فردا، بررسی دامنه نوسان نامتقارن

دهقان-دهنوی
سه‌شنبه، 1399/12/26

دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه گفت و گوی ویژه خبری اظهار داشت که شخصا معتقد به بازشدن دامنه نوسان است. به عقیده وی کارایی بازار حکم می کند که اگر برداشتی در خصوص یک سهم یا بازار وجود داشته باشد، اثر خود را به صورت فوری بگذارد؛ به عقیده وی این تصمیم زمانی کارایی دارد که بازار در شرایط متعادل باشد.

به گفته وی در زمان اتخاذ تصمیم دامنه نوسان نامتقارن، متغیرهای کلان اقتصادی و تحولات سیاسی پیش رو، فضای نا اطمینانی ایجاد کرده بوند که در این فضا، قدرت تصمیم گیری کاهش یافته و سهام داران نیازمند زمان بیشتری برای تحلیل بودند.

وی همچنین در خصوص نقاط قوت و ضعف نامتقارن کردن دامنه نوسان گفت: ایجاد فضای آرامش، فرصت تحلیل، جو آرام بازار سرمایه و رفع نگرانی از سهام دارانی که به روند منفی بازار نگاه می کنند، از مزایای این تصمیم به شمار می رود. اما در مقابل، نقدشوندگی بازار برای مدتی کاهش یافته بود که برای رفع این مساله، نصاب صندوق های درآمد ثابت تغییر کرد. هم اکنون حداقل نصاب این صندوق ها ۱۰ و حداکثر ۱۵ درصد است. وی ادامه داد در کنار این موضوع، بازارگردانی نیز به شکل مسولیت پذیری ناشر نسبت به بازار مدنظر قرار گرفت و به طور گسترده در حال انجام است. البته دستورالعمل بازارگردانی هم اکنون درحال بازنگری هست.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه دامنه نوسان نامتقارن، فردا در جلسه شورای عالی بورس بررسی می شود و از ابتدا قرار بود این تصمیم ماهانه مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: برای شرایط موقت تصمیم موقت میگیریم. این روزها، فضای اقتصادی به سمت روشنی پیش رفته و شرایط اقتصادی از غبارآلودگی خارج شده است.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال، تغییرات متعدد هزینه و فایده دارد. البته چشم انداز نهایی، حذف دامنه نوسان یا بازشدن آن است. در این بین هم پیشنهاد سازمان بورس این است که دامنه به شکل فعلی باقی بماند تا بسته نهایی را طراحی و ارایه کنیم. البته تصمیم نهایی توسط شورای عالی بورس گرفته می شود.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.

مطالب مشابه

تبلیغات
تبلیغات