تحلیل بنیادی وساخت

بنیادی وساخت
چهارشنبه، 1400/4/23

تاریخچه شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران

شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانِ ایران (سهامی عام) شرکتی خوشنام و قدیمی در عرصه ی سرمایه گذاری های هوشمند می باشد که با هدف جذبِ سرمایه‌ و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف بخصوص  در طرح های انبوه‌سازی و سرمایه‌گذاری در شرکتهای سرمایه پذیر در تیرماه ۱۳۷۵ تاسیس شده است. بعدها این شرکت در ادامه اهداف و فعالیت‌های خود در اردیبهشت ماه ۱۳۷۷ موفق به اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار گردید و با نماد «وساخت» اقدام به پذیره نویسی سهام نمود. 
این شرکت در بیش از دو دهه از فعالیتهای خود با چالشهای متعددی روبرو بوده است که اغلب این موارد  با نحوه ی مدیریت گروه استراتوس و سهامدار عمده بانک اقتصاد نوین گره خورده است. طی دو سال اخیرعملکرد وساخت در سود سازی و تسویه تعهدات مالی دچار تغییرات اساسی شده است و این شرکت فصل جدیدی از فعالیتهای خود را آغاز نموده است.

افزایش سرمایه جذاب وساخت در کدال

شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران با تصویب هیات مدیره پیشنهاد افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها و سایر اندوخته ها به میزان 5733 درصد را در تاریخ 23 تیرماه 1400 روانه کدال کرده است. چنانچه سازمان بورس با این افزایش سرمایه موافقت کند، فصل جدیدی از فعالیت‌های هلدینگ وساخت آغاز خواهد شد؛ هلدینگی که در صنعت ساختمان و انبو‌ه سازی با داشتن زیرمجموعه های متعدد و پویا نقش بی بدیلی در صنعت انبوه سازی کشور ایفا می کند. در ادامه وبسایت بورس‌نما با زیر مجموعه ها و فعالیت های این شرکت بیشتر آشنا خواهید شد.

پرتفوی بورسی وساخت شامل چه سهم هایی است؟

همانطور که گفته شد ماهیت شرکت وساخت سرمایه گذاری در حوزه های انبوه سازی و تامین مالی و شرکتهای فعال در این حوزه است. از مهمترین شرکتهای پرتفوی غنی وساخت که سرمایه گذاری ساختمان ایران  بصورت مستقیم در آنها جزو حقوقی های بالای یک درصد تلقی می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
1- نوسازی و ساختمان تهران - ثنوسا، 52 درصد
2- تامین مسکن جوانان - ثجوان، 93 درصد
3- سرمایه گذاری ساختمان نوین - وثنو، 47 درصد
4- سرمایه گذاری توسعه و عمران اردبیل -ثتوسا، 33 درصد
5- سرمایه گذاری توسعه و عمران خوزستان - وثخوز، 46 درصد
6- سرمایه گذاری توسعه و عمران زاگرس - ثزاگرس، 19 درصد
7- سرمایه گذاری توسعه و عمران کرمان - کرمان، 6 درصد
8- اقتصاد نوین - ونوین، 5 درصد
9- تامین سرمایه نوین - تنوین، 5 درصدی

همچنین شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران سهامدار بسیاری از شرکتهای بورسی دیگر می باشد که به لحاظ مالکیت زیر یک درصد وساخت در آنها در اینجا مورد بررسی قرار نگرفته است. از مهمترین این شرکت ها می توان به سرمایه گذاری خوارزمی  و سنوین و بیمه پارسیان و شرکتهای پتروپالایشی مثل شپنا اشاره کرد.


عملکرد خیره کننده ونوین در پرتفوی وساخت

شاید در ابتدا این سوال به ذهن ما متبادر شود که چرا ونوین و تحولات آن برای وساخت مهم است؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید که وساخت با زیرمجموعه های خود قریب به 16 درصد از سهام بانک اقتصاد نوین را در تملک خود دارد. بنابراین هرگونه تغییر با اهمیت در ونوین نقش بسیار مهمی در ترازنامه وساخت برجای می گذارد.
 سال گذشته ونوین یکی از سالهای خوب خود را پشت سر گذاشت و با یک عملکرد خیره کننده از زیان به سود عملیاتی قابل توجهی دست یافت. این بانک که نخستین بانک خصوصی جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود یک مرحله دیگر از افزایش سرمایه را در دستور کار خود قرار داده است. با توجه به بهبود نسبتهای مالی ونوین و افزایش چشمگیر درامدهای عملیاتی در گزارشات اخیر کدال، در طی ماههای آتی سود سازی ونوین بهبود خواهد یافت و در نهایت وساخت و زیرمجموعه های آن علاوه بر بهره مندی از سود تقسیمی سالیانه ونوین، از رشد قیمتی این نماد منتفع خواهند شد. یکی از پتانسیلهای کم نظیر وساخت توانایی اخذ وام از اقتصاد نوین در راستای پیشبرد طرح های بزرگ انبوه سازی مثل پروژه ی نوسا کیش است که عملا دغدغه ی تامین منابع برای وساخت را مرتفع کرده است.  به تازگی این نماد خود را برای یک افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران به میزان یکصدر درصد آماده می کند. طبق گزارشات اخیر کدال درآمد عملیاتی بانک در دوماهه ابتدایی 1400 با رشدی قابل توجه در مقایسه با سال مالی قبل مواجه شده است که نشاندهنده ی دورنمای بسیار روشن پیشروی این بانک می باشد.

ونوین پیشتاز در صنعت بانکداری


فعالیت نیروگاهی وساخت با کرمان

در بازار سرمایه وساخت به اندازه ی نماد کرمان مورد توجه قرار نگرفته است در حالی که سرمایه گذاری ساختمان ایران به همراه وثنو، دیگر زیرمجموعه خود، دو حقوقی اصلی سهم کرمان به شمار می روند و با هوشمندی این سرمایه گذاری سود ساز را طی سالهای اخیر حفظ و درصدد نقش آفرینی بیشتر در تحولات این سهم هستند. کرمان از نمادهای پربازدید فرابورس بوده و به علت مدیریت افراد حقیقی در بدنه خود از اولین شرکتهایی است که در بازار با مدیریت افراد ذی نفوذ حقیقی مسیر موفقیت آمیزی را در افزایش بازده دارایی ها طی کرده است. اما به راستی اهمیت توسعه و عمران کرمان در پرتفو وساخت چیست؟
توسعه و عمران کرمان به تازگی با افزایش سرمایه بیش از 3700 درصدی خود اهمیت زیادی در پرتفو بورسی وساخت داشته و دارد. هلدینگ کرمان با دارایی های متعدد و متنوع  در سرمایه گذاری مسکن و در حوزه ی معدن که متمرکز بر معدن گوجر است و مالکیت بر یکی از بزرگترین هلدینگهای خصوصی برق کشور"آریان ماهتاب گستر" از ارزش ذاتی بسیار بالایی برخوردار است.


اما مهمترین شرکت های فرعی دیگر کرمان:

 1- شرکت برج هزار کرمان : مالکیت 100 درصد - عمده پروژه های ساختمانی توسط این شرکت انجام می گیرد.
 2- شرکت صنایع روی کرمان : مالیکت 100 درصد- استخراج خاک روی حدودا سالانه 11 هزار تن
 3- شرکت رینگ مارال : مالکیت 50 درصد- صنعت خودرو
 4- شرکت بین المللی پارس تجارت : مالکیت 100 درصد - فعال در بازار سهام


به استناد گزارشات کدال و تصمیمات مجامع شرکت و رویکرد مدیریت، کرمان درصدد بورسی کردن شرکت صنایع روی کرمان است و برنامه ی مدونی برای توسعه این شرکت در نظر دارد که با ضرب آهنگ خوبی در حال انجام است.
شرکت آریان ماهتاب‌گستر یک شرکت هلدینگ نیروگاهی است که در ۱۶ نیروگاه کشور سرمایه‌گذاری کرده است. عمدتا گازی و سیکل ترکیبی است و ظرفیت برق آریان ماهتاب گستر حدود ۴ هزار مگاوات بوده که سیکل ترکیبی و گازی است. با در نظر داشتن مفروضات بالا این شرکت حدود ۲ میلیارد یورو ارزش دارد. همچنین با در نظر گرفتن یوروی 25 هزار تومانی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان، ارزش جایگزینی آریان ماهتاب گستر برآورد خواهد شد. سه شرکت بورسی هستند که سهامدار آریان ماهتاب گستراند. اولین مورد توسعه عمران کرمان که 22 در صد از مالکیت آریان ماهتاب را در اختیار دارد. ارزش این سهم ۱۱ هزار میلیارد تومان است و حدود ۲ هزار میلیارد تومان هم سایر دارایی‌های کرمان اعم از برج هزاره کرمان، معادن روی کرمان و سایر دارایی‌ها است همچنین مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان ارزش شرکت توسعه عمران کرمان است.
 

دو نکته بسیار مهم  در مورد شرکت آریان ماهتاب گستر:
1- آریان ماهتاب گستر هرساله برنامه های توسعه ظرفیت نیروگاهی داشته و بزودی ظرفیت آن از 5000 مگاوات فراتر خواهد رفت که در نتیجه (الف) ارزش این دارایی کرمان فوق العاده بالاست و (ب) آریان به دنبال توسعه نیروگاههای بادی و و خورشیدی است.
2- مقدمات بورسی شدن این شرکت توسط سهامداران عمده بخصوص کرمان با جدیت در حال پیگیری است بنابراین پیش بینی می شود کرمان از محل این سرمایه گذاری و با توجه به افزایش نرخ برق در سال جاری سود خوبی را شناسایی کرده و به این ترتیب وساخت نیز منتفع شود.

نیروگاه بکهنوج از گروه آریان ماهتاب گستر

ثنوسا بازوی اجرایی وساخت

ثنوسا طی سالهای اخیر تحت کنترل کامل وساخت و با سیاست های مدیرانی که وساخت در انتخاب آنها نقش اساسی را داشته اند،  با مشکلات متعددی مواجه بوده است. بطور کلی درگیری ثنوسا با پرونده های حقوقی فرسایشی از پردیس و لواسان گرفته تا برج ظفر و بخصوص ابر پروژه ی نوسا کیش باعث شده است که سرمایه گذاری وساخت از بازده خوبی برخوردار نباشد.
مدیران ثنوسا با تغییر رویکرد و در راستای پایان دادن به این پرونده ها توافق نامه بسیار مهمی با سازمان عمران و نوسازی کیش منعقد کرده و با تهیه ی نقشه های تفصیلی در چارچوب یک تقویم دقیق به دنبال تحقق بخشیدن به ساخت و ساز سازه های مدرن و بروز در زمین 46 هکتاری کیش هستند. 
از دیگر اقدامات سال گذشته ی ثنوسا تعیین وضعیت مطالبات از پروژه پردیس در قالب تهاتر بدهی های طرف مقابل با زمینهای مرغوب و مبلغ قابل توجهی پول بوده است که تاثیر با اهمیتی بر ترازنامه ی سال جاری خواهد گذاشت.
ثنوسا بدون شک بازوی اجرایی وساخت در پیاده کردن پروژه های انبوه سازی بوده و خواهد بود و هرچه تحرک و پویایی این شرکت در شروع، ادامه و خاتمه ی طرح ها بیشتر شود به شکل غیر قابل انکاری سود سازی وساخت هم دستخوش تغییرات بنیادی مثبت خواهد شد.
پروژه های مهم ثنوسا مثل پردیس و اتمام مراحل تکمیل و فروش برج ظفر و بخصوص پرونده نوسا کیش که تعهداتی 5100 میلیارد تومانی را متوجه نوسا خواهد کرد و یک مگا پروژه تلقی می شود، در سود سازی پایدار شرکت وساخت طی سالهای آتی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. اکثر پروژه های نوسا درگیر پرونده های اختلاف با پیمانکاران یا طرف های ذی نفع بوده و از این رو سامان دهی به امورات این شرکت از وظایف مهم تکلیف شده ی مجمع وساخت در کدال می باشد.

تکمیل برج ظفر و فروش این دارایی ارزشمند از اولویتهای وساخت و ثنوسا محسوب می شود. البته حدود 13000 متر از برج ظفر در مالکیت وساخت می باشد و سهم ثنوسا از این برج مهم و ارزشمند کمتر از 1000 متر مربع است. نظر به بالا رفتن نرخ آپارتمان در طی سال گذشته و لوکیشن عالی این برج، ارزش این برج بیش از 1200 میلیارد تومان برآورد شده است. لذا فروش این دارایی ارزنده باعث تزریق منابع مالی قابل توجهی به وساخت و ثنوسا می شود و امکان سرمایه گذاری های جدید را برای آنها فراهم می آورد. براساس اظهارات مدیران وساخت مراحل نهایی تکمیل این پروژه تا آذر ماه سال جاری انجام خواهد شد و از آن پس برای فروش واحدهای آن اقدام خواهد شد.

برج ظفر دارایی ارزشمند وساخت

نظر به اهمیت مگا پروژه کیش  و حل شدن اختلاف  ثنوسا با نوسازی وعمران کیش در سال گذشته نگاهی اجمالی به این پروژه می اندازیم:
براساس مطالعات مقدماتی، می‌توان ویژگی‌های اصلی این زمین ارزشمند را به صورت زیر برشمرد: 
1- وسعت مناسب و بیش از 46 هكتاری برای ایجاد مجموعه‌ای مولتی رول و مدرن از مهمترین ویژگی های این ابر پروژه می باشد.
2- نزدیكی و همجواری با ساحل دریا در بخش ماسه‌ای و آرام آن که یک پتانسیل بالقوه برای باز تعریف طرح های سیاحتی و تفریحی است از دیگر پتانسیلهای این زمین ارزشمند می باشد.
3- واقع شدن در محدوده گردشگری ممتاز طرح جامع جدید جزیره یکی دیگر از جنبه های مهم این طرح به شمار می رود که باعث توجه بسیاری از شرکتهای فعال در انبوه سازی جزیره کیش برای مشارکت در تکمیل پروژه های باز تعریف شده روی این زمین شده است.
4- استقرار در كنار امتداد بلوار اصلی شرق جزیره (امتداد بلوارهای سنایی و فردوسی) كه ستون فقرات كاركردی كیش به شمار می‌آید و كلیه بناها و فضاهای عمده جزیره در كنار آن واقع شده است باعث شده عملا این زمین چون نگینی درخشان در جزیره کیش درخشیده و خود نمایی کند. توجه شرکتهای خارجی به این پروژه طی یک دهه اخیر به دلیل ارزشمندی غیر قابل انکار آن است و طی سال گذشته شرکتهای قطری به منظور احداث کمپهای تمرینی ورزشی نظر مساعدی روی این زمین داشته و پیشنهادات جذابی برای همکاری مشترک با ثنوسا در ساخت مدرن ترین مجموعه ی ورزشی تاریخ کشور داشته اند.
5- از طرفی دید و منظر دلپذیر از زمین به محیط پیرامونی از دیگر پتانسیل های این زمین به شمار می آید بطوریکه دریا در شرق، پارک دلفین در جنوب، فضای سبز پیشنهادی در غرب این پروژه باعث شده این زمین در صورت بهره برداری از طرح های باز تعریف شده از جاذبه های جزیره کیش به شمار آمده و درامد سازی پایداری را طی سنوات آتی برای ثنوسا محقق کند. طبق آخرین اخبار واصله از ثنوسا در کدال، هم اکنون شرکت منتظر گزارش کارشناسی قیمت زمینها و هزینه کلی اجرای طرح مذکور بوده تا تعیین قدر السهم نوسازی کیش و ثنوسا در اجرای این پروژه دقیقا مشخص شود؛ بخشی از دلایل فرسایشی شدن این روند بخاطر تغییرات در مدیریت سازمان نوسازی کیش در ماه های پایانی سال 1399 می باشد که این امیدواری وجود دارد که به زودی موضع سازمان نوسازی کیش پیرامون این طرح ارزشمند مشخص شود.

طرح اولیه کمپ ورزشی تفریحی کیش ثنوسا


وثنو سهمی ارزشمند از بازار پایه در پرتفوی وساخت

بدون شک یکی از ارزشمندترین دارایی های بورسی وساخت شرکت وثنو است که در سرمایه گذاری های موفق در بازار سرمایه پیشینه ی درخشانی دارد. این شرکت اخیرا دو افزایش سرمایه 100 و 150 درصدی را از محل سود انباشته پشت سر گذاشته است و با توجه به رویکرد شرکت در ورود به بازار بالاتر، آینده ی درخشانی پیش روی وثنو قرار گرفته است. ارزش پرتفو این شرکت بیش از 1000 میلیارد تومان برآورد شده است.
وثنو دارای پرتفوی بسیار غنی بوده و به تازگی ملک ارزشمندی را نیز خریداری کرده و از ارزش ذاتی بسیار بالایی برخوردار است. وثنو زیر مجموعه ی قدرتمند وساخت در حوزه ی سرمایه گذاری های بورسی و غیر بورسی است و در اغلب شرکت های هلدینگ وساخت جزو سهامداران درصدی می باشد. این شرکت با خرید و فروش هوشمندانه ی سهم های ارزنده موفق به شناسایی سودهای بالایی در سال مالی گذشته شده است و پیش بینی می شود در سال جاری نیز سود سازی قابل قبولی در انتظار این شرکت کوچک و پرپتانسیل باشد.

پتانسیل بالای ثجوان در بازار پایه

با توجه به اینکه ثجوان  در تملک بالای 90 درصدی وساخت است و از طرفی هم مالک حدود پنج درصد از سهام ونوین است، سود سازی ونوین روی ثجوان تاثیر بسیار مهمی خواهد گذاشت و از آنجاییکه 94 درصد این نماد در مالکیت سرمایه گذاری ساختمان ایران است  بطور مستقیم وساخت از ارزنده تر شدن نماد تامین مسکن جوانان در اثر رشد بانک اقتصاد نوین بهره مند می گردد. تامین مسکن جوانان در تابلو زرد بازار پایه قرار گرفته است و از نقطه نظر سود سازی سال به سال عملکرد بهتری را از خود برجای می گذارد. ثجوان به عبارتی وساخت دوم است و با ورود قویتر به عرصه ی انبوه سازی  می تواند با بهبود سود عملیاتی خود در بازار بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. با توجه به افزایش سرمایه پیشروی سهم ونوین ارزش این دارایی ثجوان روز به روز بیشتر شده و از محل تقسیم سود بانک اقتصاد نوین درآمد غیر عملیاتی ثجوان با جهشی خیره کننده در سالهای آتی مواجه خواهد شد. به استناد گزارش حسابرسی شده سالیانه، سال 99 ثجوان در قیاس با سال مالی قبلی در تمام پارامترهای سود سازی و سرمایه گذاری عملکرد بهتری از خود برجای گذاشته است و اگر بازارگردان بهتری را برای خود انتخاب کند می تواند مورد توجه بازار قرار بگیرد.

ورود وساخت به حوزه ی تامین و واسطه گریهای مالی با تنوین

تامین سرمایه نوین از مهمترین شرکتهای پرتفوی وساخت به عنوان اولین شرکت تامین سرمایه ایران، از سهم بازار قابل توجهی در حوزه ی تامین و واسطه گری‌های مالی برخوردار بوده و از سابقه ی درخشانی در سود سازی مستمر برخوردار است. سال گذشته تنوین یک مرحله افزایش سرمایه را برای اصلاح صورت‌های مالی و توانمدی بیشتر در حوزه ی سرمایه گذاری و تامین مالی را در دستور کار خود قرار داد که وساخت با مشارکت در این افزایش سرمایه از آورده نقدی، علاوه بر سرمایه گذاری مطمئن و سود ساز در تنوین به پویایی و توامندی این شرکت مهم پرتفوی خود نیز کمک کرد. تنوین در گزارشات کدال خود در اسفند ماه با عملکردی خیره کننده موفق به کسب 309 میلیارد تومان سود خالص شد که نشان دهنده ی مدیریت صحیح بر منابع مالی این شرکت پر پتانسیل دارد.
همچنین تنوین در سال گذشته تعهدات مالی مهمی را پذیرفت و به صورتی فعال به توسعه بازار خود ادامه می دهد. بدون شک یکی از مهمترین دلایل بالا بودن سود تلفیقی شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران وجود شرکتهایی سود ساز نظیر تنوین در پرتفوی سرمایه گذاریهای وساخت است و با توجه به بهبود عملکرد این شرکتها، انتظار سودهای تلفیقی بالا در سال مالی جاری برای وساخت دور از انتظار نیست.

اخیرا این نماد ارزشمند در مجمع عمومی سالیانه خبر از یک افزایش سرمایه از سود انباشته داده است و با تقسیم سود حداقلی 8 تومانی هدف از این تقسیم سود کم را عدم خروج پول از شرکت و توانمندتر شدن شرکت به منظور پذیرش تعهدات جدید مطرح نمود.

تنوین به عنوان قویترین شرکت فعال در تامین مالی و بازارگردانی در کشور با مدیریت بر صندوق پالایش یکم در سال 99 بیش از پیش اعتبار خود در بین شرکتهای مهم و معتبر کشور به رخ کشید هرچند با ریزش عمومی بازار ارزش نماد پالایش یکم با وجود حمایتهای تنوین بیش از 25 درصد افت کرده است اما با اوج گیری دوباره قیمت نفت و به تبع آن بالاتر رفتن ارزش نمادهای پالایشی مثل شپنا و شتران و شبندر، می توان دورنمای این صندوق را مثبت ارزیابی کرد.

تنوین اولین بانک سرمایه گذاری ایران

بررسی مهمترین شرکتهای غیر بورسی  پرتفو وساخت

شرکت عمران و مسکن سازان اصفهان

یکی از مهمترین پتانسیلهای پرتفو وساخت وجود شرکتهای قدرتمند در بخش غیر بورسی است. چیزی که از چشم تحلیل گران بنیادی برای محاسبه ی ناو این شرکت دور مانده است. در این توییت به بررسی شرکت عمران و مسکن سازان اصفهان با مالکیت 19 درصدی این انبوه سازی می پردازم. این شرکت در 6 حوزه فعالیت می کند: 
1- پروژه های انبوه سازی 
 2- پروژه های مرمتی
 3- پروژه های نوسازی بافت فرسوده
 4- پروژه های سرمایه گذاری
 5- پروژه های سرمایه گذاری اجرایی
 6- تفکیک مجدد اراضی

 مسکن نوین

 این شرکت غیر بورسی مالک بیش از 900 میلیون سهم از بانک اقتصاد نوین با  قیمت تمام شده ی بسیار پایین بوده و دارای ارزش ذاتی بسیار بالایی است.  بانک اقتصاد نوین طی سال مالی گذشته با افزایش قابل توجه درآمدهای عملیاتی و بهبود نسبتهای مالی در ترازنامه خود مواجه شده است. از اینرو با توجه به پویایی بانک اقتصاد نوین طی دو سال اخیر و افزایش سرمایه صد در صدی این بانک که بزودی مقدمات آن انجام  و برای بررسی به حسابرس ارایه خواهد شد، به نظر می رسد  دورنمای خوبی در انتظار شرکت مسکن نوین باشد. از آنجاییکه که ونوین سودعملیاتی خوبی را شناسایی کرده است و روند گزارشات ماهیانه آن صعودی است، انتظار داریم سود غیرعملیاتی مسکن نوین در سال مالی پیشرو با رشدی چشمگیر مواجه شود. لازم به توضیح است که این شرکت درصدد انجام مقدمات اداری و مالی برای ورود به بازار پایه فرابورس است.


 تامین مسکن نوید ایرانیان

این شرکت غیر بورسی مالک بیش از 116 میلیون سهم از بانک اقتصاد نوین است و از این حیث با وجود کوچک بودن بسیار ارزشمند است . ضمنا این شرکت مالک 41 درصد سهام شرکت پشتیبان ایجاد ساختمان از دیگر زیرمجموعه های وساخت است. این شرکت نیز در شرف ورود به بازار پایه فرابورس قرار دارد.نوید ایرانیان هم با توجه به تحولات شگفت انگیز بانک اقتصاد نوین بیش از پیش ارزش بالای خود را نشان داده است و به این ترتیب مثل مسکن نوین امسال سود غیر عملیاتی بالایی از مسیر بانک اقتصاد نوین شناسایی خواهد کرد.

 شرکت پشتیبان ایجاد ساختمان

این شرکت مالک بیش از 610 میلیون سهم از بانک اقتصاد نوین با بهای تمام شده بسیار پایین است. وساخت مالک 56 درصد و نوید ایرانیان مالک 41 درصد از سهام این شرکت هستند. این شرکت با وجود اینکه شرکت کوچک با تعداد سهم بسیار کم محسوب می شود با توجه به تحولات مثبت در بانک اقتصاد نوین از ناو بسیار بالایی برخوردار است و در صورت ورود به بازار فرابورس قطعا توجه بسیاری از فعالان بازار سرمایه را به خود جلب خواهد کرد.

سرمایه گذاری وساخت در انرژی 1

یکی از نکات جذاب در پرتفو وساخت وجود 6301000  برگه از سهم ارزنده انرژی 1 می باشد که با هزینه تمام شده بسیار اندکی برای وساخت توام بوده و هم اکنون با قیمتهای بسیار خوبی که از مارکت دریافت کرده است ارزش افزوده بسیار عالی و قابل توجهی را برای وساخت به ارمغان آورده است. نظر به توسعه سازوکارها و مکانیزم های عرضه مواد پایه نفتی در بورس انرژی ارزش این سرمایه گذاری وساخت طی سالهای آینده بیش از پیش مشخص شده و تاثیر بسیار با اهمیتی روی صورتهای مالی وساخت خواهد گذاشت. علاوه بر شرکتهای فوق الذکر، وساخت پرتفو بسیار غنی و ارزشمندی از شرکتهای خوش نام و سود ساز بورسی نظیر سرمایه گذاری خوارزمی و شپنا و شتران دارد که همگی در شرف تعدیلات مثبت و تحولات مثبت می باشند. لذا وساخت به معنای واقعی کلمه پرتفو بسیار ارزشمندی داشته و طی سال های بعد سودهای خوبی از این سرمایه گذاری ها کسب خواهد کرد.

ارزش تقریبی ناو (NAV) وساخت چقدر است؟

با توجه به اطلاعات بنیادی ارایه شده و سرمایه گذاری های دیگر شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران در بازار سرمایه و طلبهای شرکت از گروه استراتوس و شرکت فراز و با عنایت به تحصیل دارایی های مشهود ثابت در وردآورد و اردبیل، سهم دارای ناوی معادل 11000 تومان می باشد که با توجه به قیمت حدود 5000 تومانی روی تابلوی این روزهای وساخت باید گفت که سهم در حدود 45 درصد از ارزش ناو خود در حال معامله است و از این نظر ارزنده است. متاسفانه اتفاقی که این روزها در بازار سرمایه افتاده است این است که با توجه به شرایط کنونی بازار که البته پایدار هم نخواهد ماند، برخی از سهم ها در قیمتی به مراتب پایین تر از NAV خود در حال معامله هستند  که به اصطلاح گفته می شود P/NAV پایینی دارند.

تفسیر گزارش یک ساله منتهی به سال مالی 99

با بررسی اجمالی صورتهای مالی وساخت منتهی به اسفند 99 به موارد بسیار مهمی بر میخوریم. تعدادی از موارد با اهمیت این گزارش عبارتند از:
1- با مشاهده صورت مالی شرکت متوجه می شویم که  سرمایه گذاری های کوتاه و بلند مدت شرکت رشد بسیار خوبی داشته است. به عنوان مثال سرمایه گذاری کوتاه مدت شرکت، 185 درصد و سرمایه گذاری بلند مدت آن 30 درصد رشد داشته است. در نتیجه شرکت از موجودی نقد خود به میزان 91 درصد کم کرده و در قیمتهای بسیار مناسب در بخش های مختلف مثل بازار سرمایه سرمایه گذاری کرده است. تصاحب سهام وخارزم در کف قیمت یکی از این موارد است که در بخش صورت سهام تحصیل شده ی شرکت به روشنی مسیر این سرمایه گذاریها مشخص است.
2-جمع دارایی های جاری شرکت در این دوره 17 درصد رشد داشته است و دارایی های نامشهود شرکت هم با جهشی خیره کننده بیش از 225 درصد رشد داشته است.
3- نکته ی بسیار عالی برای وساخت در بخش دارایی های نگهداری شده برای فروش منعکس شده است . در این بخش اثر خرید بخش دیگری از برج ظفر و زمین وردآورد و زمینهای خلخال گنجانده شده است چرا که بیش از 790 درصد در این بخش رشد را مشاهده میکنیم. پیش پرداختهای شرکت هم که فاکتور مثبتی است حدود 74 درصد رشد داشته است.
4- سود شرکتهای سرمایه گذاری در بخش عملیاتی منوط به فروش سرمایه گذاریها است. شرکت بنا به دلایل متقن نباید در سقوط بازار سهمی را علی رغم اینکه در سود بود میفروخت و دقیقا همین کار را انجام داده است پس این کاهش سود 66 درصدی  نه تنها نگران کننده نیست بلکه جای بسی خوشحالی است که نهاد تصمیم ساز شرکت بعد از سالها در این حوزه عاقلانه رفتار کرده و سهام سهامداران را در قیمتهای کم واگذار نکرده است.
5-سود انباشته ی ابتدای دوره این گزارش در قیاس با سال مالی قبلی 30299 درصد رشد داشته است. در این جا رویکرد مثبت شرکت بیش از پیش مشخص می شود. احتمالا از این بخش در کنار تجدید ارزیابی افزایش سرمایه انجام شود.
6- بر اساس این گزارش تا اواخر شهریور برج ظفر تکمیل و با قیمت مناسب واگذار خواهد شد لذا از این محل سود خوبی انتظار شرکت را می کشد.

سخن پایانی و جمع بندی

وساخت به علت مالکیت بر 16 درصد از بانک اقتصاد نوین و حدود 8 درصد بر تامین سرمایه نوین و 47 درصد بر وثنو، بیش از آنکه در حوزه ی  سرمایه گذاری ساختمان فعال باشد، یک سهم با ریشه ی بانکی و تامین مالی به شمار می رود و از این رو متاثر از تصمیمات بانک مرکزی در اداره ی فضای بازارهای مالی و شرکتهای تامین سرمایه است. با توجه به رشد مداوم درامدهای عملیاتی ونوین و تنوین و وثنو، در صورت ماندگاری شرایط کنونی، پیش بینی می شود در سال جاری وساخت بتواند یکی از درخشان ترین سال های مالی یک دهه اخیر خود را در پیش داشته باشد و به سود سازی مداوم و پایداری طی سالهای آتی از محل این شرکتهای مهم و در شرف تحولات مثبت دست پیدا کند. از طرفی مالکیت بر ثنوسا باعث شده که وساخت در مگا پروژه ی 5100 میلیارد تومانی کیش نقش مهمی را ایفا کند. مالکیت وساخت بر برج ظفر در کنار ثنوسا و جهش قیمت ملک در سال گذشته باعث شد تا ارزش دارایی های وساخت از این برج مهم بیش از 1300 میلیارد تومان برآورد شود. 
همچنین تحولات مثبت در ثزاگرس و ثتوسا که دو شرکت کوچک تحت تملک وساخت در بازار پایه به شمار می روند، باعث شده تا هردو شرکت در سال مالی گذشته از ضرر خارج شده و سودهای عملیاتی مناسبی را شناسایی کنند. اخیرا شرکت وساخت تعدادی زمین در خلخال را بابت تهاتر بدهی های ثتوسا به وساخت دریافت کرده است و به این ترتیب دارایی های ثابت مشهود شرکت بیشتر شده و از سوی دیگر ثتوسا توانسته بعد از سالها به سود بنشیند.
یکی دیگر از جذابیت های وساخت با ناو حدود 11,000 تومانی و بدون توجه به مطالبات مجهول الوصول که هریک تاثیر با اهمیتی روی ترازنامه شرکت خواهد گذاشت، خبر افزایش سرمایه این نماد است که طی ماه های پایانی سال گذشته شرکت در کدال از شروع پروسه ی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها، سود انباشته و صرف سهام  خبر داده است و منتظر گزارشات ارزیابی کارشناسان مجرب برای تخمین میزان و درصد این افزایش سرمایه می باشد. نظر به اینکه این شرکت از سال 86 افزایش سرمایه ای را تجربه نکرده است و طی این مدت رشد قابل توجهی از نظر ارزش سرمایه گذاری ها را تجربه کرده، گمانه زنی های کارشناسان و فعالان بازار حاکی از یک افزایش سرمایه جذاب برای وساخت است. 
بهرحال وساخت سهمی با بنیاد قوی است که طی یکسال گذشته با ورود یک حقوقی قدرتمند به نام ومهان شناوری آن تا حد زیادی جمع شده است و طی ماههای اخیر همواره حقوقی مذکور خریدهای سنگینی در این نماد انجام داده است. لذا با توجه به واقعیت اخیر و با عنایت به پرتفوی ارزشمند این شرکت در بخش بورسی و غیر بورسی و همچنین مطالبات سنگین دلاری و یورویی از شرکتهای اقماری منتسب به گروه استراتوس که برای آنها حکم قطعی به نفع وساخت صادر شده است، ارزش ذاتی این سهم بسیار بالا بوده و در قیمتهای فعلی یکی از گزینه های کم ریسک و ارزشمند برای سرمایه گذاری مطمئن در بازه ی بلند مدت محسوب می شود.


علیرضا زارع تحلیلگر مجموعه آموزشی-تحلیل بورس نما

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: دینا | شنبه، 1400/1/28

👈تحلیل بسیار خوبی بود متشکر

🔸پاسخ: خواهش می کنم. خوشحالم که مقبول شما واقع شد.

نام: محسن | شنبه، 1400/1/28

👈سلام. من سه ساله با این سهم هستم .تحلیلتان خیلی خوب بود . خسته نباشید.

🔸پاسخ: ارادتمندیم. بی شک سهم پر پتانسیلی هست و امیدوارم به اهدافی که برای خودتون ترسیم کردید برسید.

نام: معین نصیری | یکشنبه، 1400/1/29

👈به جرات میگم کامل ترین تحلیل بنیادی در مورد وساخت همین تحلیله . موسسه ما با اجازه اینو در خبرنامه خودش با ذکر نام و منبع ذکر خواهد کرد.

🔸پاسخ: خوشحالیم که راضی کننده بود. باعث افتخاره که به ما لینک بدید.

نام: نیلوفر | شنبه، 1400/2/18

👈مرسی فوق العاده عالی بود

🔸پاسخ:خواهش می کنم.

نام: محمدرضا رجایی | دوشنبه، 1400/2/27

👈عالی دستتون درد نکنه

🔸پاسخ: خواهش می کنم.

نام: علی رضا | چهارشنبه، 1400/2/29

👈با تشکر از شما دلیل افت قیمت وساخت با اینهمه دارایی مثل وخارزم نامشخصه بازار از حالت تحلیل خارج شده

🔸پاسخ: خواهش می کنم. البته کسانی که این آتیش را برافروختند و دودش در چشم همه رفت دلیلش را قطعا ميدونند. بازگشایی 110 درصدی سهم های ضرر ده که بنیادی نداشتند یکی از دلایل هست. اگر امروز بشه از آقای قالیباف اصل پرسید مسلما میتونه راهنمایی کنه و ما را دقیقا به پاسخ صحیح هدایت کنه چنانچه ملاحظات را کنار بگذاره. موفق باشید.

نام: خاکپور | یکشنبه، 1400/3/2

👈ممنونم ولی این سهم هم از دست مدیریت احمقش حال و روزش بد شد.

نام: مریم بشارتی | سه‌شنبه، 1400/3/4

👈در این شرایط تحلیل فایده داره؟ وقتی بازار دستوریه؟

🔸پاسخ: بررسی دارایی های یک شرکت، هدفی که دنبال میکنه آشنایی با بنیاد شرکت هاست و اینکه مخاطبین بتوانند در زمان های لازم مقایسه درستی از انواع شرکت ها داشته باشند. دستوری بودن یا غیر دستوری بودن مسلما روی ارزش ذاتی یک سهم تاثیری نداره. موفق باشید.

نام: خیام نیشابوری | سه‌شنبه، 1400/3/4

👈چرخ دنیا گر دو روزی بر مراد ما نرفت دایما یکسان نباشد حال دوران غم نخور بورس همین روزها که نور چشمی هاخریداشون تکمیل شد برمیگرده و هفته بعد همه تحلیل گران نیان بیرون و تحلیل میزارند تشکر از بورس نما که با شجاعت مثال زدنی در این ایام فعال بود زنده باد رهبر و ملت ایران و مگر بر لیبرالهای خود فروخته

نام: کیاووش | چهارشنبه، 1400/3/5

👈فوق العاده بود. تشکر

نام: روزبه | چهارشنبه، 1400/3/5

👈بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم شرکت خوب ولی کمتر شناخته شده ایه. ما کمتر شرکت سرمایه گذاری داریم که ۱۶ درصد بانکی به عظمت اقتصاد نوین رو داشته باشه. خود تنوین هم شاخصه در گروهش کلا متشکر از شما

🔸پاسخ: 🙏

نام: Helia | پنجشنبه، 1400/3/6

👈سلام نظرتون پیرامون نماد وتوس چیه آیا مثل وساخت ارزشمنده؟

🔸پاسخ: وتوس سهم ارزشمند با ناو مناسب و دورنمای خوبی هست؛ البته سهم های قویتر در این گروه پر شمار هستند.

نام: پریسا کلاهی | پنجشنبه، 1400/3/13

👈مرسی خیلی خوب بود.

🔸پاسخ: خواهش می کنم.

نام: صادق کوه کمری | شنبه، 1400/3/15

👈بسیار جامع و کامل بود خسته نباشید

🔸پاسخ: متشکرم، پیروز باشید.

نام: homan janverdi | چهارشنبه، 1400/4/23

👈فوق العاده بود بابا تحلیل بنیادی یعنی این

🔸پاسخ: خواهش می کنم.

نام: شیرین بخشی پور | پنجشنبه، 1400/4/24

👈در بین تحلیلهای گروه انبوه سازی این تحلیل با اختلاف بهترین بود. تحلیل بنیادی که مشخصه براش وقت گذاشته شده.

نام: کوروش بقایی | پنجشنبه، 1400/4/24

👈بسیار عالی بود با اجازه در گروه ثنوسا هم قرار داده شد دستتون درد نکنه

🔸پاسخ: خواهش می کنم اختیار دارید ...

نام: نیلوفر براتی | پنجشنبه، 1400/4/24

👈وووو. تحلیل بنیادی کارگزاری هم اینقدر کامل نبود. لطفا بنیادی شفارسم بررسی کنید. این سایت رو تصادفی پیدا کردم ولی بی حاشیه است ممنونم

نام: داریوش کبیر | پنجشنبه، 1400/4/24

👈احسنت و درود به سایت پربار بورس نما آیا شما کارگزاری هم دارید؟

🔸پاسخ: ممنون. از ابراز احساسات پزوهشگرانه شما! سعی ما در بورس نما ارائه تحلیل های مبتنی بر واقعیت و در مرحله بعدی به روز نگه داشتن تحلیل های قبلی هست که امیدوارم مورد توجه واقع بشه. در پاسخ به سوال شما باید بگم که در حال حاضر خیر.

نام: شهیاد برزومند | پنجشنبه، 1400/4/24

👈بسیار کامل بود تشکر

🔸پاسخ: خواهش می کنم. موفق باشید.

نام: سارینا دفارایی | جمعه، 1400/4/25

👈از زحمات شما ممنونم

🔸پاسخ: متشکرم. موفق باشید.

نام: مینا جعفری | یکشنبه، 1400/4/27

👈ممنونم با توجه به افزایش سرمایه در پیشرو سهم وساخت تقریبا ۶۳ میلیارد عدد میشود ای پی اس سهم در پایان سال مالی ۵۰۰ باشد عملا ای پی اس تعدیل شده حوالی ۸ تومن خواهد بود پی بر ای ۱۰ الی ۱۶ بدهیم سهم در حوالی قیمت ۸۰ الی ۱۲۰تومان خواهد بود حال ایا باید در افزایش سرمایه شرکت کنیم؟ممنون میشم پاسخ دقیق دهید

🔸پاسخ: ممنون از ثبت دیدگاهتون.توصیه مستقیم خرید یافروش ابدا از اهداف بورس نما نیست.با اینحال اگر شما هم قصد سرمایه گذاری 10 ساله روی این سهم دارید،می تونید جوابتون را پیدا کنید

نام: جواد چمستانی | دوشنبه، 1400/4/28

👈به نسبت تحلیل های دیگر عالی بود. رویکرد تحلیل بنیادی شما در شفن و وساخت و خدیزل و سفارس را پسندیدم از زحمات شما متشکرم

🔸پاسخ: متشکر از دیدگاه شما دوست عزیز. با ما همراه باشید، تا دو سه هفته دیگه امکاناتی در سایت فراهم میشه تا روندهای برخی آیتم های بنیادی این سهم ها هم در اختیار دوستان قرار بگیره و قابل قیاس عینی با برخی از نمادهای هم گروه هم باشه.

نام: محمد مهدی نظری | سه‌شنبه، 1400/4/29

👈مهندس جان تشکر زیاد. انشالله در مجمع وساخت ببینمت باز ...

🔸پاسخ: دورد بر شما. ارادت ویژه دارم خدمتتون. اگر عمری بود و شرایط مهیا شد حتما. آرزوی توفیق و هزاران شادباش بر شما و سهامداران پر انرژی و پیگیر...

نام: صادق وحشی صفت | چهارشنبه، 1400/4/30

👈به نظرتون الان وقت خوبیه برای خریدش؟ هر سهمی تجدید داد بدبخت شد نمیدونم چه کنم الانم از طرفی میگم هر سهم ۵۸ تا میشه از طرفی درجا میزنه تا گپ پر شه

🔸پاسخ: بیشتر بررسی دارایی های وساخت قبل از افزایش سرمایه انجام شده بود که پس از افزایش سرمایه به روزرسانی شده این پست. توصیه به خرید و فروش گرچه اصلا از اهداف بورس نما نیست، با این حال اگر بلند مدت سرمایه گذاری می کنید به نظر نمیرسه شما را نا امید کنه. موفق باشید.

نام: کامران دلان | پنجشنبه، 1400/4/31

👈سلام و عرض تشکر به همراه نیک ترین آرزوها دوست گرانقدر تابحال ندیدم کسی برای سهمی اینقدر دقیق مطلب رو بررسی کنه. بلاخره یک نفر و یک سایت در ایران کار درست رو داره انجام میده و برای شما آرزوی سلامتی دارم.

🔸پاسخ: ممنون. بخشی از پیامتون ویرایش شد چرا که برای دسترسی به این اطلاعات نه لازمه بازیگر باشید نه اطلاعات خیلی خاصی داشته باشید؛ فقط باید وقت بگذارید و برای مخاطبین هم ارزش قائل شید. امیدوارم رانت و باند ها کنار برن تا همه در شرایط یکسان معاملات سالمی انجام بدند. موفق باشید.

نام: ماندانا رسولی نژاد | جمعه، 1400/5/1

👈با این افزایش سرمایه سنگین مفته البته بیش از 4000 درصدش تصویب نمیشه مطمنم ولی بازم مفته

🔸پاسخ: نظرات در خصوص افزایش سرمایه متفاوت هست و رفتار سهم ها پس از افزایش سرمایه هم بستگی به شرایط زیادی داره. در حال حاضر، به نظر در این سهم ها باید بلند مدت تر به اهدافتون فکر کنید.. موفق باشید.

نام: شیران پارسی | یکشنبه، 1400/5/3

👈سهم خوبیه ولی به این قیمت نمی ارزه تو گروهش ثعمرا و ثشاهد بهتر هستند مگر اینکه طبق تحلیل شما برج ظفر را بفروشد از زحمات بی شایبه شما تشکر می کنم.

🔸توجه: نمایش دیدگاه به منزله تایید آن از طرف سایت بورس نما نمی باشد.

نام: مریم کنعانی | یکشنبه، 1400/5/3

👈من نمیدونم وقتی کارگزاری ها تحلیل میکنن شما چرا اخه تحلیل میکنین اصلا کسی سایت شمارو میبینه مگه؟ 🔸توجه: ممنون از ثبت دیدگاه شما. کارگزاری ها احتمالا می بینند!

نام: سعید مصفایی | سه‌شنبه، 1400/5/5

👈جناب زارع یه تحلیل بنیادی راجب به ثشاهدم بزار جالبه ممنون خوبه که بورس نما سالم و بی چشم داشت کار میکنه از این چیزا این روزا کم پیدا میشه

🔸پاسخ: نظرات شما تایید می شه و در صورت فراهم شدن شرایط و وقت انجام می شه.

نام: Hamed noroziii | سه‌شنبه، 1400/5/5

👈تشکردستتون درد نکنه فقط کیفیت تصاویر خوب نبود

نام: ندا ترابی | چهارشنبه، 1400/5/6

👈وساخت اگر ونوین رشد کنه عالی رشد میکنه شاخص بانکی ام روی حمایته مطمئنم نیمه دوم سال بانکی ها غوغا میکنن من امروز با تحلیل شما و بررسی کامل سی هزار عدد وساخت خریدم جالبه که صف خریدم نبود مشکل ما در بازار عدم اگاهی سهامدار خرد هم هست بزودی سنگین تر برای سایر سبدها وساخت و وثنو میخرم جا داره تشکر کنم از بورس نما و اقای زارع

نام: پرویز بهمنش | پنجشنبه، 1400/5/7

👈ورود بازارگردان جدید به وساخت تبریک میگم بزودی روی تابلو ظاهر خواهد شد. تا روز بیست مرداد صبر کنید وساختی ها در ضمن از تحلیل خوب بورس نما تشکر میکنم سهم شناوری اندکی داره سایت هااشتباه میکنن زی درصدیها کلی کد تا خرخره پر شدن هرکسی بفروشه در یک سال آینده متعجب میشه خبرهای خوبی پشت سهمه

نام: سپهر شعبانی | پنجشنبه، 1400/5/7

👈محشر بود تشکر تحلیل بنیادی وساخت بورس نما عالی و کامله

نام: پارمیدا رمضانی | چهارشنبه، 1400/5/13

👈۵۷۳۳ درصد افزایش سرمایه داره ولی چه فایده صف خرید فقط یه روز بود 😐😐😐😐بازار عجیبی داریم

نام: Masuood fardmanesh | جمعه، 1400/5/15

👈از ۴۸۰۰ تا ۶۷۰۰ نوسانات خوبی میده فروشنده نباشید

نام: نادر | دوشنبه، 1400/5/25

👈بسیار عالی و جامع و کامل بود

نام: Ghasem | چهارشنبه، 1400/6/10

👈تحلیل ثمسکن رو هم بگذارید

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات