تحلیل بنیادی پتروشیمی اصفهان

تحلیل بنیادی پتروشیمی اصفهان
چهارشنبه، 1400/5/13

شرکت پتروشیمی اصفهان

در ابتدا این شرکت به عنوان اولین واحد آروماتیک ساز ایران در آذر ماه 1368  به عنوان یک شرکت سهامی خاص تاسیس شد.

بعدها در سال 1376 شرکت به منظور استفاده از پتانسیلهای بازار سرمایه و معافیتهای مالیاتی از سهامی خاص به سهامی عام تغییر ماهیت داد و در نهایت در اسفند ماه همان سال به عنوان یکی از واحدهای سود ساز پتروشیمی به عضویت سازمان بورس اوراق بهادار تهران در آمد.

در طی فعالیتهای مستمر شرکت تا سالهای انتهایی دهه 80 سود سازی شرکت و نسبتهای مالی و ترازنامه شرکت روندی کم نظیر در رشد و بالندگی را طی نمود اما متاسفانه با سو مدیریت مدیرعامل وقت و شرکت ماهان اسپادانا شرکت با اختلالی که در گردش مالی خود تجربه کرد در اسفند سال 93 به بازار پایه فرابورس انتقال یافت.

فعالیت های مهم شرکت شصفها

این شرکت اولین واحد آروماتیک ساز کشور با تکنولوژی منحصر به فرد و در زمینی به مساحت 170 هکتار با 85 هکتار فضای سبز می باشد که متنوع ترین سبد محصولات آروماتیک کشور را در اختیار دارد. از این رو با توجه به ظرفیت اولیه 300 هزار تنی شرکت و وجود پتانسیلهای بسیار زیاد برای توسعه واحدها این شرکت به دنبال رفع نیازهای صنایع پایین دستی به محصولات آروماتیک است و علاوه بر آن در حوزه فعالیتهای پیمانکاری به منظور اورهال واحدهای پتروشیمیایی کشور از طریق پترو صنعت جنوب به عنوان یکی از شرکتهای خوش نام و با سابقه کشور فعالیت می کند.

سبد محصولات آروماتیک شصفها

مهمترین محصولات آروماتیک شصفها در مارکت که با بالاترین استانداردهای روز دنیا تولید می شود عبارتند از:

بنزن – تولوئن انیدرید فتالییک پارازایلن- مخلوط زایلن اورتوزایلن فنل – ضد یخ- رافینیت

این واحد پتروشیمیایی از ظرفیت تقریبی تولید سالانه 55 هزار تن بنزن، 72 هزار تن تولوئن، 22 هزار تن ارتوزایلین، 44 هزار تن پارازیلین، 75 هزار تن مخلوط زایلین ها و 40 هزار تن انیدرید فتالییک برخوردار است که البته طی یکسال اخیر از ظرفیت تولید مخلوط زایلن کاسته و به ظرفیت تولید محصول ارزشمندتر انیدرید فتالییک افزوده شده است.

اهمیت انیدرید فتالییک

یکی از مهمترین محصولات شرکت پتروشیمی اصفهان و شاید مهمترین آنها فتالییک اسید است که مختصری به کاربردهای آن در اشاره خواهیم کرد.

کاربرد انیدرید فتالیک

یکی از مهمترین کاربردهای این ماده استفاده به عنوان یک ماده شیمیایی در تهیه پلاستیک از وینیل کلرید است. استرهای فتالات که به طریق پلاستیک ها عمل می کنند توسط فتالیک انیدریدها تولید می شوند.

یکی دیگر از کاربردهای عمده فتالیک انیدرید در تولید رزین های پلی استر و سایر کاربردهای جزئی در تولید رزین های آلکیدی مورد استفاده در رنگ ها و لاک ها، دافع حشرات و پلی اورتین های پلی استر است.

ساختن رزین های پلی وینیل کلراید از دیگر کاربردهای استراتژیک انیدرید فتالییک ها هستند که استفاده عمده آن در طناب های پلاستیکی، شیلنگ های باغبانی و وسایل خانگی می باشد.

همچنین فتالیک انیدرید یک پیشرونده برای انواع گوناگون واکنشگرهای مفید در ترکیبات آلی است. مشتقات مهم شامل فتالیمید و مشتقات بسیاری است. فتالیک انیدرید به طور گسترده ای در صنایع برای تهیه رنگ های خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

در مارکت جهانی این محصول ارزشمندترین محصول سبد آروماتیک متنوع شصفها است. علاوه بر بازار داخلی و مشتری خوش حسابی مثل شگویا که روز به روز  با افزایش تناز تولید به این محصول بیشتر نیاز پیدا می کند، بازار جهانی تشنه خرید این محصول ارزشمند و پر کاربرد است و پیش بینی موسسات معتبر حاکی از افزایش تقاضای 12 درصدی این محصول در سال جاری نسبت به سال 2020 است.

طی سال گذشته با بررسی گزارشات کدال متوجه می شویم شرکت با کاهش تناژ تولیدی مخلوط زایلن و حرکت در راستای باز تعریف طرح های توسعه ی واحد فتالیک انیدرید هوشمندانه به بالاتر رفتن  درامدهای عملیاتی و در نتیجه حاشیه سود اهتمام ورزیده و از این منظر به بالاتر رفتن درامد خود کمک شایان توجهی کرده است. برای بررسی نتایج این حرکت مهم باید منتظر گزارش 12 ماهه حسابرسی شده ی شرکت بمانیم.

یکی دیگر از مهمترین محصولات شرکت شصفها اورتو زایلن است  که مختصری به کاربردهای این ماده مهم هم می پردازیم.

کاربرد اورتو زایلن

مهمترین کاربرد زایلن ها تولید محصول فتالییک انیدرید است که با کاربردهای گسترده آن آشنا شده ایم. از منظر دیگر زایلین به عنوان یک ماده اولیه در تولید بنزین استفاده می شود. همچنین زایلنها در مقادیر کوچک در گازوئیل و سوخت جت یافت می شوند.

بیش از 90 درصد از ایزومرهای زایلین مخلوط برای ترکیب شدن به بنزین و گازوئیل، و بقیه در کاربردهای دیگری همچون حلال برای صنعت چاپ، دارو، عطر و فرمولاسیون آفت کش استفاده می شود.

مهمترین شرکتهای زیر مجموعه شصفها

1- شرکت تعاونی کارکنان پتروشیمی

2- شرکت پترو صنعت جنوب

3- شرکت تعاونی مسکن

شرکت پترو صنعت جنوب

این شرکت به عنوان بازوی قدرتمند مهندسی شرکت پتروشیمی اصفهان افتخار دارد که پروژه های سنگین و موفق اورهال و مشاوره و خدمات مهندسی را در اغلب شرکت های پتروشیمی کشور با موفقیت و در کمترین زمان ممکن منطبق بر استانداردهای جهانی طراحی و اجرا نموده است.

وجود پترو صنعت جنوب برای شصفهایی که این روزها از مالکیت شپنا بهره مند شده است و از مشکلات حقوقی ماهان اسپادانا و مدیرعامل قبلی رها شده است بسیار حایز اهمیت است. دلیل این موضوع لزوم طراحی و اجرای طرح های توسعه ای در شرکت به اتکای تجربه ی درخشان پترو صنعت جنوب در اورهال و به روز رسانی واحدهای آروماتیک سازی مثل پتروشیمی نوری است.

افزایش سود عملیاتی شرکت شصفها

با گزارش اخیر شرکت در کدال سودسازی شرکت با یک جهش خیره کننده به بیش از 900 تومان رسیده است که با توجه به طرح های توسعه و طلب سنگین از مالک قبلی که بالغ بر 1900 میلیارد تومان است طی سال مالی پیشرو می تواند با بهبود مداوم به اعداد بسیار جذابی دست پیدا کند. ترکیب متنوع سبد محصولات آروماتیک شصفها به همراه تامین پایدار خوراک شرکت از طریق مشارکت و همراهی پالایشگاه اصفهان نوید بخش روزهای طلایی برای پتروشیمی اصفهان است. 

بررسی صورتهای مالی  شصفها

با بررسی صورتهای مالی  12 ماهه ی حسابرسی نشده ی شصفها  منتهی به سال مالی 30/12/99 نکات بسیار مهمی  قابل استخراج است.

کل تناژ تولیدی شرکت در سال مالی گذشته 173345 تن بوده است. یعنی شرکت با 58 درصد توان خود سود 946 تومانی را محقق کرده است.

در قیاس با بهترین شرکت آروماتیک ساز ایران و یکی از بهترین های جهان یعنی پتروشیمی برزویه یا نوری وضعیت شصفها به شکل زیر است:(فقط محصولات آروماتیک دو شرکت مقایسه شده است وگرنه نوری محصولات دیگری نیز تولید می کند)

1- محصول انیدرید فتالیک و تولوین در برنامه تولید شصفها جایگاه مهمی دارد در حالیکه نوری این دو محصول را تولید نکرده ولی آروماتیکهای سنگین را تولید می کند .

2- نسبت تولید ارتوزایلین  شصفها به نوری :0/0034  است.

3- نسبت تولید پارازایلین شصفها به نوری :0/062  است.

4- نسبت تولید مخلوط زایلین شصفها به نوری :2/1 است(نوری این ماده را به فراورده با ارزش تر تبدیل میکند و اصولا فروش این محصول در صورت مالی نوری فقط 10495 تن بوده است در حالیکه شصفها 22043 تن از مخلوط زایلین را تولید کرده است)

5- نسبت تولید بنزن شصفها به نوری :0/031 است.

بنابراین شپنا برای گرفتن سود بیشتر از شرکتی که اخیرا مدیریت آنرا بدست گرفته است باید به نکات بسیار مهمی توجه کنداولا شرکت زیر ظرفیت اسمی تولید می کند بنابراین باید خوراک شرکت شصفها را بطور منظم تامین و اورهال مجموعه را بسرعت با اتکا به مجموعه توانمند پتروصنعت جنوب از شرکتهای  زیر مجموعه  شصفها کلید بزندثانیا با بررسی طرحهای توسعه فاز دوم پتروشیمی اصفهان که متمرکز بر تولید محصولات ارزشمندتر نظیر سیکلو هگزان و آروماتیکهای سنگین تر است را در اولویت اول خود قرار دهد. شصفهای 300 میلیونی در حال حاضر فاصله ی زیادی با نوری 9 میلیارد سهمی دارد که این فاصله به دلیل عدم اجرای طرحهای توسعه ای در 10 سال اخیر بوده و چنانچه عزم جدی در مجموعه شپنا وجود داشته باشد افزایش تناژ تولید به 300000 تن در کوتاه مدت(6 ماهه) و سپس 450000 تن و 600000 تن در بازه زمانی (2 ساله) هدفی قابل دستیابی است.

تحلیل گزارشات سه ماهه سال 1400 شصفها

فکت اول : درامد سه ماهه صادراتی شرکت

سال گذشته:2780871 میلیون ریال
سال جاری: 5348747 میلیون ریال
نتیجه مبلغ فروش صادراتی تقریبا دو برابر شده است
فکت دوم
در بخش فروش صادراتی به ردیف پارازایلن دقت کنید ما در این سطر 6974 تن پارازیلن تولیدی داریم اما به فروش نرفته اگر هم صادر شده پول این صادرات هنوز وصول نشده . حالا این بخش بعدها اصلاح و اطلاع رسانی خواهد شد. رویکرد شرکت فروش محصولات در بخش صادراتی است پارازایلن رو به همین دلیل به جای فروش داخلی که پارسال بیشتر انجام میداد در بخش صادراتی پر رنگ کرده است.
فکت سوم

همانطور که اشاره شد،  مهمترین محصول فعلی شصفها  انیدرید فتالیک است حالا نگاه کنیم شرکت  در این بازه چه عملکردی را ثبت کرده است:
کل تولید انیدرید فتالییک شرکت در سال گذشته : 8269 تن
کل تولید این محصول در امسال:8792 تن
فروش صادراتی سال گذشته:1877 تن به ارزش 158331 میلیون ریال
فروش صادراتی امسال:2447 تن به ارزش 474979 میلیون ریال
نتیجه:شرکت به درستی در جهت صادرات این محصول مثل پارازایلن حرکت کرده است تا منافع بیشتری کسب کند
فکت چهارم

قیمت های فروش شرکت با رشدهای عالی  مواجه شده است به عددها دقت کنید:
نرخ فروش  بنزن در داخل کشور: سال گذشته عدد 73000000 ریال  امسال 212000000(اعداد گرد شده) یعنی تقریبا سه برابر
نرخ فروش تولوین در داخل کشور : سال گذشته عدد 53000000 ریال امسال 160000000 باز تقریبا سه برابر 
نرخ فروش انییدرید فتالیک  در داخل کشور: سال گذشته عدد 94000000 ریال امسال 206000000 بیش از 100 درصد رشد 
و این افزایش نرخ برای مخلوط زایلن و رافینیت هم به همین شکل اتفاق افتاده است.
پس قطعا درآمدهای عملیاتی شرکت افزایش یافته و سود سازی شرکت نسبت به سال قبل در همین سه ماه 1400 بسیار تغییر چشمگیری خواهد داشت.

سوپر گزارش تیرماه شصفها

▪️ شرکت پتروشیمی اصفهان با یک عملکرد فوق العاده  طی عملکرد 1 ماهه منتهی به 1400/04/31 معادل 4,018,030 میلیون ریال از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره 1 ماهه مشابه سال قبل 356% افزایش داشته است.

▪️«شصفها» با سرمایه ثبت شده 300,000 میلیون ریال طی عملکرد 4 ماهه سال مالی منتهی به 1400/12/29  با یک عملکرد خیرکننده مبلغ 9,366,777 میلیون ریال درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 156% رشد داشته است. به عبارت بهتر شصفها 31 برابر سرمایه ثبتی خود فروش 4 ماهه را رقم زده است. با توجه به موجودی مناسب محصولات در مخازن، انتظار داریم در ماههای آینده درآمد عملیاتی شرکت به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند.

سخن پایانی

امید است با مدیریت جدید پالایشگاه اصفهان و اهتمام شرکت پتروشیمی اصفهان شاهد شکل گیری اولین پتروپالایشگاه مدرن کشور در اصفهان باشیم و از این منظر مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی با بهترین کیفیت و با قیمت مناسب تولید و گامی در جهش تولید کشور و افزایش توانمندی شرکت های داخلی برداشته شود. لازم به توضیح است که پتروشیمی اصفهان با ارزش دفتری 30 میلیارد تومانی در سال گذشته بیش از 1200 میلیارد تومان فروش محصولات خود را به ثبت رسانده است که این تفاوت فاحش بین این دو مقدار توجه به پروسه تجدید ارزیابی دارایی ها در این شرکت را متذکر شده و نشان می دهد ارزش دفتری شصفها اعداد بسیار بالایی می باشد. 

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: ماندانا رسولی نژاد | چهارشنبه، 1400/5/6

👈با سلام استاد اینم بخریم؟ عجیبه که در بازار نارنجیه ولی من اگر باز شه میخرم بنیادیه عجیب خوبی داره پی بر اسش هم حساب کردم زیر یکه

🔸پاسخ: توصیه به خرید و فروش اصلا از اهداف بورس نما نیست. مطلالب برای آشنایی شما با این شرکت ها ارائه شده است، بررسی کنید و هر کدام مطابق استراتژی معاملاتی شماست، آن را انتخاب کنید.

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات