تحلیل بنیادی بهمن دیزل

تحلیل بنیادی بهمن دیزل
شنبه، 1400/3/8

تاریخچه شرکت:

بهمن دیزل به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کامیونتهای سبک و نیمه سنگین و سنگین کشور در نیمه دوم سال 1382 به عرصه تولید گام نهاده است و رسما از دی ماه  سال 1385فعالیت جدی خود را با بهره گیری از تکنولوژی ایسوزوی ژاپن آغاز کرده است.  شرکت مذکور در اواخر اردیبهشت ماه سال 94 در بازار بورس اوراق بهادار (فرابوس) پذیرفته شده است و با نام نماد خدیزل شناخته می شود.

محصولات بهمن دیزل:

شرکت با پیاده سازی استانداردهای مهم روز دنیا در عرصه تولید محصولات خود طی سالهای اخیر توانسته بخش قابل توجهی از بازار خودروهای تجاری سبک و نیمه سنگین را به خود اختصاص داده و کیفیت قابل قبولی در ارایه خدمات پس از فروش محصولات خود را ارایه کند. همانطور که اشاره شد محصولات شرکت از تکنولوژی شرکت ایسوزو ژاپن به عنوان بهترین تولید کننده کامیونتهای سبک و نیمه سنگین منشعب شده و با توجه به کیفیت بالا و قابلیتهای کاربردی بسیار متنوع بسرعت مورد توجه شرکتهای پخش کالا و خدمات قرار گرفته است.

از مهمترین محصولات سبد خدیزل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 کامیونت 2/5 - 6 - 8-18 - تن ایسوزو

کامیونت شیلر 6

مینی‌بوس سحر و مکسوس و شیلر

البته برنامه ورود شرکت به حوزه کامیونتهای سنگین با طرح تولید کامیون 26 تن آغاز و با تولید آزمایشی در تعداد کم اخیرا توسط شرکت ادامه یافته که برنامه بازاریابی آن بطور گسترده ادامه خواهد داشت.

محصولات گروه خدیزل

 شبکه توزیع خدیزل نیازمند گسترش

شرکت بهمن دیزل با توجه به گستردگی کشور عزیزمان دارای 34 نمایندگی در سراسر کشور است که علاوه بر ارایه خدمات پس از فروش محصولات، وظیفه بازاریابی و معرفی محصولات را برعهده دارند؛ اما با توجه به نیاز کشور به خودروهای تجاری سبک و نیمه سبک خدیزل برای افزایش سهم بازار خود نیازمند توسعه این مراکز و افتتاح مراکز جدید می باشد .نیاز کشور به خودروهای تجاری سبک طی سالهای آتی40 درصد افزایش خواهد داشت و این پتانسیل عظیم چنانچه مورد توجه شرکت قرار بگیرد، دورنمای بسیار عالی و سود سازی پایدار را به همراه خواهد داشت.

بررسی  میزان تولیدات شرکت در گزارشات کدال

تولید سالانه شرکت طی سال مالی منتهی به اسفند 1399 معادل 10030 دستگاه انواع محصولات سبک و نیمه سنگین و سنگین بوده است که در مقایسه به سال مالی 1398 از نظر تعداد تولید کاهش تقریبا بیست درصدی را نشان می دهد. شرکت در سال مالی گذشته 12000 دستگله از محصولات خود را به فروش رسانده بود. اما ارزش کل فروش شرکت با رشد قابل قبول 80 درصدی مواجه شده است.

بیشترین تولید شرکت کامیونت 6 تن ایسوزو بوده است و مبلغ فروش شرکت نسبت به سال 98 از رشد تقریبا 50 درصدی در این محصول مهم حکایت می کند. قیمت هر دستگاه از این محصول از 315 میلیون تومان به بیش از 450 میلیون تومان رسیده است.

 در دو ماه سال مالی 1400 شرکت موفق به تولید 226 دستگاه از انواع محصولات خود شده است و در همین مدت تعداد 128 دستگاه از این محصولات را به فروش رسانده است که این ارقام در سال مالی 99 به ترتیب180 و104 دستگاه بوده است. نکته حایز اهمیت در این باب مربوط به افزایش نرخ قابل قبول محصولات شرکت در این دوره نسبت به دوره ی مشابه سال قبل است. این افزایش قیمت بخصوص در ردیف محصولات مختلف ایسوزو چشمگیر بوده است.

شرکت بهمن دیزل با اتکا به انضباط مالی و تولید محصولات با کیفیت و فروش نسبتا مناسب ترازنامه قابل قبولی در سال گذشته را به ثبت رسانده است. به عنوان مثال سود فصلی تجمعی این شرکت در ۹ماهه سال 99 ، نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۵۷ درصد افزایش یافته است. میزان سود انباشته نماد خدیزل یکی از جذابیتهای این نماد ارزشمند است. این پارامتر در طی سالهای اخیر همواره صعودی بوده است بنحوی که میزان سود انباشته این شرکت در سال ۹۸، در قیاس با سال مالی قبلی، ۱۳۵ درصد افزایش یافته است. انتظار می رود با توجه به مدیریت مالی مناسب شرکت این عدد برای سال مالی 99 نسبت به سال قبل افزایش بیابد.

افزایش سرمایه خدیزل

گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه 1500 درصدی خدیزل در بازار سرمایه باعث شد توجه بسیاری از فعالان بازار به این نماد جلب شود. این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار مالي ارایه شده که در دی ماه سال گذشته به تصویب هیئت مدیره رسیده و در همان تاریخ جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است. حسابرس قانونی شرکت در تاریخ 28 اسفند سال گذشته با بررسی دقیق این افزایش سرمای موافقت خود را اعلام کرد و به این ترتیب شرکت تنها منتظر اظهار نظر سازمان بورس در مورد این افزایش سرمایه است. اهمیت این افزایش سرمایه در بالا بردن توان مالی شرکت به منظور گسترش حوزه عملکردی خود در تولید محصولات و ارایه خدمات پس از فروش غیر قابل کتمان بوده و فصل جدیدی از فعالیتهای بهمن دیزل را پس از این افزایش سرمایه شاهد خواهیم بود.

طرح های توسعه شرکت بهمن دیزل

1- پروژه‌های توسعه‌ای حوزه محصول

2- پروژه‌های توسعه‌ای حوزه تکنولوژی

3- پروژه‌های توسعه‌ای حوزه پشتیبانی

4- پروژه‌های ارتقاء سطح حوزه پشتیبانی

5- پروژه‌های ارتقاء سطح حوزه تکنولوژی

6- پروژه‌های نگهداشت سطح حوزه پشتیبانی 

چالش های پیش روی خدیزل:

نرخ بهره وام های مورد نیاز برای توسعه شرکت در تمام ابعاد یکی از مهمترین چالشهای پیشروی شرکت است. خدیزل امیدوار است با مساعدت دولت در حمایت از تولید  طی سال جاری و سالهای آتی بتواند از تسهیلات با نرخ بهره کمتر بهره ببرد.

شرکت با توجه به نکته بالا برای تامین مالی، به منظور خرید قطعات تولید خودرو، از یک راهکار دیگر استفاده کرده است که نسبت به دریافت وام از سیستم بانکی کشور از جمیع جهات مناسبتر است. در این راستا خدیزل مبادرت به انتشار اوراق مرابحه به مبلغ 5000000 میلیون ریال، با دوره 4 ساله، با سررسید پرداخت اقساط هر سه ماه یک بار، نموده است.

 ریسک نوسانات نرخ ارز یکی دیگر از چالشهای مهم پیشروی شرکت است. با توجه به اینکه 50 درصد مواد اولیه محصولات شرکت وارداتی است، نرخ ارز تاثیر با اهمیتی روی بهای تمام شده داشته و حاشیه سود شرکت را متاثر از خود خواهد کرد.

با کاهش اختصاص ارز مبادله ای به منظور واردات قطعات و افزایش عوارض گمرکی، شاهد افزایش بهای تمام شده شرکت بهمن دیزل در سال گذشته بوده ایم. لذا شرکت تمرکز خود را روی داخلی سازی قطعات مورد نیاز محصولات خود گذاشته است و به پویش داخلی سازی قطعات با باز تعریف طرح های تحقیقاتی توجه ویژه نموده است.

نکته مثبت در مورد خدیزل در مارکت، کیفیت بالاو تنوع مناسب محصولات شرکت است که باعث شده شرکت رتبه یک در این سگمنت را در بازار داخلی به خود اختصاص دهد. ولی با توجه به احتمال ورود شرکت‌های جدید و حضور خودروهای چینی علاوه بر ارتقا کیفیت و معرفی محصولات جدید خدیزل باید بطور جدی به افزایش تعداد نمایندگی های پس از فروش خود اقدام کرده و سهم خود در این بازار حفظ و سپس ارتقا دهد. یکی از اقدامات خوب دیزل در سال گذشته در راستای موارد گفته شده تولید کامیونت شیلر 6  و 8 تن بوده است که این محصولات از نظر مشخصات فنی  و قیمت نسبت به سایر رقبا مزیتهای پر شماری داشته و با استقبال خوب بازار مواجه شده  اند.  در شش ماهه دوم سال 99، 120 دستگاه کامیونت شیلر 8 تن و120دستگاه مینی‌باس پگاسوس، تولید و کامیونت 6 تن شیلر یکی از محصولات پرفروش شرکت در سه ماهه انتهایی سال 99 و دو ماه ابتدایی سال جدید بوده است.

محصولات شیلر خدیزل

چنانچه مشکلات مرتبط با برجام در سال جاری مرتفع شود خدیزل می تواند دوباره به صادرات پایدار و پرسود به کشورهای همسایه مثل عراق و ارمنستان و افغانستان برگشته و با ارزآوری مناسب مشکل تامین قطعات وارداتی خود را به راحتی مرتفع کند.

باوجود تمام مشکلات ناشی از تحریم و کاهش تعداد تولیدات شرکت به علت افزایش نرخ فروش محصولات درآمد عملیاتی شرکت طی سه سال اخیر روند افزایشی داشته است. از سوی دیگر بهای تمام شده محصولات شرکت با اقدامات خوب مدیریت شرکت با شیب ملایمی سال به سال در قیاس با نرخ فروش کمتر شده و از این طریق حاشیه سود شرکت در سه سال اخیر صعودی بوده و در محدوده قابل قبولی قرار گرفته است. به این ترتیب سود خدیزل در سه سال اخیر افزایشی بوده است.

تصمیمات مجمع سالیانه منتهی به سال 99 خدیزل

 در مجمع عمومی سالیانه این شرکت در سوم تیر ماه سال جاری مجمع با تقسیم سود 41 تومانی به ازای هر سهم موافقت کرد و سود خالص شرکت به عدد 4086391 میلیون ریال رسید که نسبت به سال گذشته جهش خوبی را نشان می دهد. از طرفی سود انباشته ی این شرکت در دوره ی مذکور به 4050366 میلیون ریال بالغ شد. در این جلسه اعضای هیات مدیره با رای سهامداران حقیقی و حقوقی مشخص و برنامه های توسعه ای شرکت برای سال مالی جاری مورد بررسی قرار گرفت. شرکت بهمن دیزل بلافاصله بعد از مجمع عمومی سالیانه خود با قدرت به پیگیری برنامه ها و تکالیف مجمع پرداخت و در این راستا در تاریخ 9 تیرماه سال 1400 با خرید یک زمین ارزشمند که معادل 7 درصد دارایی های ثبت شده خود بود در کدال خبرساز شد. این زمین به منظور احداث تعمیرگاههای ایسوزوبوده و از شرکت توسعه ساختمان سپهر طی قراردادی به ارزش 1281540 میلیون ریال خریداری شده و با زمین دیگری که متعلق به گروه بهمن است تهاتر شده است. این قطعه زمین ارزشمند در کیلیومتر 12 جاده مخصوص کرج قرار گرفته است و نقش مهمی در توسعه خدمات پس از فروش شرکت که از برنامه های اصلی مجمع سوم تیرماه بود، خواهد داشت.

سخن پایانی

با توجه به در اختیار داشتن سهم 46 درصدی خدیزل در بخش تولید و فروش کامیونتهای سبک و نیمه سنگین و کیفیت بالای محصولات تولیدی شرکت، خدیزل رتبه اول در این بخش از خودروهای تجاری را به خود اختصاص داده است. حفظ این جایگاه با توجه به ظهور رقبای قدرتمندی مثل خزامیا و آمیکو سال به سال دشوارتر می شود. لذا خدیزل علاوه بر تنوع در بخش محصولات باید به دنبال گسترش شبکه ارایه خدمات پس از فروش خود کرده و تعداد نمایندگی های فعال خود را گسترش دهد. به منظور مصون ماندن از آثار تحریم ها در تولید محصولات  تولیدی، خدیزل علاوه بر اصلاح ساختار مالی خود از طریق افزایش سرمایه 1500 درصدی از تجدید ارزیابی دارایی ها به دنبال افزایش سرمایه از سود انباشته نیز می باشد و با تعریف پروژه های مهم داخلی سازی قطعات باید بطور جدی به دنبال کاهش بهای تمام شده محصولات خود بوده و کاهش وابستگی به خارج  را در دستور کار خود قرار بدهد. بطور کلی شرکت با افزایش سرمایه های در پیشرو و انتشار اوراق مرابحه بطور اساسی از نظر سرمایه در گردش متحول شده و از توان بیشتری برای پیشبرد طرحهای توسعه ای خود برخوردار خواهد شد. تولید محصولات جدید خانواده شیلر در کنار محصول پر طرفدار ایسوزو و ورود به عرصه تولید مینی بوس و اتوبوس های شهری و کامیون های سنگین باعث می شود خدیزل دورنمای بسیار روشنی داشته باشد و بطور مداوم به افزایش سود سازی و کسب سهم بیشتر از مارکت پرسود تولید خودروهای تجاری دست پیدا کند.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: بامداد حسنی صفت | پنجشنبه، 1400/4/24

👈بسیار عالی

🔸پاسخ: موفق باشید.

نام: تانیا | چهارشنبه، 1400/5/20

👈عالی

نام: شراره ۳۴ | پنجشنبه، 1400/5/28

👈متشکر ۱۵۰۰ درصد افزایش سرمایه داره که جذابش کرده

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات