تحلیل بنیادی پتروشیمی تخت جمشید

پتروشیمی تخت جمشید در مسیر توسعه پایدار
جمعه، 1400/3/14

تاریخچه شرکت

یکی از منحصر به فرد ترین شرکتهای پتروشیمی کشور که محصولات بسیار ویژه و در حد استاندارد جهانی برای صنایع پایین دستی کشور بخصوص صنعت لاستیک سازی تولید می کند، شرکت پتروشیمی تخت جمشید است. سابقه درخشان  فعالیت 15 ساله این شرکت نشان دهنده ی رویکرد صحیح مدیران این مجموعه در جهت تحقق توسعه پایدار در این مجموعه است. این شرکت در سال 1390 در سازمان بورس اوراق بهادار کشور پذیرفته و فصل جدیدی از فعالیتهای خود را آغاز کرد.

محصولات پتروشیمی تخت جمشید

طیف گسترده ای از محصولات استراتژیک و منحصر به فرد توسط این شرکت پیشرو تولید می شود که هریک از این محصولات  نقش بسزایی در به حرکت در آوردن چرخ صنایع پایین دستی و قطع وابستگی کشور به واردات مواد اولیه ایفا می کنند. خوراک مورد نیاز پتروشیمی تخت‌جمشید منومر 1و3 بوتا‌دین و استایرن می‌باشد.

مونومر 1و3 بوتادین مورد نیاز با بالاترین کیفیت ممکن از پتروشیمی امیر کبیر تامین می شود. ماده اولیه استایرن هم از پتروشیمی پارس خریداری و به این ترتیب مواد اولیه مورد نیاز اصلی شرکت عملا از طریق شرکتهای فوق الذکر تامین می شود.

شجم ده محصول متمایز را با بالاترین استانداردهای روز دنیا و تاییدیه از نهادهای معتبر بین المللی تولید می کند. تناژ این تولیدات با اجرای برنامه های توسعه ای سال به سال افزایش پیدا کرده  و با افتتاح فاز دوم جهش تولید به معنای واقعی کلمه در شجم محقق شده است. ازمهمترین محصولات این شرکت می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- پلی بوتادین

محصول پلی بوتادین رابر  به روش پلیمریزاسیون محلولی که از پیشرفته ترین روش های تولید الاستومرها در جهان است و برپایه کاتالیست ارزشمند کبالت تولید می‌شود. این ماده در واقع نوعی کائوچو است.  این کائوچو  بدلیل داشتن خواصی از قبیل مقاومت سایشی و مقاومت پارگی عالی، جهندگی بسیار بالا و دمای انتقال شیشه‌ای 173- درجه کلوین در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد.  این محصول ویژه بعد از استایرن بوتادین رابر پرمصرف‌ ترین الاستومر مصنوعی می باشد. تکنولوژی تولید این محصول ارزشمند از شرکت مشهور بی اف گودریچ اخذ شده است و ظرفیت اولیه تولید آن 18000 تن در سال می باشد. 

پلی بوتادین تخت جمشید

2- استایرن پلی بوتادین رابر

محصول استایرن بوتادین رابر به روش کوپلیمریزاسیون امولسیونی سرد تولید شده و بدلیل داشتن خواصی از قبیل فرآیندپذیری عالی، مقاومت سایشی بالا و همچنین خواص محیطی مناسب پرمصرف ترین الاستومر مصنوعی در صنایع مختلف مرتبط با لاستیک و تولید تایر می باشد. تکنولوژی خط تولید این محصول از شرکت نام آشنای دنیا یعنی گودیرمی باشد و ظرفیت اولیه آن 35000 تن در سال می باشد.

استایرن بوتادین

 

3- فنول استایرنه شده

یک آنتی اکسیدان اقتصادی با پایداری رنگ بالا و غیر لکه زا است که در صنعت لاتکس و پلیمر کاربرد فراوانی دارد. استایرن فنول در تولید محصولاتی نظیر کفپوش، کالاهای ورزشی، لاستیک کف کفش و قطعات لاستیکی با کاربرد عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تولید پلیمرهایی نظیر استایرن بوتادین رابر، پلی بوتادین رابر، پلی پروپیلن، پلی اتیلن و حتی در تولید انواع چسب، روغن های روان کننده، نرم کننده ها و سورفکتانت ها (مواد دارای سطح فعال)  نیز از این آنتی اکسیدان به عنوان سیستم پایدارکننده استفاده می‌گردد.

جهش تولید در شجم

در فروردین سال ۱۴۰۰ رکورد تولید در این شرکت شکسته شد و به 7 هزار و ۴۱ تن رسید که بالاترین رکورد تولید از آغاز بهره‌برداری این شرکت می باشد. در این دوره تولید محصول ارزشمند استایرن بوتادین با ثبت رکوردی جدید به بیش از سه هزار و چهارصد تن رسید که  نشان از عزم  راسخ و اراده این شرکت در جهت تحقق رشد و توسعه همه جانبه می باشد. با توجه به روند تولید محصولات شرکت و افزایش چشمگیر نرخ محصولات شرکت، انتظار داریم در سال جاری درامدهای عملیاتی شرکت با جهشی خیره کننده مواجه شده و افزایش قابل توجهی داشته باشد.

طرح های توسعه شرکت

با توجه به اتمام اجرای طرح در مدت زمان مناسب (حدود ۱۸ ماه) با استفاده از پتانسیل‌های داخلی موجود جهت مهندسی و تأمین تجهیزات مورد نیاز، طرح‌های تخلیص ۱و۳ بوتا‌دی‌ان و تولید پلیمر پلی‌آیزوبوتیلن در مراحل نهایی تصویب قرارداشته و در آینده‌ای نزدیک عملیات مهندسی آنها آغاز خواهد گردید. همچنین با توجه به چشم‌انداز تعریف شده شرکت به عنوان قطب تولید الاستومر در کشور و منطقه، تولید الاستومرهای مهندسی" ان بی آر" و "ای پی دی ام" در اولویت طرح های توسعه این شرکت قرار گرفته است.

شرکت اخیرا با یک کار جهادی موفق به تولید ده کاتالیست مهم و مورد نیاز برای فعالیتهای خود شده است که علاوه بر خود کفایی و جلوگیری از خروج ارز باعث شده است نیاز سایر مجتمع های پتروشیمی کشور به این کاتالیستها هم بطور کامل مرتفع شود.

افزون بر این، طرح توسعه کارخانه تولید تایر(۵۰هزار تنی) ،حلال هگزان (۳۰هزارتنی)،لاتکس(۱۵هزارتنی)جهت مصرف داخلی و صادرات از مهمترین طرح های توسعه ای شرکت پتروشیمی جم به شمار می رود. اخیرا فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید افتتاح و در مدار تولید قرار گرفته است که این مهم تاثیر بسیار با اهمیتی روی درآمدهای عملیاتی شرکت خواهد گذاشت.

افتتاح فاز دوم شجم

صیانت از محیط زیست رویکرد شجم

یکی ازنقاط برجسته این شرکت توجه ویژه به مقوله حفاظت از محیط زیست می باشد. در این راستا با سرمایه گذاری 50 میلیارد تومانی یک واحد تصفیه پساب بومی بسیار پیشرفته را وارد مدار نموده است که از این طریق بیش از 80 درصد آلاینده های ناشی از فرایند تولید این شرکت تصفیه شده وبه این ترتیب یکی از الزامات توسعه پایدار شرکت که حفظ محیط زیست است را محقق می کند.

سخن پایانی با سهامداران

پتروشیمی تخت جمشید به لحاظ ساختاری و مدیریت یکی از بهترین شرکتهای پتروشیمیایی کشور می باشد که با تولید محصولات متمایزو با کیفیت بالا، منطبق بر بالاترین استانداردهای جهانی، نقش مهمی در تامین مواد اولیه صنایع لاستیک سازی کشور ایفا می کند. طرح های توسعه منظم و هوشمندانه شرکت باعث شده هر سال این شرکت جهش خوبی در درآمدهای عملیاتی خود داشته باشد و در سطح مطلوبی از نظر توانگری مالی قرار بگیرد. با توجه به افزایش سرمایه اخیر شرکت و بهبود نسبتهای مالی شرکت، مقدمات اولیه برای پذیرش این شرکت پرپتانسیل در بازار بالاتر فراهم شده است و این یکی از پتانسیلهای خوب شرکت برای سال جاری محسوب می شود. یکی از نقاط مثبت ترازنامه پتروشیمی تخت جمشید تعهدات مالی بسیار پایین این شرکت می باشد که باعث شده برای طرح های آتی چنانچه نیازمند استقراض از شبکه بانکی کشور احساس شود، مشکلی جهت اخذ تسهیلات این شرکت خوش بنیاد را تهدید نکند. پتروشیمی  تخت جمشید با گزارشات عالی اخیر فصل جدیدی از فعالیتهای خود را در عرصه پتروشیمی کشور آغاز کرده و روزهای روشنی را پیشرو دارد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات