افزوده شدن P/S به سایت TSETMC

محاسبه P/S
چهارشنبه، 1400/4/9

محاسبه P/S در سایت tsetmc

از امروز نسبت ارزشمند و بنیادی P/S در سایت شركت مدیریت فناوري بورس تهران (tsetmc.com) در دسترس عموم سهامداران قرار گرفت. داشتن این نسبت قدرت تحلیل بیشتری در اختیار تحلیلگران بنیادی سهام قرار می دهد و این حرکت نشان می دهد که اراده ها برای آگاهانه کردن سهامداری در بورس ایران افزایش یافته است. بنا بر گفته وحید روشن قلب، رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار، این نسبت جهت افزایش کیفیت ارائه اطلاعات به سرمایه گذاران و معامله گران بازار، تنها برای شرکتهای تولیدی و با تقسیم آخرین ارزش باراز سهام شرکت بر مبلغ فروشی که در آخرین گزارش فعالبت ماهانه شرکت های تولیدی درج شده، محاسبه شده است.

قبلا برای تعیین این نسبت باید به صورت های مالی در سایت کدال مراجعه می کردید اما اکنون برای دیدن این نسبت کافی است پس از جستجوی نماد موردنظر در سایت مذکور، نسبت P/S را مشاهده بفرمایید که این نسبت برای نماد "فولاد" در تصور زیر مشخص شده است که در حال حاضر برابر با 3.17 است.

اما شاید برای شما این سوال مطرح شده باشد که نسبت P/S چیست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه این خبررسانی در وبسایت بورس نما به توضیحات این نسبت و کاربرد آن می پردازیم.

نسبت P/S و کاربرد آن در تحلیل بنیادی

از جمله شاخص‌های مهم برای تعیین ارزش ذاتی سهام، بررسی نسبت P/S آن است. نسبت P(Price) به S(Sell) در واقع تقسیم قیمت بازار هر سهم به قیمت فروش هر سهم است. قیت بازار هر سهم، همان قیمتی است که روی تابلوی معاملات برگه سهام در حال حاضر وجود دارد و قیمت فروش هر سهم هم به درامد حاصل از فروش شرکت (درامد عملیاتی) گفته می شود که بر تعداد سهام کل شرکت تقسیم شده است. از تقسیم این دو، نسبتی حاصل می شود که زین پس در سایت tsetmc به نمایش گذاشته شده است. البته می توان ارزش بازار هر سهم را بر کل سود فروش 12 ماهه آن هم تقسیم کرد تا مقدار P/S حاصل شود. گاهی به نسبت قیمت سهم به فروش، PSR هم ممکن است بگوویند که این مخفف Price to Sales Ratio است؛ همانطور که متوجه شدید، این نسبت می تواند شاخص مناسبی در بررسی های بنیادی یا فاندامنتال باشد.

مقدار مناسب نسبت P/S

تا اینجا متوجه شدید که این نسبت به شما می گوید که برای هر دلار فروش سالانه یک شرکت، چقدر هزینه می کنید. گفته می شود مقدار نسبت P/S بهتر است در بازه ۱ تا ۲ قرار بگیرد؛ اگر نسبت قیمت به فروش از یک کوچکتر باشد که خیلی خوب است. به عنوان مثال اگر نسبت P/S برابر با یک باشد، این نسبت به ما می‌گوید که شرکت، دقیقا برابر با ارزش بازار خود فروش دارد.

اما یکی از بهترین راه ‌های استفاده از نسبت قیمت به فروش، این است که P/S سهم مورد نظر خود را با سهم‌ های دیگر موجود در آن صنعت مقایسه کنید؛ چرا که مقایسه این نسبت از یک نماد با نماد دیگر که در صنعت دیگری واقع شده است، منطقی نمی باشد. البته در حال حاضر، سایت tsetmc مقدار میانگین آن برای صنعت را مشخص نکرده است که امیدواریم همانند P/E آن را نیز به نمایش بگذارد یا اینکه حداقل در دیده بان بازار نیز این گزینه را برای نمادهای مختلف به نمایش گذارد تا محاسبه میانگین آنها به سهولت امکان پذیر باشد. برای داشتن یک شاخص مناسب از مقایسه P/S، باید قیمت به فروش همه سهم‌ های یک صنعت را حساب کرد و سپس از اعداد به ‌دست آمده میانگین گرفت تا به مقایسه آنها در صنعت بتوان پرداخت.

در یک جمع بندی با توجه به توضیحات و تعاریف بالا، می توان گفت مقدار کمتر نسبت P/S، نشانگر ارزان بودن سهام و مقدار زیاد آن، نشان دهنده گران بودنش است.

توجه شود که نسبت P/S یک شرکت کاملا مرتبط با میزان حاشیه سود آن است. هر چه حاشیه سود شرکت بزرگ تر باشد، نسبت P/S آن نیز افزایش پیدا می کند؛ به همین دلیل است که این نسبت در هر صنعت نسبت به صنعت دیگر متفاوت است. مثلا در صنایع خدماتی به دلیل کم بودن هزینه های سربار، این صنایع حاشیه سود بیشتری نسبت به صنایع تولیدی دارند. (سربار در واقع هزینه هایی می باشند که مستقیماً در ساخت کالا و تولید محصول دخالت ندارند و به راحتی نمی توان تحمل این هزینه ها را به تولید کالا یا محصولی خاص یا سفارشی مشخص مرتبط دانست).

به دلیل اینه برخی مواقع درآمد شرکت ها به شکل سیکلی است نسبت P/E در برخی مواقع نمی تواند مانند نسبت P/S کارایی لازم را داشته باشد.

در پایان این نکته را باید حتماً مد نظر قرار داد که نسبت پایین P/S یک شرکت می تواند بخاطر بی ثباتی سود آوری و بالا بودن شدید بدهی ها نیز زیر سوال برود.

توجه داشته باشید که نسبت P/S تنها برای شرکت های تولیدی در سایت به نمایش گذاشته شده است و با تغییر قیمت سهام و همینطور افشای گزارشات ماهانه جدید، به روز رسانی می شود.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
نام: مهدی | چهارشنبه، 1400/8/5

👈درود بر شما در یک کلام؛ دمتون گرم عالی توضیح دادید.

🔸پاسخ: خواهش می کنم دوست عزیز، موفق باشید.

لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات