تحلیل بنیادی باما

تحلیل بنیادی باما
سه‌شنبه، 1400/2/28

تاریخچه شرکت باما

این شرکت که یکی از قدیمی ترین و معتبرترین سهم های گروه خود به شمار می آید درسال 1330 در مجاورت اصفهان تاسیس شده است. گروه صنعتی امیر به عنوان مالک اصلی شرکت با تدابیر هوشمندانه طی سالهای اخیر نقش بی بدیلی در رشد و توسعه باما ایفا کرده و برنامه های مهم و بلندمدتی برای رشد و توسعه همه جانبه ی شرکت در دست اجرا دارد. این برنامه ها در حوزه سرمایه گذاری روی معادن و پهنه های جدید و افزایش راندمان عملیاتی شرکت به منظور کسب سود بیشتر متمرکز شده است.

 طیف وسیعی از فعالیتهای مرتبط با معادن توسط شرکت انجام می شود که از جمله مهمترین آنها می توان به فرايندهاي اكتشاف معادن و پهنه های معدنی، استخراج، فرآوري (فلوتاسيون)اشاره کرد. یکی از پتانسیلهای بالای این نماد مالکیت بر معادن مرتبط بر فعالیتهای شرکت است که از این منظر موقعیت ممتازی به سهم در بازار سرمایه بخشیده است.

شرکتهای زیرمجموعه باما

از منظر بنیادی شرکت باما یک هلدینگ معدنی بزرگ با پتانسیلهای بی بدیل است. فعالیتهای این شرکت در حوزه های یاد شده به مدد یک سیستم منظم هماهنگ شده بین شرکت های زیرمجموعه و شرکت مادر انجام شده و طی سالهای اخیر با کسب سود قابل توجهی برای باما همراه بوده است.

مهمترین شرکتهای زیرمجموعه باما عبارتند از:

شرکت  ذوب روی اصفهان

شرکت سرزمین جرگه های آسمان

شرکت شاهین روی سپاهان

شرکت کانی کربن طبس

شرکت میناب

محصولات اصلی شرکت باما

محصولات شرکت باما و زیرمجموعه های کلیدی آن مثل شرکت فروی در دو شاخه بسیار مهم طبقه بندی می شود که عبارتند از:

كنسانتره روي و سرب

شمش و اكسيد روي

نکته حايز اهمیت اینست که بازار اصلي محصولات اين شركت در خارج از كشور مي باشد و از طريق بازار جهاني قيمت گذاري محصولات شرکت صورت مي پذيرد. نظر به افزایش قیمت محصولات شرکت در مارکت جهانی انتظار می رود حاشیه سود شرکت طی سال مالی جاری به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. در قیاس با سایر شرکتهای فعال در بازار داخلی باما با سطح  فروش فعلي جايگاه دوم را به خود اختصاص داده است، از این منظر می توان امیدوار بود که با توجه به مالکیت باما بر معادن مهمی مثل معدن گوشفیل و طرح های توسعه ای به منظور تملک بر معادن طلا و مس و توسعه فعالیتهای شرکت، این مجموعه بتواند در آینده به یک هلدینگ چند محصولی با استانداردهای جهانی تبدیل شود.

معادن مهم شرکت باما

همانطور که پیشتر اشاره شد یکی از مزیت‌های شرکت باما این است که این شرکت مالکیت معادن مورد نیاز برای فعالیتهای عملیاتی خود را در اختیار دارد  و از این رو نیاز به مراتب کمتری برای خرید خاک مورد نیاز برای فعالیتهای عملیاتی خود را دارد.

معدن گوشفیل که تامین کننده اصلی ماده معدنی سولفوره کارخانجات میباشد با عمق۲۵۰ متر به عنوان یکی از عمیق ترین معادن روباز ایران شناخته می شود . عملیات استخراج طی سی سال گذشته به صورت روباز انجام شده و جهت استخراج حدود ۲ میلیون تن ماده معدنی باقی مانده طرح استخراج زیرزمینی مکانیزه بروش ساب لول استوپینگ در سال ۱۳۸۵ ارائه و در حال اجرا می باشد.

همانطور که گفته شد یکی از شرکتهای زیرمجموعه باما شرکت سرزمین جرگه های آسمانی است که باما مالکیت ۳۰ درصد از سهام آنرا در اختیار دارد. اکتشاف‌های مقدماتی روی  معدن «صاحب دیوان» این شرکت در سال 98 به طور کامل به پایان رسیده است. طبق براوردهای انجام شده ، مجموع فازهای معدن «صاحب دیوان»، دارای  ظرفیت معدنی ۲۰۰ میلیون تن خاک  با عیار ۰.۴ درصد است که نشان از ارزشمندی این پهنه دارد. اخیرا طبق اخبار ارایه شده از شرکت اکتشافات معدن جلگه های آسمانی در اردبیل به نتیجه رسیده و کارخانه یک میلیون تنی در سال جاری در حال ساخت است.

سرزمین جلگه‌های آسمانی طبق یک برنامه مدون برای توسعه فعالیت‌های این کارخانه مراحل دوم و سوم را نیز در نظر طراحی و در نظر گرفته است و با سرمایه ای در حدود 600 میلیارد تومان برای تکمیل فاز اول اقدامات خود را آغاز نموده است. به نظر می رسد در سال جاری شرکت با موفقیت فاز اول این طرح ارزشمند را به بهره برداری برساند.

 از طرف دیگر شرکت شروع به اکتشاف پهنه جدیدی در منطقه سنگون استان کرمان به فاصله حدود ۵۰ کیلومتری معادن ملی مس کرده است که این پهنه شامل معدن مس بعلاوه رگه های طلا است که پهنه بسیار ارزشمندی به حساب می آید و ظرفیت قطعی معدن مذکور طبق گزارشات شرکت حدود ۲۰۰ میلیون تن برآورد شده است.

این معدن به دلیل سطحی بودن ، هزینه های استحصال ، اکتشاف و باطله برداری به مراتب کمتری نسبت به معادن دیگر داشته  لذا حاشیه سود شرکت باما در این پهنه حداقل ۶.۵٪ بالاتر از شرکت ملی مس است.

ارزش معدن  با این شرایط و با توجه به بازه زمانی 5 ساله بازتعریف شده جهت تکمیل حلقه های پروسه تولید محصولات با کیفیت از آن، حدود ۴۰ الی ۴۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود که یکی از دارایی های ثابت مشهود بسیار ارزشمند شرکت تلقی می شود که نقش بینظیری در تضمین سودسازی شرکت طی سنوات بعد ایفا خواهد کرد.

علاوه بر این پهنه ، شرکت باما به منظور سرمایه گذاری هدفمند و استفاده از منابع شرکت برای ارزش آفرینی پایدار برنامه خرید یک معدن ذغال و یک معدن طلا را در دست بررسی و اقدام دارد که جزییات آن طلاع رسانی نشده است.

چالش های پیشرو باما

فرايند توليد شامل مراحل سنگ شكن، آسياب و واحد كانه آرايي به روش فلوتاسيون مي باشد. این مراحل نیازمند بروزرسانی مداوم و اورهالهای متعدد در طول سال می باشند و از این رو هزینه های عملیاتی شرکت با توجه به بالارفتن نرخ تجهیزات و ادوات معدن کاری و عملیات اکتشاف و استخراج و فراوری روند روبه رشدی را طی سالهای پیشرو خواهد داشت که یک چالش مهم برای شرکت به شمار می رود.

 در بحث استخراج موضوع خاک های کم عیار و معادن دارای ناخالصی های زیاد چالش دیگری است که شرکت را به بوته آزمایش برای ارتقا تکنیکهای فراوری مواد اولیه فراخوانده است. ريسك اين محيطها علاوه بر عيار ماده معدني مربوط به مباحث زيست محيطي است.

عمده هزینه بهای تمام شده در صورتهای مالی شرکت  مربوط به تامین خاک بوده که شرکت از معدن خود استخراج می‌کند. اما مقدار قابل استخراج و عیار کم  خاک باعث شده است که شرکت برای توسعه فعالیتهای خود به دنبال کشف معتدن جدید و یا واردات خاک از کشورهایی مثل ترکیه باشد.

سایر ریسک ها شامل كمبود آب، افزايش هزينه سوخت و انرژي و ساير هزينه هاي ناشي از تورم مي باشد که بطور کلی روی فعالیتهای شرکت تاثیر با اهمیتی خواهد داشت و مواجه با آنها باید در چارچوب یک برنامه ی منظم از پیش تدوین شده صورت بپذیرد.

  افزایش سرمایه شرکت باما

شرکت باما که  در سال گذشته افزایش سرمایه‌ای ٩٠٠ درصدی را از محل سود انباشته با موفقیت انجام داده است و هم اکنون در فاز دوم به روزرسانی صورتهای مالی به دنبال یک افزایش سرمایه دیگر این بار از محل تجدید ارزیابی دارایی ها است که نقش مهمی در افزایش توان مالی شرکت برای اخذ تسهیلات بانکی از شبکه بانکی کشور ایفا خواهد کرد. همچنین با این افزایش سرمایه مقدمات اجرای برنامه های توسعه و اصلاح ساختار مالی شرکت و راه اندازی کارخانه  شماره 4 شرکت را فراهم و در نتیجه جهش تولید در شرکت با آهنگ خوبی تداوم خواهد داشت.

شرکت میزان درصد  افزایش سرمایه پیشنهادی خود را از ۲۷۹ درصد به ۸۵ درصد کاهش داده است که دلیل آن الزام ارزیابی کامل سرمایه‌گذاری بلندمدت و عدم امکان ارزیابی شرکت‌های فاقد کنترل عنوان شده است. بنابراین بعد از ارزیابی های دقیق روی شرکتهای زیرمجموعه و ارزش گذاری جدید بر مبنای معیارهای استاندارد مورد تایید سازمان بورس مجددا افزایش سرمایه از این محل در دستور کار شرکت قرار خواهد گرفت.

 توجه به این نکته ضروری است که شرکت هم اکنون با سود انباشته قابل توجهی که ناشی از فعالیتهای عملیاتی سود ساز خود می باشد می تواند مجددا در کمتر از یکسال از این محل مجددا افزایش سرمایه ای دیگر را تجربه کرده و از این طریق منابع لازم برای تکمیل طرح های توسعه خود را تامین کند.

فروی نگین درخشان کاما

بدون شک یکی از مهمترین شرکتهای زیرمجموعه کاما  شرکت ذوب روی اصفهان است که اخیرا در بازار بورس شاهد عرضه اولیه این نماد بوده ایم. این نماد ارزشمند ضمن سود سازی مداوم به دنبال توسعه بازار صادراتی و تثبیت سهم بازار داخلی خود است و با مدیریت هوشمندانه در جهت ارزش آفرینی بیشتر حرکت می کند. شرکت کاما از محل واگذاری بخشی از سهام خود در فروی  طرح های توسعه ای معدن «صاحب دیوان» و خرید معادن جدید  را دنبال کرده  و به این شکل  از سود حاصل از فروش فروی یک دارایی ارزشمند دیگر را به مجموع دارایی های پر شمار خود افزوده است. باید منتظر ماند و دید آیا باما باز هم از سهام باقیمانده خود در فروی به منظور تکمیل طرح های پیشرو فروشی را در دستور کار خود قرار خواهد داد یا اینکه به سود مجامع فروی طی سالهای آتی به منظور پیشبرد برنامه های خود چشم خواهد دوخت.

یکی از جذابیتهای مهم سهم کاما در ردیف سرمایه گذاری های بلند مدت شرکت مستتر شده است. در این بخش شرکت مالک ۳.۳۴ درصد از سهام شرکت آلومینیوم المهدی است که ارزش جایگزینی یک و نیم میلیاردی را دارا می باشد.

این مقدار البته با توجه به چالش های صنعت آلومینیوم سازی کشور در تامین مواد اولیه مورد نیاز برای فعالیتهای خود(بوکسیت) می تواند مورد تردید قرار بگیرد اما به هر شکل شرکت آلومینیوم المهدی چنانچه بتواند بر این مشکل فایق آید ارزش بسیار بالایی در تارک صنایع فلزی کشور خواهد داشت و با صادرات منظم و تامین نیازهای داخلی می تواند به عنوان یکی از ارزشمندترین شرکتهای کشور مجددا مطرح شود.

سخن پایانی

کاما یک شرکت با بنیاد بسیار عالی و ممتاز است. مهمترین امتیاز این شرکت مالکیت بر معادن ارزشمند و مرتبط در حوزه فعالیت خود می باشد. حاشیه سود بالای شرکت که با بالا رفتن قیمت شمش روی و سرب در مارکت جهانی تقویت شده، به شرکت امکان سرمایه گذاری روی پهنه های جدید مثل سونگون و دیوان را داده است. رویکرد شرکت برای ورود به عرصه های جدید به همراه مدیریت صحیح بر منابع مالی و سود سازی مستمر و رو به رشد باعث شده کاما یکی از بهترین شرکتهای بازار بورس برای یک سرمایه گذاری بلند مدت تلقی شود.

نکته بسیار مهم در مورد شرکت اینست که پتانسیل شرکت برای افزایش سرمایه های جذاب و متعدد از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی ها باعث شده است نظر تحلیل گران بنیادی بازار نسبت به این شرکت مثبت بوده و بخش بزرگی از فعالان بازار سرمایه به شرکت به عنوان یک شرکت پیشرو و حافظ منافع سهامداران نگاهی مثبت داشته باشند. بازدهی بالای سهم طی سه سال اخیر(15000 درصد) و رعایت حقوق سهامداران بلند مدتی با حمایت سهامدار عمده، از مهمترین امتیازات شرکت محسوب می شود.

شرکت با ما به صورت جدی پیگر حضور سایر شرکتهای زیر مجموعه در بازار سرمایه است و با توجه به تجربه موفق عرضه اولیه فروی در بازار سرمایه با جدیت بیشتری در این راستا فعالیت می کند.

امید است در ادامه روزهای معاملاتی سال جاری سهم کاما با جبران ریزش قیمتی اخیر، مجددا لبخند را به لبان سهامداران با دانش و صبور خود هدیه کند.

 

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات