تحلیل بنیادی رینگ سازی مشهد

تحلیل بنیادی خرینگ
یکشنبه، 1400/2/26

تاریخچه

یکی از قدیمترین شرکتهای بورس کشور که در حوزه اختصاصی و مهم تامین قطعات خودرو  با بالاترین استانداردهای روز دنیا فعالیت دارد، شرکت رینگ سازی مشهد است که با مدیریت صحیح بر منابع مالی و رویکرد اتکا به دانش فنی جوانان این مرز و بوم طی سالهای اخیر گام های بلندی به سوی پیشرفت و داخلی سازی انواع رینگهای مورد نیاز صنایع خودروسازی کشور برداشته است.

این شرکت در سال ۸۲ به عنوان یکی از شرکتهای زیرمجموعه صنعت قطعه سازی به بورس اوراق بهادار تهران وارد شد تا گامی مهم در عرصه توسعه بازار خود  و تامین مالی از بازار بورس بردارد. این شرکت که در ابتدا به منظور تامین رینگ خودرو ملی آن روزهای کشور یعنی پیکان تاسیس شده بود اکنون پرچمدار تولید رینگهای با کیفیت در کشور است.

محصولات کلیدی خرینگ

بطور کلی باید گفت فعالیتهای این شرکت طیفی وسیع و متنوع را در بر می گیرد. عمده محصولات این شرکت عبارتند از:

 انواع رینگ‌های فولادی خودروهای سواری، سنگین 

تولید رام زیر موتور

 تولید لوازم جانبی خودرو

قطعات مونتاژ پژو 405

سینی زیر موتور پژو 405

تولید رام پژو 405

با توجه به رویکرد جدید دو شرکت ایران خودرو و سایپا در تولید محصولات جدید طی یک طرح جامع، طراحی و ساخت محصولات جدید در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

مواد اولیه لازم برای فعالیت خرینگ

    انواع ورقه ها و پروفیل های فولادی به منظور طراحی و ساخت محصولات با کیفیت و متناسب با نیاز بازار و منطبق بر استانداردهای روز دنیا

   انواع پیچ و مهره با آلیاژهای ویژه که بتواند خواص مورد نظر در تولید محصول با کیفیت را داشته باشد.

بر طبق آمار ارایه شده توسط شرکتهای معتبر با پایش دقیق صنعت خودرو و بازار قطعات خودرویی، نیاز کشور به انواع رینگ در  حالت بدبینانه حدود دوازده تا چهارده هزار حلقه رینگ در ماه برآورد شده است  که با تلاش شرکتهای داخلی و بخصوص رینگ سازی مشهد اکنون تقریبا نیاز داخل کشور به این محصول به طور کامل توسط شرکتهای داخلی پوشش داده شده است و از این منظر از خروج مقادیر زیادی ارز جلوگیری شده است. توجه کنید که با افزایش تیراژ خودروهای تولیدی در سایپا و ایران خودرو و سایر شرکتهای خودروسازی نیاز به طراحی و ساخت رینگ روز به روز افزایش پیدا می کند و از این رو برای شرکت خرینگ بازاری با پتانسیلهای بسیار بالا پیشرو است.

خرینگ با توجه به تولید محصولات جدید در ایران خودرو و سایپا طی سالهای اخیر با دور اندیشی زمینه تولید رینگ این محصولات را در شرکت فراهم نموده است. 

طرح های توسعه خرینگ

شرکت خرینگ با پایش دقیق بازار به دنبال متنوع سازی محصولات خود و افزایش کیفیت محصولات منطبق بر استانداردهای جهانی است. فعالیتهای تحقیق و توسعه شرکت متمرکز بر طرح های سبک سازی رینگ پژو 405 و طراحی و ساخت رام همین خودرو با استفاده از ورق گرم به مرحله نهایی و تولید رسیده است.

همچنین طراحی و تولید رینگهای خودرو نیسان برای شرکت زامیاد که اخیرا رکورد تولید نیسان را شکسته است هم اکنون در مراحل پایانی خود قرار دارد.

شرکت خرینگ با تمرکز روی یکی از خودروهای برجامی یعنی پژو 301 تولید رام و قالپاق و رینگ این محصول با کیفیت را در دستور کار خود قرار داده و تاکنون مراحل تحقیق و طراحی و پیش تولید آنرا با موفقیت و منطبق بر استانداردهای معتبر دنیا به اتمام رسانده است که با توجه به ارزش افزوده بالای تولید این محصول برای شرکت، می توان انتظار داشت تولید این محصول استراتژیک علاوه بر خودکفا شدن صنعت خودروسازی کشور از واردات، سود آوری مناسبی برای خرینگ در پی داشته باشد.

  همچنین خرینگ با توجه به محصول جدید و ملی ایران خودرو یعنی خانواده دنا به عنوان یکی از شرکتهای پیشرو پیشنهاد تولید رینگ و رام این خودرو را به مدیران ایران خودرو ارایه کرد و در کوتاه ترین زمان ممکن با تولید این دو قطعه گام بلندی برای داخلی سازی این دو محصول ارزشمند درکشور برداشت.

اما مهمترین طرح در دست اقدام خرینگ تولید رینگهای آلومینیومی متنوع(آل استایل) است که به لحاظ خواص ویژه و سبکتر بودن در لبه تکنولوژی رینگ سازی دنیا قرار گرفته است. طراحی و ساخت این نوع رینگها باعث خواهد شذ که علاوه بر پوشش بخش وسیعی از نیاز کشور به این محصولات و حذف واردات این محصول راه برای صادرات منظم و مستمر شرکت هموار شده و امکان طراحی محصولات متنوع و رقابت با شرکتهای معتبر دنیا در این حوزه برای خرینگ میسر شود.

 تولید رینگهای جدید

خرینگ در مسیر تولید تایرهای با کیفیت

از آنجایی که تولید رینگ با کیفیت نیازمند شناخت ویژگی های عملکردی لاستیک است این شرکت از تجربه و دانش بسیار خوبی در شناخت انواع لاستیکها برخوردار بوده و از اینرو درصدد عملیاتی کردن پروژه عظیم تولید لاستیکهای با کیفیت است تا با تکمیل چرخه تولید خود به عنوان یک شرکت چند محصولی بتواند سهم قابل قبولی از این محصول با اهمیت را در کشور به خود اختصاص دهد.

مسیری که اگر چه چالش بزرگی برای خرینگ محسوب می شود اما با توجه به دانش فنی بالای متخصصان و مهندسین این شرکت بیش از پیش رنگ واقعیت به خود گرفته است.

چالش های خرینگ

در سال ۹۷ با کاهش تولید خودرو در کشور و مشکلات عدیده ناشی از توقف برجام این شرکت متاثر از کاهش تولید دو خودروساز بزرگ کشور وارد رکود شد.این موضوع تاثیر بسیار با اهمیتی روی کاهش سود عملیاتی شرکت برجای گذاشت اما با اهتمام نیروهای متخصص او متعهد، این شرکت از تحریم صنعت خودرو کشور به عنوان یک فرصت طلایی برای بومی سازی قطعات مهم خودروهایی چون پژو 405 و 206 و دنا و دنا پلاس استفاده کرد و با تلاش بی وقفه محصولاتی هم تراز با محصولات وارداتی را تولید کرد. این رویکرد باعث شد این شرکت 22 طرح توسعه ای برای تولید محصولات مرتبط با صنعت خودرو که تحت تحریم قرار گرفته بودند را استارت زده و علاوه بر رفع نیاز کشور به شعار جهش تولید نمودی عینی ببخشد.

مهمترین دغدغه و چالش پیشروی خرینگ تامین منابع مالی با سود کم به منظور توسعه طرح های توسعه ای  یاد شده است. البته در حال حاضر مشکلی بابت تکمیل طرح های فعلی برای شرکت وجود ندارد اما چنانچه شرکت بخواهد به برنامه جامع خود با سرعت بیشتر پایبند مانده و در حوزه لاستیک های با کیفیت و رینگ های با آلیاژ ویژه سریع تر ورود کند آنگاه نیاز به 

 تزریق نقدینگی از طریق اخذ وام از شبکه بانکی کشور است.

یکی از راهکارهای مهم پیشروی شرکت استفاده از ابزار افزایش سرمایه از آورده نقدی یا صرف سهام است که می تواند به بالا بردن نسبت کفایت سرمایه شرکت کمک شایان توجهی کرده و توانمند شدن شرکت در اجرا و پیشبرد طرحهای مهم و استراتژیک خود را به دنبال داشته باشد.

خرینگ اگر بتواند خود را به جرگه شرکتهای دانش بنیان برساند می تواند از معافیت مالیاتی 2 ساله که امتیاز ویژه شرکتهای دانش بنیان است استفاده کرده و به این ترتیب از هزینه های عملیاتی خود به مقدار قابل توجهی بکاهد. راهی که شرکتهایی چون چدن سازان و فسازان طی سال گذشته طی کردند می تواند در این مسیر چراغ راه خرینگ باشد.

سخن پایانی

خرینگ با انضباط مالی بیشتر و اهتمام در تکمیل طرح های توسعه ای خود می تواند در طی سالهای پیشرو نمودی بارز از تحقق باور ملی ما می توانیم باشد و علاوه بر تامین نیاز داخلی کشور به عنوان برندی خوش نام و مطمن نام خود را در بازارهای جهانی مطرح کند. رویکردی که شرکت در طی سالهای اخیر با ریل گذاری صحیح در حال طی کردن است ما را به تحقق این آرزو امیدوار کرده است.

 

 

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: هاشم | یکشنبه، 1400/2/26

👈ممنون از سایت وزین بورس نما لطفا ویدیوهای بورسی جدیدتر را به اشتراک گذاشته و تحلیل ها را به روز رسانی کنید

🔸پاسخ: از شما هم ممنونیم که با ما هستید؛ حتما.

نام: Sara vaseei | سه‌شنبه، 1400/3/4

👈تشکر این سهمو گروه امیر خراب کرد وگرنه حرف نداره

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات