قانون جدید صدور چک

صدور چک
شنبه، 1399/12/30

طبق اعلام بانک مرکزی، صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک  به زودی و احتمالا از چهاردهم فروردین ماه سال 1400 باید عملیات ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد از طریق اپلیکیشن های موبایلی و اینترنت بانک و اپلیکیشن های پرداخت مورد تایید بانک مرکزی انجام دهند. در این زمینه لازم است تا صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک بدانند که چگونه قادر خواهند بود چک را در این سامانه ثبت نمایند.  

در دسته چک‌های جدید دیگر خبری از پشت نویسی چک نیست، صاحب حساب جاری و ذینفع چک هردو بایستی به سامانه صیاد مراجعه و مراحل مربوطه را انجام دهند که این کار از طریق همراه بانک یا اینترنت بانک یا پرداخت سازها انجام می شود. چنانچه کسی چک برگشتی رفع سوء اثر نشده داشته باشد امکان ثبت چک جدید را نخواهد داشت. همچنین، چنانچه دریافت‌کننده چک تمایل به انتقال چک به شخص ثالث یا ذی‌نفع جدید باشد پس از تائید چک، امکان انتقال چک به شخص ثالث برای وی فراهم است.

در اداماه نحوه استفاده ازاپلیکیشن های موبایلی برای صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک به شرح زیر بیان شده که ان شاالله مفید واقع شود:

 روش استفاده نمودن صادرکنندگان چک از اپلیکیشن های موبایلی

صادرکننده چک می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌های بانکی صادر شده از سوی بانکی که دسته چکش را صادر کرده و با استفاده از سیم‌کارت متعلق به وی از طریق اپلیکیشن موبایلی، با ورود شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد، وارد منوی ثبت چک گشته و اطلاعات چک صادره خود شامل تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی‌نفع را وارد کند.

 روش استفاده نمودن گیرندگان چک از اپلیکیشن های موبایلی

گیرنده چک نیز می‌تواند با در اختیار داشتن هریک از کارت‌های بانکی خودش و سیم‌کارت متعلق به خود، از طریق اپلیکیشن موبایلی، با ورود شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک دریافتی، وارد منوی تائید چک شده و اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود را با اطلاعات مندرج در برگه چک مطابقت داده و مراتب تائید و یا عدم تائید خود را اعلام نماید.

پس از تائید چک، گیرنده چک می‌تواند چک ثبت شده را به ذینفع جدید انتقال دهد، که این کار از طریق ورود شناسه صیادی و کد ملی ذینفع جدید انجام می گیرد و البته انتقال گیرنده جدید نیز بایستی این عملیات را تایید نماید.

 

استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی

روش هزینه ای:

ارسال شناسه استعلام 16 رقمی مندرج درقسمت چپ بالای چک های صیادی به سامانه استعلام پیامکی با سرشماره 701701 و در قالب کد زیر:

*1*1*شناسه استعلام 16 رقمی

 

روش رایگان :

پس از مراجعه به آدرس اینترنتی استعلام وضعيت اعتباری چک صيادی بانک مرکزی و وارد کردن اطلاعات موردنیاز، نتیجه به صورت یک رنگ خاص به استعلام گیرنده اعلام می گردد که مفهوم هر رنگ به شکل زیر است:

•     حالت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی است یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.

  •   حالت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی است و یا حداکثر مبلغ 50 میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

•     حالت نارنجی:‌ صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی است و یا حداکثر مبلغ 200 میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

     حالت قهوه ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی است و یا حداکثر مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

•    حالت قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی است و یا بیش از مبلغ 500 میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

علیرضا مهدی‌نیا
لینک کوتاه
دیدگاه خود را ثبت کنید
دیدگـاه مخاطبــان
لوگوی بورس نما

آموزش سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، تحلیل ها، فیلترها و اخبار روزانه، تحلیل بنیادی و تکنیکال، بررسی روانشناسی بازار، ارزهای دیجیتال و ... در وبسایت بورس نما برای مخاطبین محترم فراهم شده است. امکان تبادل و تبلیغات لینک و بنر نیز برای کسب سئوی بهتر، رتبه بهتر الکسا و معرفی محصولات و برند شما در بخش تبلیغات و تبادل لینک و بنر سایت فراهم شده است.


تبلیغات
تبلیغات