تحلیل بنیادی ریخته گری تراکتورسازی ایران

تحلیل بنیادی ختراک
جمعه، 1400/2/24

آشنایی با ختراک

شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران به عنوان یکی از شرکتهای مهم در بخش ماشین آلات و قطعات مرتبط با آنها در بخش کشاورزی پا در سال ۱۳۶۶ به عنوان شرکتی مستقل برای دستیابی به تکنولوژی مهم و ارزشمند  صنعت ساخت تراکتور پا به عرصه فعالیتهای استراتژیک و مهم این حوزه نهاد. در مهر ماه سال 1377 ختراک  با عرضه اولیه در بازار بورس به جمع شرکتهای سهامی عام پیوست و دوره ی جدید و درخشان فعالیتهای خود را آغاز نمود.

ساختار عملیاتی ختراک

این شرکت استراتژیک دارای سه خط تولید قالب گیری تمام اتوماتیک برای تولید قطعه های چدنی کوچک، متوسط و بزرگ می باشد ختراک افزون بر این دارای یک خط ریخته گری به روش لاست فومی  است که جز مدرن ترین خطوط ریخته گری کشور به شمار می رود.

محصولات ارزشمند ختراک

مهمترین ماده اولیه برای فعالیتهای ختراک چدن می باشد و این شرکت طیف گسترده ای از محصولات چدنی از قطعات موتور صنعتی تراکتور گرفته تا  بدنه موتورهای شش سیلندر و میل لنگ های کمپرسور و کلاهک صنعت برق با بالاترین استانداردهای روز دنیا تولید می کند. به استناد گزارشات منظم شرکت در کدال ختراک هر ساله با افزایش تولیدات خود و کنترل کیفیت مطلوب توانسته بیش از گذشته در این عرصه فعالیت کرده و به راندمان قابل قبولی دست پیدا کند. روند منظم افزایش سود عملیاتی این شرکت به همراه کنترل هزینه ها و سعی و اهتمام شرکت در جهت بهینه سازی فرایندهای اولید نشان از عزم این مجموعه برای تبدیل شدن به یکی از شرکتهای سود ساز و پیشرو در عرصه خدمات صنعتی است.

این شرکت بزرگترین شرکت تولید قطعات چدنی تراکتور در کشور است و با طرح های توسعه در دست اقدام به دنبال ارتقا کیفیت قطعات تولیدی و افزایش تناژ تولید است تا با توجه به نیاز روز افزون  کشور به تراکتوربه منظور تحقق جهش تولید در عرصه کشاورزی بتواند همچون گذشته نقشی درخشان را در تحقق این هدف ایفا کند.

شرکت تراکتور سازی ایران با در اختیار داشتن بخش عمده سهام ختراک نقش بی بدیلی در ریل گذاری سیاستهای این شرکت داشته و با چشم انداز کلان شرکت مادر ختراک به عنوان یکی از حلقه های اصلی تولید تراکتور برای  هلدینگ تراکتورسازی نقش مهمی بازی می کند. از این رو برنامه های رشد و توسعه این شرکت با توجه به سود ساز بودن آن با جدیت پیگیری می شود و افزایش سرمایه های سال های اخیر با بهبود ترازنامه مالی ختراک باعث پویایی بیشتر و چابکی این شرکت در ارایه خدمات و توسعه خطوط تولید خود شده است.

توسعه بازار ختراک

درچشم انداز کلان شرکت ختراک توسعه بازار و متنوع سازی محصولات از ارکان اصلی به شمار می آید و این رویکرد در سالهای اخیر با شتابی فزاینده در حال محقق شدن است. به عنوان مثال هم اکنون انواع قطعات چدنی وسایل نقلیه سبک و سنگین مثل بدنه موتور، سیلندر، داکتیل، توپی چرخ های ماشین سنگین، قطعه بلوک سیلندر برای ماشین هایی مثل روا، نیسان با بالاترین کیفیت در این شرکت ساخته می شود و شرکت نسبت به انجام سفارشات جدید مشتریان انعطاف پذیری بالایی داشته و از این طریف نامی مطمن در این عرصه به شمار می رود. مجموعه این فعالیتها باعث شده که ختراک یکی از شرکتهای سودساز و پیشرو در این عرصه بوده و به بخش توسعه و تحقیقات خود اهمیت بسیار زیادی بدهد.

یکی از مصادیق بارز شرکتهای دانش بنیان در کشور شرکت ختراک است که با جدیت قابل تحسینی به پروسه تحقیقات به عنوان راهی برای رسیدن به لبه تکنولوژی ریخته گری دنیا نگریسته و در این مسیر مجدانه تلاش می کند.

واحدهای مهم ختراک

واحد طراحی این شرکت  با بهره گیری از دانش فنی روز ونرم افزارهای پیشرفته با پتانسیلهای بالایی که ایجاد نموده است  قابلیت طراحی پیچیده ترین تجهیزات صنعت ریخته گری را داراست.

دانش فنی طراحی تجهیزات وابزارآلالت روش نوین ریخته گری لاست فوم در کشور منحصرا در اختیار این واحد بوده ونمونه های متعدد قطعات تولیدی با این روش که به تولید انبوه رسیده است با سطح بالای کیفی به بازار عرضه شده است. طراحی قطعات پیچیده صادراتی برای شرکتهای بنز، ایویکو، کارارو، دانا، پراردی، آرجی از مهمترین فعالیتهای شرکت محسوب شده و نشان دهنده ی اهمیت بسیار بالای این شرکت در هلدینگ تراکتورسازی ایران است.

کنترل کیفیت آرمان ختراک

یکی از رویکردهای قابل تحسین برای شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران توجه بالا به کنترل کیفیت مواد اولیه و پروسسه تولید و محصول نهایی است. در این راستا این شرکت در سه بخش کنترل مواد ورودی و کنترل فرایندهای عملیاتی و پایش محصولات نهایی با استقرار یک سیستم یکپارچه و مدرن به صورت دقیق نظارتهایی در سطح بالاترین استانداردهای روز دنیا را انجام و به این شکل  توانسته صادرات پایدار و رو به رشدی را در طی سالهای اخیر رقم بزند.

 

کارگاه ذوب پیشرفته قلب تپنده مجموعه ختراک

كارگاه ذوب ختراک با دارا بودن  با 5 كوره ذوب القائي هركدام به ظرفيت 14 تن قلب تپنده ختراک محسوب می شود.  در کنار کوره های یاد شده  3 هلدر به ظرفيت 45 تن  نیز وجود دارد و وجود سیستم کنترل کیفیت و اندازه گیری مدرن در کنار این تجهیزات باعث شده تا با  پایش مداوم آفرایند ذوب ،مواد مذاب با کیفیت مطلوب در اختيار خطوط قالبگيري قرار گرفته شود.

سخن پایانی

ختراک با رویکرد قابل تحسین به دنبال بروزرسانی و ارتقا جایگاه خود در عرصه ریخته گری مدرن بوده و سهم قابل قبولی از بازار داخلی را در اختیار دارد. با توجه به بهینه سازی مداوم فرایندهای تولید و افزایش کیفیت قطعات تولیدی این شرکت از 8 سال قبل صادرات منظم  و مداومی به کشورهای مختلف را تجربه کرده و امیدوار است با گشایش های برجامی مجددا با حضوری فعالتر و گشترده تر به توسعه بازار صادراتی خود بپردازد. افزایش درآمدهای عملیاتی شرکت و مدیریت مناسب مالی باعث شده این شرکت چون نگینی درخشان بر تارک هلدینگ تراکتورسازی ایران بدرخشد.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات