حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

حمایت-مقاومت
دوشنبه، 1399/12/25

تحلیل تکنیکال در حالت کلی با بکارگیری اطلاعات حاصل از نمودارها و اطلاعات مربوط به آن همانند قیمت ها، حجم و همچنین ابزارها و تکنیک‌های مختلف به ارزیابی وضعیت بازار می پردازد. زمانی که درباره این تحلیل صحبت می‌شود، توجه به خطوط حمایت و مقاومت بسیار با اهمیت است.

خطوط حمایت و مقاومت در معاملات سهام

خطوط حمایت و مقاومت،  نقاط اتصال مهمی هستند که در آن‌ها برایند نیروهای عرضه و تقاضا به هم می‌رسند‌. باید بدانید که حمایت از وصل کردن نقاط حداقلی(مینیمم) و مقاومت از وصل کردن نقاط حداکثری(ماکزیمم) به دست می‌آید.‌ هرگاه تقاضا افزایش یابد، قیمت‌ها بالا می‌روند و چنانچه عرضه رو به فزونی رود، قیمت‌ها پایین می‌آیند و اگر عرضه و تقاضا برابر باشند، قیمت‌ها نیز همگام با مبادله خریداران و فروشندگان به آهستگی بالا و پایین می‌روند‌. در ادامه بیشتر درباره دو مفهوم حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال خواهید خواند.

تعریف سطوح حمایتی: سطوحی که برای خریداران از جذابیت دارند و با رسیدن قیمت به این سطوح، تقاضا افزایش می یابد که در ادامه موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود حمایت (Support) نامیده می شوند. در واقع می توان گفت در این سطوح میزان تقاضا بر میزان عرضه فزونی یافته و بر آن غلبه می‌کند که نتیجه این پیروزی به ‌صورت افزایش قیمت‌ها ایجاد روند صعودی است.

تعریف سطوح مقاومتی: سطوحی که برای فروشندگان جذابیت دارد و با رسیدن قیمت به این سطوح، معامله‌گران اقدام به عرضه شدید می‌کنند که به آن مقاومت (Resistance) گفته می شود. به بیان دیگر در این سطوح میزان عرضه بر تقاضا افزایش‌یافته و همین امر سبب کاهش قیمت و  ایجاد روند نزولی می‌شود.

مثالی ساده برای درک بهتر حمایت و مقاومت

سهمی را در نظر بگیرید که قیمتش 1000 تومان می باشد. فرض کنید که قیمت این سهم بعد از حدود دو هفته کاهش پیدا کرده و 800 تومان برسد. بعد از رسیدن قیمت سهم به محدوده 800 تومان قیمت سهم دوباره افزایش پیدا می‌کند و به 1000 تومان می رسد و سپس باز به قیمت 800 تومان بر می گردد. برای این سهم فرضی 1000 تومان یک مقاومت و قیمت 800 تومان سطح حمایتی محسوب می شود.

چنانچه حمایت در محدوده‌ای شکسته شود، پس از نفوذ سهم به زیر این محدوده، خط مذکور به‌عنوان مقاومت مهم و جدید سهم تلقی می شود. این حالت برای مقاومت نیز به‌ صورت برعکس صحیح است.

توجه شود که گاهی مقاومت ممکن است به صورت یک خط شیب دار در مسیر جریان صعودی یا نزولی قیمت باشد. که در شکل بالا این حالت نیز نشان داده شده است.

برای اینکه بدانیم کی بخریم یا کی بفروشیم تشخیص نقاط یا محدوده‌های حمایت و مقاومت اهمیت ویژه‌ای دارد. این محدوده‌ها برای معامله‌گران تازه‌کاری که درگیر یافتن راه مناسبی برای خرید و فروش هستند، در ابتدای راه می‌توانند سودمند باشند.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات