پیشنهاد افزایش سرمایه 18 درصدی کرمان

افزایش سرمایه جدید در کرمان
یکشنبه، 1400/6/14

افزایش سرمایه جدید کرمان در راه است

هیات مدیره شرکت توسعه و عمران کرمان طی یک اطلاع رسانی در سامانه کدال خبر از پیشنهاد افزایش سرمایه 18 درصدی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی داده است تا با اصلاح ساختار مالی خود امکان سرمایه گذاری های جدید  را داشته باشد. به این ترتیب سرمایه شرکت با افزایش 750 میلیارد تومانی از 4262 میلیارد  به 5012 میلیارد تومان خواهد رسید. 

چه کسانی از این افزایش سرمایه منتفع می شوند؟

اولا  هر کسی که تا زمان تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری برای این افزایش سرمایه سهامدار شرکت باشد در این افزایش سرمایه سهیم است. برای این دوستان عملا 18 درصد به تعداد دارایی سهام افزوده و از طرف دیگر قیمت آخرین روز معاملاتی نماد قبل از مجمع فوق الذکر تقسیم بر عدد 1/18 خواهد شد تا قیمت پایه در روز بازگشایی مشخص شود. مثلا شخصی 20000 سهم کرمان در قیمت 220 تومان در آخرین روز معاملاتی پیش از مجمع خریداری کرده است. بعد از تصویب افزایش سرمایه این فرد دارای 236000 سهم با قیمت 186/4 تومان خواهد بود.

آیا در افزایش سرمایه کرمان شرکت کنیم؟

افزایش سرمایه از آورده نقدی یکی از راههای تامین نقدینگی و تزریق سرمایه به شرکت است که فراز و نشیبهای خاص خود را دارد. ابتدا به ساکن بعد از تایید حسابرس و سازمان بورس و تشکیل مجمع فوق العاده شرکت سهم به خاطر درصد بسیار پایین افزایش سرمایه در مرحله فعلی مدت کوتاهی بسته شده و سپس در پرتفو به اندازه 18 درصد دارایی سهم جدیدی با نام کرمانح ظاهر می شود. در مرحله بعد دارندگان این سهم جدید باید به ازای هر سهم با اعلام شرکت و اطلاع رسانی آن در کدال مبلغی را به شماره حساب شرکت واریز و فیش واریزی را پست کرده یا فاکس نماینند. البته سازوکاری در برخی شرکتها در حال اجرا است که از درگاه ویژه ای از طریق سایت شرکت و با وارد کردن کد بورسی و تعداد حق تقدم هر فرد می توان مستقیم واریز وجوه را انجام داد و تکمیل کرد.

بعد از پایان مهلت واریز وجوه حق تقدم شرکت در اطلاعیه ای تعداد حق تقدم هایی که واریز 100 تومانی را انجام نداده اند اعلام و تاریخ حراج این حق تقدم ها نیز اعلام می گردد.در تاریخ حراج با خرید حق تقدم ها دیگر نیازی به واریز 100 تومان به شماره حساب شرکت وجود ندارد و اتوماتیک به قیمت تابلو 100 تومان اضافه شده و هزینه تمام شده در پرتفو شما نمایش داده می شود.

در مرحله سوم بعد از ثبت افزایش سرمایه  توسط شرکت و درج اطلاعیه آن در کدال، کرمانح تبدیل به سهم اصلی شده و عملا با هر سهم کرمان تفاوتی ندارد.

زمان تقریبی این فرآیند افزایش سرمایه چقدر است؟

این فاکتور بین 5 ماه الی یکسال متغییر است. از روز تایید افزایش سرمایه توسط سازمان بورس شرکت دو ماه برای تشکیل مجمع فوق العاده افزایش سرمایه زمان داردو بعد از آن دو ماه هم فروش حق تقدم ها را در پیشرو خواهیم داشت و بعد از یک ماه از آخرین روز فروش حق تقدم ها شرکت می تواند حراج حق تقدم را برگزار کند که بسته به تعداد این حق تقدم ها ممکن است این پروسه تمدید شده یا سریعا خاتمه یابد. با توجه به ابعاد نسبتا بزرگ سهم کرمان احتمالا این فرآیند بیش از یک ماه ادامه داشته باشد. سپس دو هفته الی یک ماه شرکت زمان دارد که نتایج این فروش و مبلغ فروش به ازای هر سهم را اعلام و به حساب افرادی صاحب این حق تقدم ها بوده اند واریز نماید. این پروسه طولانی ترین بخش کار است چون شرکتها معمولا در تسویه حساب با سهامداران در این پروسه عجله ای ندارند. در نهایت با اتمام تسویه حساب و ثبت این افزایش در سامانه ثبت شرکتها شاهد تبدیل تمام کرمانح به سهم اصلی خواهیم بود. 

 

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات