بدهی 177 هزار میلیاردی اوراق دولتی

اوراق بدهی دولت
جمعه، 1400/1/27

بدهی 177 هزار میلیار تومانی دولت از انتشار اوراق مالی

روزنامه آرمان ملی در یک از خبرهای خود، بدهی دولت از انتشار اوراق مالی در سال گذشته را رقمی برابر با 177 هزار میلیارد تومان عنوان کرده است که میراث دولت دکتر حسن روحانی برای دولت های آتی خواهد بود. این روزنامه در ادامه ضمن اعلام اینکه تقریبا حدود 3 ماه دیگر زمان بازپرداخت اصل و سود بدهي دولت بابت انتشار اوراق در سال گذشته است، افزوده است که دولت برای تعهدات ناشي از بازپرداخت اصل اوراق، مبلغی برابر با ۸۰ هزار ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان و همچنين برای تعهدات بازپرداخت سود اوراق و هزينه‌های انتشار، ۴۹هزار ميليارد و ۳۰۰ ميليون تومان در بودجه امسال پيش‌بيني كرده است که به نظر نخواهد رسید با توجه به اینکه دولت آتی نیز نیاز به «انتشار اوراق» برای جذب نقدینگی دارد، این تعهدات قابل انجام باشد. انتشار اوراق روش تقریبا مناسبی برای جذب نقدینگی و تامین بودجه برای انجام پروژه های عمرانی-صنعتی می باشد، اما چنانچه فروشنده اين اوراق با ورشكستگي مالي وكسری بودجه مواجه باشد، قضیه طور دیگری است.

ارتباط انتشار اوراق مالی دولت و منفی های بورس

گرچه شروع منفی های بازار بورس با ناهماهنگی و اعمال متناقض وزارت نفت و اقتصاد در عرضه صندوق پالایش کلید خورد و با سیاست های اعتمادزدای دیگر تکمیل گردید، اما امروز برخی از فعالان بازار سرمایه، علت منفی های این روزهای شاخص بورس را انتشار اوراق مالی دولتی و اجبار در هدایت نقدینگی به خرید این اوراق می دانند که مانع از جذب نقدینگی در سهام شرکت های بورس یا فرابورس می شود و نامتقارن کردن دامنه نوسان هم به نظر موید این مطلب است.

دلایل تعهدات داخلی و خارجی الزام آور دولت

در هر حال دولت دکتر روحانی در پایان عمر 8 ساله خود دست به اعمالی زده است که برای دولت های بعدی تعهدات سنگینی به جا گذاشته است. اصرار دولت به ادامه همین سیاست ها در فاصله دو ماه مانده به پایان دوران خود، چند دلیل ظاهری می تواند داشته باشد: (1)  امیدواری به اینکه این سیاست سعی و خطای دولت بتواند بد نامی دولت را به خوشنامی تغییر داده و مردم هم به خاطر گره گشایی از مشکلات اقتصادی و بین المللی از دولت او به نیکی یاد کنند؛ (2) سعی و تلاش برای داشتن جایگاه در انتخابات آینده ریاست جمهوری، البته برخی نیز می گویند که دولت پس از چند ماه که از انتخابات گذشت، می خواهد بگوید ما می توانستیم بهشت بسازیم و دولت بعدی نتوانست ...؛  (3) خیانت تیم نفوذی در دولت روحانی! با توجه به تعهدات زیاد و الزام آور داخلی و خارجی که معتقدین به این فرضیه با استناد به شکست دولت در یکی از مهمترین تعهدات بین المللی (برجام) خود و اعمال تمام الزامات طرف مقابل و عدم بهره مندی بلند مدت از آن سخن می گویند و اقدامات خرابکارانه هسته ای در این روزها و همینطور سیاسیت های نادرست پولی را نیز از شواهد تضعیف قدرت بازدارندگی کشور توسط تیم های نفوذی عنوان می کنند.

دولت یازدهم و دوازدهم به ریاست دکتر حس روحانی از سال 92 و با شعار «تدبیر و امید» و گره گشایی از مشکلات داخلی و خارجی توسط «کلید»ی که در اختیار اوست، آغاز به کار کرد. رئیس دولت گفته بود که هم «چرخ سانتریفیوژ باید بچرخد هم چرخ اقتصاد کشور» که به عقیده مردم، امروز چرخ اقتصاد کشور سنگین تر از قبل می چرخد، گاهی متوقف می شود، بعضا معکوس می گردد و در صنعت هسته ای هم به نقل از تازه ترین سخنرانی از دکتر مهدی زاده، دانشمند اخراجی از صنایع هسته ای، در سال های اخیر سانتریفیوژها فاقد روتور (یا به قول دولت همان چرخ) بوده و تنها با یک پوسته ظاهری برای مصارف داخلی و فریب بازدیدکندگان، نمایندگان و ... سرپا بوده اند.

مخاطبین محترم وبسایت بورس نما مستحضرند که با برگزاری انتخابات در خردادماه سال 1400، این دولت تقریبا به پایان راه خود خواهد رسید. به هر روی شاید بتوان دولت 8 ساله روحانی (دولت یازدهم و دوازدهم) را به 4 بخش عمده تقسیم بندی کرد: (1) دوران مذاکرات هسته ای و پذیرش تعهدات برجامی؛ (2) اجرای زودهنگام برجام و پاداش انجام تعهداتی ار قبیل بتن ریزی در قلب رآکتور اراک، اعمال سریع محدودیت ها، اخراج تیم های قبلی هسته ای از پژوهش های این صنعت، بریدن ارتباط صنایع هسته ای و پژوهشکده ها یا دانشگاه ها،  پذیرش بدون محدودیت تیم های حرفه ای آژانس (که عده ای آنها را جاسوس می خوانند) و اقدامات مشابه در قبال میوه فصلی برجام که بخشی از همان پول های بلوکه شده دولت های قبل به خاطر تحریم های هسته ای بوده است؛ (3) دوران ملال آور ترامپ برای دولت و خروج او از برجام که با دلداری اروپا با اجرای یک طرفه تعهدات ایران همراه شد و در همین دوران نگاه خاص دولت به جذب سرمایه و تامین مالی از انتشار اوراق برای تامین بودجه انجام گرفت و در نهایت (4) دوران بایدن و امید دوباره به پاداش مجدد که به گفته برخی، تنها در قبال تعهدات بیشتر اعطا خواهد شد.

شما چگونه دولت دکتر روحانی را ارزیابی می کنید؟ در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

جواد مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات