تراز تجاری منفی ایران در سال 99

تراز تجاری 99
شنبه، 1400/1/7

مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد که ارزش کل تجارت کشور در سال 99 برابر با 73 میلیارد دلار است که 38.5 میلیارد دلار آن واردات و 34.5 میلیارد دلار آن را صادرات تشکیل می دهد. وی علت این کاهش را تحریم‌ها و تبعات بیماری کرونا دانست. به این ترتیب باید گفت که تراز تجارت در سال گذشته با تفاوت 4 میلیاردی در واردات منفی بوده است؛ این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ تجارت خارجی کشور 85 میلیارد دلار بود که از این میزان 41.3 میلیارد دلار مربوط به صادرات و 43.7 میلیارد دلار از آن را هم واردات تشکیل می داد؛ بنابراین میزان تجارت ایران در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال 1398 به میزان حدود 14 درصد کاهش داشته است و ترازتجارت نیز با 2.4 درصد در واردات منفی بود.
لازم به ذکر است که مهمترین اقلام صادراتی کشور به ترتیب بنزین، گاز طبیعی، پلی اتیلن، پروپان و محصول پسته و بازار‌های مقصد هم به ترتیب پنج کشور چین (8.9 میلیارد دلار)، عراق (7.3 میلیارد دلار)، امارات (4.6 میلیارد دلار)، ترکیه (2.5 میلیارد دلار) و افغانستان (0.5 میلیارد دلار) بوده است.
وبسایت بورس نما برای اینکه مخاطبین و همراهان محترم ما بتوانند در جریان مقدار این کاهش نسبت به سال 98  قرار بگیرند به صورت جدول و نمودار اقدام به مقایه این دو کرده است.

جدول مقایسه ارزش تجارت خارجی ایران

نمودار ارزش تجاری معاملات ایران در 98 و 99

واردات و صادرات 99

واردات و صادرات 98

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.

مطالب مشابه

تبلیغات
تبلیغات