تولید هیدروکلریک اسید در شبندر

تولید اسید هیدروکلریک در پالایشگاه بندعباس
شنبه، 1399/12/30

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس روز پنجشنبه به رسانه ها گفت: پنجمین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با هدف جهش تولید و حمایت از نوآوری های داخلی در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار شد که طرح تولید اسید کلریدریک گازی پالایشگاه بندرعباس به منظور استفاده در طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز این شرکت با نوآوری و خلاقیت متخصصان این پالایشگاه تولید شد و به عنوان محصول برتر ایرانی لوح زرین این جشنواره را دریافت کرد.
هاشم نامور افزود: اسید کلریدریک پالایشگاهی از جمله ملزومات مهم در راه‌اندازی بخش ایزومریزاسیون پروژه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت‌گاز این شرکت است که در گذشته از خارج از کشور وارد می‌شد و با تلاش متخصصان پالایشگاه بندرعباس و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های پالایشگاه، برای نخستین بار در کشور ‌با مشخصات خاص صنایع پالایشگاهی و خلوص بالا در شرکت پالایش نفت بندرعباس تولید شد.
وی افزود: طرح تولید اسید کلریدریک گازی ‌در پالایشگاه نفت بندرعباس به عنوان طرحی منحصر به فرد که علاوه بر قطع وابستگی به خارج از کشور موجب صرفه جویی اقتصادی و سرعت بخشی در اجرای فرآیندهای پالایشگاهی شد،‌ در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی،‌ به عنوان طرح برتر در سال ١٣٩٩ انتخاب شود.
در این جشنواره شرکت های بزرگ صنعتی و خدماتی کشور محصولات نوآورانه خود را معرفی کردند که از سوی کمیته ارزیابی جشنواره متشکل از استادان دانشگاه و متخصصان حوزه نوآوری بررسی شدند.

پالایشگاه نفت بندرعباس به عنوان مدرن‌ترین پالایشگاه نفت خام و تنها پالایشگاه تصفیه نفت خام سنگین ایران با ظرفیت پالایش ۳۵۰ هزار بشکه در روز در حال حاضر حدود ۱۸ درصد پالایش نفت خام و به تبع آن تامین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور را تولید و با این ظرفیت علاوه بر هرمزگان، فرآورده‌های مورد نیاز ۶ استان از جمله سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر و خراسان جنوبی در این پالایشگاه تولید می‌شود.

گازمایع، بنزین موتور، سوخت جت (ATK)، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره محصولات اصلی پالایشگاه نفت بندرعباس را تشکیل می‌دهند و در کنار آنها وکیوم باتوم، وکیوم سلابس، گوگرد، لوبکات سنگین، آیزوریسایکل و حلال ۴۰۲ نیز فرآورده‌های ویژه تولیدی در این پالایشگاه را تشکیل می‌دهند.

هم اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام، نفت خام سنگین انتقالی از جزیره خارک و میعانات‌گازی از منابع گازی سرخون و عسلویه است.

علیرضا زارع
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات