افزایش سرمایه بانک سامان

افزایش سرمایه سهام سامان
دوشنبه، 1400/6/8

تاییدیه حسابرس قانونی پایه افزایش سرمایه بانک سامان

این روزها افزایش سرمایه بانک سامان در کانون توجه سهامداران این بانک و فعالان بازار سرمایه قرار گرفته است. بعد از پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه و سپس تاییدیه حسابرس رسمی بانک سامان به منظور این افزایش سرمایه که از محل آورده نقدی سهامداران ،سود انباشته ،مازاد تجدیدارزیابی دارایی ها، در صورت تایید سازمان بورس اوراق بهادار انجام خواهد گرفت که در افزایش توانگری بانک تاثیر مهمی خواهد داشت.  بانک سامان با 11/5 میلیارد سهم و ای پی اس 86 تومانی در تابلو زرد بازار پایه قرار گرفته است و شناوری بانک سامان قریب به 50 درصد می باشد.

آیا در افزایش سرمایه بانک سامان شرکت کنیم؟

درصورت موافقت سازمان بورس اوراق بهادار تهران با افزایش 448 درصد بانک سامان تعداد سهام شرکت بعد از افزایش سرمایه برابر 51.5 میلیارد سهم خواهد شد که از این حیث نرخ کفایت سرمایه بانک بهبود پیدا کرده و اصلاح ساختار مالی بانک به شکل قابل توجهی انجام می شود. شناوری نسبتا بالای این بانک در قیاس با بانکها و موسسات مالی دیگر ممکن است در روزهای معاملاتی آتی نماد را با فشار فروش قابل توجهی مواجه کند چرا که بسیاری از سهامداران اصولا برای احتراز از پروسه بلوکه شدن دو ماهه پول در خلال افزایش سرمایه و بازی فرسایشی پر کردن گپ  قیمتی ناشی از افزایش سرمایه،در افزایش سرمایه شرکت نمی کنند.

اما کسانی که با بنیاد سهم آشنایی دارند به دلایل متعدد در این افزایش سرمایه شرکت کرده و در یک بازه معقول سود مناسبی را از این سرمایه گذاری دریافت می کنند.  برخی از دلایلی که باعث می شود این افزایش سرمایه برای سهامداران دارای استراتژی بلند مدت جذاب باشد عبارتند از:

بانک سامان با معرفی بانک 100 درصد مجازی بلو بانک در حال حاضر روزانه 3000 مشتری و ماهانه بیش از 1000 میلیارد تومان پول ارزان قیمت جذب میکند.

  • الزامات قانونی برای تعیین و تکلیف و فروش حداقل ۱۵ هزار میلیارد تومان اموال مازاد و وثایق تملیکی(طبق آیین نامه جدید واگذاری اموال مازاد) برای بانک سامان خبری است که به عنوان موتور محرکی برای تبدیل دارایی های راکد شرکت به سرمایه در گردش و ارتقا جایگاه بانک در بازار پولی و مالی کشور مطرح شده است و به این ترتیب بانک سامان با این کار سرمایه در گردش خوبی به منظور فعالیتهای خود بدست آورده و بازده دارایی های شرکت به نحو چشمگیری بهبود می بابد.
  • افزایش هنگفت ارزش ریالی تراکنش های ارزی با حذف ارز ۴۲۰۰ که طبق سیاستهای کلی بانک مرکزی در شرف اجرایی شدن است و از این محل سود فوق العاده ای نصیب بانکهایی نظیر سامان خواهد شد.
  • تعیین تکلیف مطالبات ۳۵۰ میلیون دلاری از بانک مرکزی طبق نامه اخیر بانک مرکزی ، که پیشتر ارزش آن  در دفاتر حسابدارای بانک  ۱۹۰ میلیون دلار ثبت شده بود یکی دیگر از پتانسیلهای خوب بانک سامان برای سود سازی محسوب می شود که می تواند فاکتور ارزشمندی به منظور پر کردن گپ افزایش سرمایه بانک با افزایش ای پی اس شرکت شود. با تایید بانک مرکزی سود حاصل از این تغییر در صورتهای مالی بیش از ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد که به عبارتی برای هر سهم بانک بعد از افزایش سرمایه سهمی  قریب به 80 تومان سود سازی را محقق می کند.  
  • تعیین تکلیف مطالبات ارزی بانک سامان از بانک پاسارگاد و که تعدیل مثبت ناشی از آن معادل 300 میلیارد تومان برآورد می شود که به ازای هر سهم بعد از افزایش سرمایه حدود 6 تومان ای پی اس را بهبود می بخشد.
  • مالکیت بانک سامان بر مجموعه ارزشمند البرز مال با ارزش تقریبی ۱۰ هزار میلیارد تومان یکی از پتانسیلهای بالقوه سود سازی بانک در طی سالهای آینده است که باعث ارزش بیشتر این بانک خوشنام در مارکت خواهد شد.

بنابراین بانک سامان از نظر داشتن پتانسیلهای بنیادی یکی از بهترین بانکهای کشور محسوب می شود و چنانچه اراده راسخ سهامداران عمده متعدد آن حفظ ارزش سهام بانک در تابلوی معاملات پیش از افزایش سرمایه باشد،حتی برای سهامداران میان مدتی نیز یکی ازگزینه های جذاب سرمایه گذاری محسوب می شود. چنانچه در روزهای آتی شناوری سهم توسط بازارگردان و سهامداران درصدی جمع آوری شود، شرکت در افزایش سرمایه این بانک یکی از کم ریسکترین سرمایه گذاریها برای دوسال آینده خواهد بود.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات