تولید ورق های گالوانیزه رنگی در فجر

ورق های گالوانیزه رنگی نیاز بازار جهانی
چهارشنبه، 1400/3/5

 ورق گالوانیزه رنگی

 به تازگی فجر فولاد امیرکبیر به دنبال تولید محصولات جدید در حوزه ورق های گالوانیزه می باشد. بازار روبه رشد این ورق ها در داخل و خارج از کشور باعث شده شرکت با اهتمام جدی به دنبال ورود به این مارکت مهم و با ارزش افزوده بالا باشد. سال گذشته کشور با واردات بخش بزرگی از نیازهای خود به این محصول را مرتفع کرد و یکی از اولویتهای صنعت فولاد کشور خودکفایی در این بخش و صادرات محصولات ارزشمند در این حوزه می باشد.

این ورق‌ها، ورق‌های گالوانیزه‌ای هستند که با استفاده از رنگ‌های کوره‌ای رنگ شده و ضخامت در لایه بالایی بیشتر از لایه پایینی است. 

برای تولید ورق گالوانیزه رنگی از ورق گالوانیزه معمولی استفاده می‌شود. برای این منظور یک لایه رنگ طی فرآیند رنگ‌آمیزی روی سطح ورق پوشیده می‌شود. این محصول علاوه بر داشتن تنوع رنگی بالا دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل محیطی مخرب است در نتیجه هم دارای صرفه اقتصادی بالا و عمر مفید طولانی است، از این محصول به‌طور عمده در تولید سقف‌های شیروانی  فرمینگ سیسنوسی و ذوزنقه‌ای استفاده می‌شود.

از ورق گالوانیزه رنگی در پوشش سقف‌ها، سقف‌های کاذب، نماهای داخلی و بیرونی، کابینت سازی، پارتیشن بندی، تجهیزات مورد نیاز ادارات و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود. یکی از مهمترین کاربردهای ورق های گالوانیزه رنگی در صنایع تولید وسایل خانگی و بخصوص یخچال و ماشین لباسشویی است. ورق گالوانیزه مورد استفاده برای ساخت یخچال به رنگ سفید یخچالی بوده ولی از رنگ‌های دلخواه بسته به نیاز بازار نیز می‌توان برای این کار استفاده کرد.

مکانیسم تولید ورق گالوانیزه رنگی:

برای تولید ورق گالوانیزه در ابتدا می‌بایست ورق‌های گالوانیزه چربی‌زدایی شود، این روش به دو صورت انجام می‌شود.

۱- روش نخست از طریق عملیات چربی‌گیری با روش سرد یا الکتریکی است. در این روش به علت بالا بودن هزینه‌های اولیه و صرف زمان طولانی و کیفیت پایین و مصرف بالای الکترولیت‌ها در صنعت مقرون‌به‌صرفه نیست.

۲- عملیات چربی زدایی از طریق شستشوی گرم با مواد قلیایی

این روش جزء روش‌های مهم و اصلی در صنعت فلز و قطعه‌سازی است علاوه بر داشتن صرفه اقتصادی دارای هزینه سرمایه‌گذاری اولیه است.

اولین مرحله در تولید ورق رنگی آماده کردن ورق پایه است. برای این کار ورق گالوانیزه مورد نظر را از هر گونه چربی و آلودگی پاک کرده تا رنگ به درستی روی آن قرار بگیرد. هر چه سطح ورق‌ها پاک‌تر باشد میزان چسبندگی و شکل پذیری ورق‌ها بهتر صورت می‌گیرد.

استفاده از زیرچسب‌ها

زیرچسب‌ها لایه‌ای از جنس پرایمر هستند که روی سطح ورق قرار می‌گیرند. همچنین باعث انعطاف پذیری و مقاومت بالای ورق‌ها می‌شوند. زیرچسب‌ها تنوع بسیار بالایی داشته و در انواع اپوکسی، پلی‌استر، پلی اورتان و PVC مورد استفاده قرار می‌گیرند. مناسب‌ترین زیر چسب برای پوشش سقف اپوکسی است.

اندودکاری کرومات ورق‌ها

یکی از مهم‌ترین کارها برای جلوگیری از خوردگی ورق‌ها کرومات کردن آن‌هاست. برای این کار از دو لایه پوششی استفاده می‌شود، یک لایه به عنوان زیر چسب روی سطح فلز قرار گرفته و یک لایه به عنوان پوشش بیرونی قرار می‌گیرد.

پوشش نهایی ورق

پوشش نهایی همان رنگ مورد نظر است که با ضخامت معین بر روی زیرچسب قرار گرفته و لایه نهایی تشکیل می‌شود. بعد از قرار گرفتن لایه رنگ ورق در کوره‌های مخصوص قرار گرفته رنگ کاملا تثبیت شود. با قرار گرفتن ورق‌ها درون کوره‌های مخصوص رنگ به طور کامل جذب ورق شده و در واقع جزئی از آن می‌شود. این ورق‌ها در رنگ‌های نارنجی، سفید یخچالی، قرمز، قهوه‌ای، آبی و ... ساخته می‌شوند. قیمت ورق گالوانیزه رنگی با توجه به رنگ، نحوه تولید آن و شرکت تولید کننده متفاوت است.

تولید ورق‌های گالوانیزه رنگی استانداردهای خاص خود را دارد که تقریبا در تمام نقاط دنیا یکسان است. استاندارد رنگ بندی ورق‌ها رال رنگ نام دارد که بر اساس آن ورق‌ها را در 16 رنگ مختلف تولید می‌کنند. قیمت ورق گالوانیزه رنگی با توجه به رنگ آن متفاوت است.

تولید ورق گالوانیزه رنگی از ورق معمولی گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه رنگی

عوامل زیادی در قیمت ورق گالوانیزه رنگی تأثیرگذار است، هر چه میزان کیفیت تولید ورق گالوانیزه رنگی بیشتر باشد، به همان میزان قیمت ورق گالوانیزه رنگی بیشتر خواهد شد. به‌طور مثال قیمت هر مترمربع ورق گالوانیزه به عواملی همچون سایز، ضخامت و مواداولیه بستگی دارد.قیمت نهایی ورق گالوانیزه به‌طور غیرمستقیم به قیمت ورق آهن، قیمت ورق روغنی وابسته است. با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه یاد شده قیمت این محصول استراتژیک با توجه به نیاز روز افزون بازار به آن بصورت مداوم در حال افزایش می باشد و بطور کلی بین 20 تا 45 درصد بالاتر از قیمت ورق معمولی گالوانیزه تعیین شده است. 

تولید این محصول ارزشمند به سبب ارز آوری بالا و بازار پررونق صادراتی می تواند به نحو قابل توجهی درآمدهای شرکت فجر فولاد امیر کبیر را افزایش داده و به فعالیتهای توسعه بازار صادراتی شرکت کمک شایان توجهی کند.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات