تغییرات جدید حجم مبنا و دامنه نوسان

تغییرات حجم مبنا و دامنه نوسان
دوشنبه، 1400/2/20

چرایی تغییرات مجدد دامنه نوسان

با توجه به گره کوری که از اواسط مرداد 99 در بورس و فرابورس افتاده و چالش‌های بسیاری هم ایجاد کرده، مصوبات چندی برای خاتمه دادن به این روند فرسایشی و گاهی زجر آور به تصویب رسیده و اجرا شده است که می توان گفت تا حال هیچ یک از آنها کارگشا نبوده و در آخرین تغییرات بارزی که در انتهای سال 1399 به تصویب رسید، مقرر شد دامنه تغییر قیمت از منفی 2 تا مثبت 6 برای بازار بورس و فرابورس در نوسان باشد. برای بازار پایه یا همان بازار رنگی هم تصمیماتی گرفته شده بود. در ادامه و مدتی قبل دامنه نامتقارن به منفی 3 تا 6 تغییر یافت ولی دیروز تصویب شد که دامنه به همان روال قبل برگردد و حجم مبنا نیز تغییراتی داشته باشد که در ادامه این پست از وبسایت بورس نما به آن می پردازیم. تغییرات جدید دامنه و حجم مبنا از روز شنبه مورخ 1400/02/20 اجرایی خواهد شد. این تغییرات توسط یکی از فعالین بازار سرمایه به شکل طنز نیز انعکاس یافته بود با این عبارات که "بازگشت همه به سوی اوست!" و "Reset Factory!".

تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنای نمادهای بورسی

دامنه نوسان قیمت در برای تمام نمادهای موجود در بازار بورس اوراق بهادار تهران متقارن خواهد شد و قیمت در محدوده [5+ , 5-] درصد، مطابق با روال پیشین (قبل از نامتقارن سازی) در نوسان خواهد بود. حداقل اززش حجم مبنا برای نمادهای بورسی نیز به 15 میلیارد دلار تغییر خواهد یافت که از شنبه هفته آتی لازم الاجرا است.

تغییرات دامنه نوسان قیمت و حجم مبنای فرابورس

برای بازار فرابورس (بازار اول و دوم) دامنه نوسان قیمت به صورت [5+ , 5-] درصد خواهد بود؛ در بازار زرد دامنه [3+ , 3-]، بازار نارنجی [2+ , 2-] درصد و قرمز به صورت [1+ , 1-] خواهد بود. برای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز دامنه مجاز قیمت در محدوده [10+ , 10-] درصد نوسان خواهد کرد.

حداقل حجم مبنا نیز در بازار اول و دوم فرابورس 15 میلیارد ریال، در بازار زرد 10 میلیارد ریال، بازار قرمز 5 میلیارد ریال و در بازار قرمز هم برابر با 2.5 میلیارد ریال خواهد بود که از روز شنبه 1400/02/25 اعمال می شود.

تغییرات جدید چه تاثیری خواهد داشت؟

ممکن است ذهن دوستان به این مساله به شکل یک سوال برخود کند که این تغییرات جه تاثیری در روند معاملات خواهد داشت؟ هرچند باید جمیع نظرات را مورد بررسی قرار داد تا پاسخی واقعی به این سوال داد، اما چیزی که مشخص است، نامتقارن سازی دامنه نوسان به سوی مثبت، باعث شده بود که بسیاری از سهم ها نتوانند اصلاحاتی که می‌باید را انجام دهند و به جذابیت قیمتی برای خریداران برسند، همین سبب می‌شد با توجه به منفی 2 بودن دامنه نوسان، چندین روز سهم به صف فروش برود. از طرفی مطابق عادتی که ایجاد شده بود، سهمی که به صف خرید می نشست نیز با توجه به 6 درصد مثبت شدن قیمت، تمایلات به خرید خود را توسط خریداران کمتر می کرد و معمولا دیده می‌شد که در انتهای معاملات، صف های خود را از دست داده و ترس هم عاملی می شد که به زودی آن را حتی به درصدهای منفی می کشاند. در خصوص حجم مبنا اما باید نمادهای معاملاتی را به دو بخش تقسیم کرد. نمادهایی که حجم مبنای خود را با توجه به اقبال هدایت شده سهامداران به خود، پر می کنند (بیشتر نمادهای شاخص ساز) و نمادهایی که موفق نمی شوند حجم مبنای خود را پر کنند که این روزها کم نیستند و برای روزهای متوالی به گوشه منفی دامنه نوسان روزانه خود چسبیده اند و در پایان روز با توجه به حجم کم معامله شده، منفی کمی نیز می خورند. این قانون جدید در تغییر حجم مبنا سبب خواهد شد که نمادهای مذکور بهرحال منفی تر شوند و اگر بازار قصدی برای بازگشت داشته باشد، زودتر به قیمت جذاب تر برای خریداران برسند؛ به سخن دیگر، قدرت خرید سهامداران زودتر بتواند به حدی برسد که بتواند با توجه به اعتماد از دست رفته، از بازار حمایت کند.

اگر بخواهیم با توجه به شرایط حاضر یک جمع بندی کنیم، تغییرات حجم مبنا و دامنه منفی 5، بیشتر بر روی سهم هایی که شاخص ساز نبوده و اکثرشان هم این روزها در صف فروش جا خوش کرده اند، اثرگذار خواهد بود و زودتر آنها را به منفی هایی که جذابیت قیمتی برای خریدارن داشته باشد، می‌رساند. اگر دوستان به خاطر بیاورند، در سال های قبل بسیاری از فعالین بازار معتقد بودند که سمت نمادهای شاخص ساز دولتی نباید رفت اما از پارسال که دولت به تامین مالی از بورس روی آورده است، این روند معکوس شده و سهم های کوچک یا غیر شاخص‌ساز با اقبال کمتری روبرو شده اند. اما اینکه این تغییرات چه تاثیری روی نمادهای شاخص‌ساز داشته باشد، باید منتظر ماند و دید. در هر حال تمام تلاش دست اندر کاران تا امروز این بوده که نقدینگی را به سمت نمادهای شاخص ساز و دولتی جذب کنند که اصلا نه امکان پذیر شد و نه موفق بود.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات