چشم‌انداز صنعت مس در دوران پساکرونا

دورنمای صنعت مس در دوران پساکرونا
دوشنبه، 1400/3/3

مس و اهمیت راهبردی بی نظیر

این روزها با اوج گیری قیمت مس در بازارهای جهانی توجه بسیاری از تحلیلگران دنیا به چشم انداز این صنعت پر تقاضا طی سالهای پس از بحران کرونا جلب شده است. کشور ایران با داشتن 4.2 درصد از ذخایر قطعی مس جهان و با پتانسیلهای بی بدیلی که در عرصه استخراج و پالایش مس در پهنه های معدنی خود دارد امروزه بشدت مورد توجه وزارت صنعت معدن و تجارت کشور قرار گرفته و ریل گذاری چشم انداز توسعه در این صنعت برای ارزآوری پایدار و بیشتر کردن سهم صادرات غیر نفتی کشور  با سرعت در حال انجام است. در این مقاله علاوه بر بررسی پیرامون کاربردهای فزاینده مس در صنایع مختلف به بررسی چشم انداز این صنعت در سالهای آتی پرداخته شده است.

سال جاری برای مس بعد از مدتها می‌تواند نقطه طلایی اوج قیمتها باشد. مسیر دستیابی به بازار متعادل برای فلز مس به شدت وابسته به رویکردهای سیاسی و محرک‌های اقتصادی در عرصه جهانی می باشد. به‌عنوان مثال تقاضای سالانه مس در کشور چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس جهان به شمار می رود با سیاستهای دولت این کشور مبنی بر سرمایه‌گذاری درشبکه‌های برق با ولتاژ بالا برای ایستگاه‌ های شارژ خودروهای برقی نسل جدید و گسترش شبکه هوشمند رایانه ای  و فیبرهای نوری مخابراتی در ارتباط است. لازم به توضیح است که تولید مس  در آمریکا، روسیه و سراسر آسیا با افزایش تقاضا در درازمدت همراه خواهد بود.

کابردهای صنعتی مس:

این فلز دارای کابردهای بسیار زیاد در صنایع مختلف می باشد و با توجه به این گستردگی نیاز به این فلز روز به روز بیشتر می شود. به عنوان مثال کاربرد فلز مس در ساختمان سازی بعنوان آلیاژ سازنده وسایل مرتبط با ساختمان، دیوار سازی و سقف سازی  به شکل فزاینده ای رو به افزایش است.در  مبحث مهندسی هیدرولیک،  از فلز مس برای گرفتن روزنه های سدها، دریچه سد و پل ها  به شکل گسترده استفاده می شود.

مس قابلیت تشکیل آلیاژهای بسیار معروف و پرکاربردی مثل برنز و برنج را دارد. مس با قلع مخلوط شده و تشکیل برنز می دهد همچنین مس با روی  تشکیل آلیاژ برنج و با تغییر نسبت ترکیب آلیاژهای دیگر را به وجود می آورد که کاربردهای بسیار مهمی در صنایع مختلف دارند. این فلز می تواند به علت قابلیت انعطاف پذیری به صورت ورقه ای، سیم و لوله ای درآید.

مس به شکل خالص و با درصد خلوص بالای 99 درصد در صنایع کابل سازی و الکترونیک بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. از مس برای تولید شمش های مس و در صنایع ریخته گریها، واحدهای مفتول سازی، واحدهای تولید کننده فرآورده های برنجی مورد استفاده قرار می گیرد و تولید فرآورده هایی مهمی  نظیر سیم بدون پوشش، کابل و سیم پوشش دار، نوار و تسمه، لوله، میله، محصولات ریخته گیری  با بهره مندی از مس میسر می باشد.

لازم به یادآوری است که از فلز مس برای ساخت ظروف مسی در آشپزخانه ها و تزیین ویترین منازل استفاده می شود. خواص ممتاز فلز مس و ظروف مسی  در پخت و پز بیشمار بوده و بشدت توسط کارشناسان صنایع غذایی توصیه شده است.

میزان ذخایر قطعی مس ایران:

ایران با ذخیره 36.5 میلیون تنی رتبه هفتم دنیا را در زمینه داشتن ذخایر مس به خود اختصاص داده است و در نظر دارد با تولید 600 هزار تن از این فلز ارزشمند طی 5 سال آینده به جمع ده کشور اول تولیدکننده مس دنیا بپیوندد.

طرحهای توسعه صنعت مس در ایران

نظر به اهمیت بسیار زیاد این صنعت در ارزآوری و پوشش نیازهای رو به افزایش صنایع مختلف از جمله کابل سازی، 18 طرح توسعه برای این صنعت مهم و استراتژیک توسط متولیان امر تدارک دیده شده است تا بالندگی این صنعت بیش از پیش طی سالهای آتی تضمین شود.

از مهمترین طرح های تدوین شده در این بخش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازگشایی 4 معدن جدید در استان کرمان که شامل معادن آنومالی سرکوه و نوچون و سرمشک و بند هنز

پروژه ریلی و احداث کارخانه تغلیظ آیجو در مجتمع  مس شهر بابک

انتقال اسید مجتمع مس سرچشمه و خاتون آباد به بنادر صادراتی

انتقال آب خلیج فارس به معادن جنوب شرق کشور به منظور حل مشکل آب مورد نیاز صنایع مس

احداث کارخانه آهک هیدارته اهر

تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیط در معدن درآلو کرمان

با تکمیل این طرح ها سالانه به میزان قابل توجهی به ظرفیت تولید محصولات مس کشور افزوده می شود و به رشد و توسعه پایدار این صنعت طی سالهای بعد کمک شایان توجهی می شود.

سخن پایانی در خصوص صنعت مس

با توجه به قیمت صعودی فلز مس در بازارهای جهانی و وجود منابع ارزشمند مس در کشور تحقق تولید 600 هزار تنی از محصولات مسی در کشور در افق 1404 باعث ارز آوری 5 میلیارد دلاری برای کشور خواهد شد. این منبع عظیم مالی با هدایت درست باعث رشد صنایع پایین دستی مرتبط با مس نظیر صنایع الکترونیکی و کابل سازی شده و زمینه اشتغال پایدار در این حوزه را فراهم می کند.

صنعت مس کشور طی سالهای آینده قدم در راهی می گذارد که پیشتر صنایع فولاد کشور پیموده اند و سهم ایران در مارکت جهانی روز به روز در این زمینه بیشتر خواهد شد. تحقق صادرات 5 میلیارد دلاری ایران در این زمینه باعث می شود راه برای سرمایه گذاری های بیشتر در این صنعت فراهم شده و توسعه صنایع پایین دستی مرتبط با مس با ضرب آهنگ بیشتری اتفاق بیوفتد. صنایع کابل سازی ایران هم اکنون با توجه به بازار کشورهای عراق و ترکیه و آسیای میانه پتانسیلهای زیادی برای ارزآوری داشته و در صورت ارتقا کیفیت محصولات و تنوع بیشتر می توانند سهم قابل توجهی از این مارکت رو به رشد را به خود اختصاص داده و با سرعت خود را به شرکتهای پیشرو در این عرصه نزدیک کنند.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات