد که خلاف آن را ثابت کند. پس اینکه مجامع توسط چه افرادی تشکیل شود و مدیران و سهامداران تعیین کننده، چه میزان آگاهی داشته و از علم و درایت کافی برخودار باشند، اهمیت به سزایی در مثمر ثمر بودن این مجامع دارد.

انواع مجمع های شرکت های بورسی

مطابق ماده 73 قانون تجارت مجامع شرکت ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند: مجمع موسس عمومی، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده که هر یک را در ادامه توضیح می دهیم:

الف) مجمع موسس عمومی

مجمع موسس عمومی شرکت های سهامی عام فقط یک بار آن هم در هنگام تاسیس شرکت ها برگزار می شود. در این مجمع پس از رسیدگی و احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت موردنظر و تادیه مبالغ لازم و بحث درباره اساسنامه شرکت، اساسنامه به تصویب می رسد و اولین مدیران و بازرسان شرکت نیز تعیین می شوند. همچنین روزنامه کثیر الانتشار که اطلاعات شرکت  و دعوت ها یا اطلاعیه های لازم برای صاحبان سهام تا تشکیل مجمع عمومی سالانه به طور منحصر در آن منتشر خواهد شد نیز در این مجمع برای اولین با تعیین می شود.

ب) مجمع عمومی عادی

این مجامع خود به دو دسته مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده تقسیم می شوند که در ادامه هر یک را مورد بررسی قرار می دهیم:

1- مجمع عمومی عادی سالیانه

این مجمع حتما یک بار در هر سال برگزار می شود و با حضور بیش از نیمی از سهامداران رسمیت پیدا می کند. مجمع عمومی عادی سالیانه باید حداکثر تا 4 ماه پس از تاریخ پایان سال مالی هر شرکت، برگزار شود. زمان و مکان انجام این مجمع برای شرکت های بورسی در روزنامه مربوطه و سایت کدال اطلاع رسانی می شود. در این مجمع بررسی های عملکرد مالی شرکت، تخصیص سود سالیانه شرکت (DPS) و تصویب تزازنامه نیز انجام می شود. با توجه به فرصت 4 ماهه بعد از پایان سال مالی برای تشکیل مجمع، به دلیل اینکه اکثر شرکت ها، پایان اسفند را پایان سال مالی خود مشخص و معرفی کرده اند، مجامع عمومی عادی سالیانه معمولا در اردیبهشت، خرداد و تیر ماه برگزار می گردد. اطلاع رسانی به سهامداران حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع انجام می شود. همچنین معمولا ۱۰ روز پیش از برگزاری این مجمع، شرکت ها صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده خود را به همراه پیوست های آن و همچنین گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت و آگهی دعوت به مجمع در سایت کدال در اختیار سهام‌داران قرار می دهند تا سهامداران بتوانند در مورد شرکت کردن یا غیبت در این جلسه، آگاهانه تصمیم گیری کنند؛ جدول زمان‌بندی پرداخت سود نقدی پیشنهادی توسط هیئت مدیره نیز قبل از برگزاری مجمع نیز در همین مجمع اطلاع رسانی می شود. در صورتی که به دلیل حاضر نشدن مالکان نیمی از سهام شرکت، مجمع اول رسمیت نیابد، مجمع دوم با حضور هر تعداد از مالکین سهام، رسمیت پیدا می کند و مصوبات آن نیز قانونی می باشد؛ در صورت قید کردن عدم تشکیل مجمع اول در آن. این نکته هم باید اضافه شود که در شرایط کرونایی ممکن است محدودیت هایی از نظر تعداد افراد حاضر در مجمامع قائل شوند و برخی شرکت ها اقدام به پخش زنده مجامع خود از بستر رسانه های مختلف دیداری و شنیداری آنلاین مانند سامانه روکا، آپارات، ایسنتاگرام و ... می کنند.

معمولا دو روز کاری قبل از تاریخ تشکیل مجمع، نماد آن متوقف شده و پس از برگزاری مجمع، حداکثر تا 5 روز کاری بعد بازگشایی می شود. پس از تشکیل مجمع، مقدار سود تقسیمی از قیمت سهم کم شده و این قیمت، مبنای قیمت تئوریک سهم قرار می گیرد. تعیین قیمت سهم روی تابلو نیز پس از بازگشایی سهم شرکت، توسط عرضه و تقاضا مشخص می گردد. سود تقسیم شده در مجمع هم که حداکثر تا 8 ماه بعد از برگزاری مجمع باید پرداخت گردد. این سود امروزه بیشتر در صورتی که توسط سامانه سجام احراز هویت شده باشید، به حساب معرفی شده شما پرداخت می گردد؛ در غیر اینصورت یا در صورتی که شرکت از طریق سامانه سجام اقدام به پرداخت سود ننماید، به صورت حضوری با مراجعه به بانک در تاریخی که اعلام شد است، پرداخت می گردد.

2- مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده

در مواقع لازم، هیأت مدیره و همچنین بازرس می‌توانند مجمع عمومی عادی را به‌ شکل فوق العاده برگزار نمایند. این مجمع همانند مجمع قبلی است اما در زمانی غیر از زمان تعیین شده در اساسنامه انجام می شود. مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بیشتر برای تغییر در هیئت مدیره برگزار می شود. 

ج) مجمع عمومی فوق العاده

مواردی از شرکت که در صلاحیت رسیدگی به آنها در مجمع عمومی عادی نیست، در این مجمع مورد رسیدگی قرار می گیرد که مهمترین آنها عبارتند از مواردی همچون (1) تغییر در اساسنامه شرکت؛ (2) تغییر سرمایه شرکت و (3) انحلال شرکت.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات